Nemal ani tridsať a jazz mu ležal pri nohách: John Patitucci sa v máji vráti do Bratislavy s vlastným projektom

Nemal ani tridsať a jazz mu ležal pri nohách: John Patitucci sa v máji vráti do Bratislavy s vlastným projektom
Patrik Gömöri

Detstvo Johna Patitucciho bolo pestré. Skúmal hru na niekoľkých nástrojoch. Mal len desať, keď sa naučil hrať na elektrickej gitare, zatiaľ čo skladať a vystupovať začal o dva roky neskôr. V pätnástich ovládol akustickú basgitaru a klavír o rok na to. Naplno však svoju vášeň začal rozvíjať krátko pred dovŕšením tridsiatky. Dôvod, prečo jazzový svet ovládol predviedol Bratislavčanom ešte v roku 2009. V máji 2017 prichádza vďaka cyklu koncertov City Sounds of Bratislava ukázať nový, vlastný projekt.

 

Rýchlo sa pohol od soulu a rocku k jazzu a žánrom klasickej hudby. keďže študoval basu na San Francisco State University a Long Beach State University. V roku 1980 pokračoval vo svojej kariére v Los Angeles, kde pracoval ako štúdiový hudobník a jazzový umelec. Podieľal sa na nahrávkach umelcov ako B.B. King, Chick Corea, Herbie Hancock, George Benson, Natalie Cole, Bon Jovi či Sting. S niektorými z nich dokonca absolvoval aj vystúpenia po celom svete. Do jeho portfólia spadá tiež práca s filmovými skladateľmi Jerrym Goldsmithom, Ryom Cooderom, Jamesom Newtonom Howardom a inými.

 

Do popredia sa dostával dravo, a to od roku 1985 vďaka spojeniu s Chickom Coreom, keď mal iba 26 rokov. Jeho spolupráce s Elektric Band a Akoustic Band, vlastných šesť svojpomocne aranžovaných nahrávok pod hlavičkou GRP Records a iná kreatívna tvorba mu vyniesli dve ocenenia Grammy. Jedno za hranie a druhé za skladanie. Navyše, jeho eponymný debut dobyl v čase vydania žánrový rebríček prestížneho magazínu Billboard.

 

Krátko pred začiatkom nového tisícročia prešiel 56-ročný Američan pod krídla vydavateľstva Concord Jazz, kde vydal ďalších sedem kúskov: One More Angel (1997); Now (1998); Imprint (2000); Communion (2001); Songs, Stories and Spirituals (2003); Line by Line (2006) a Rememberance (2009). Na poslednej menovanej sa prvýkrát objavil aj saxofónový génius Joe Lovano a bubenícky vrituóz Brian Blade. Štúdiovka si vyslúžila nomináciu na Grammy za Najlepší jazzový inštrumentálny album roka 2009.

 

Ešte vtedy sa Patitucci prvýkrát predstavil slovenským fanúšikom, keď v Bratislave koncertoval s americkým saxofonistom Wayneom Shorterom a jeho kvartetom, ktorého súčasťou bol okrem neho aj spomínaný Blade na bicích a Danilo Perez za klavírom. Do hlavného mesta Slovenska sa vráti 16. mája 2017. Svojou 14. štúdiovkou Brooklyn (2015) predstaví v Slovenskom rozhlase samostatný jazzový projekt The John Patitucci Electric Guitar Quartet. Etablovanému multiinštrumentalistovi budú robiť spoločnosť Adam Rogers a Steve Cardenas (obaja gitara) a Nate Smith (bicie).

 

Tlačová správa

 

Esprit 2023

 

 

Ďalšie články

Di Meola a Rubalcaba naplnili obrátenú pyramídu
Al Di Meola & Gonzalo Rubalcaba, 15.11.2013 Slovenský rozhlas, Bratislava   Nezabudnuteľnú...
Brian Blade: Aj pri odlišných názoroch nás spája ľudskosť
Náš rozhovor s bubeníkom Brianom Bladeom je vyústením dlhoročného záujmu o jeho osobu a ...
Hororová cesta Johna Patitucciho: Letisková ochranka mu zničila nástroj
Svetovo renomovaný basista John Patitucci bude chcieť na nedávnu cestu z New Yorku do Nórska...
Cassandra Wilson priniesla Bratislave hudbu tvorenú srdcom
11.december 2014, Nová Scéna, Bratislava   Bohatú koncertnú sezónu prišla do Bratislavy...
Týždeň slovenského jazzu: vokalisti
Dnes to bude stručnejšie, keďže zo spomenutej päťky som sa viacmenej dostal len k dvom albumom...
Týždeň slovenského jazzu: tradícia
Pomaly, ale isto sa blížime k Medzinárodnému dňu jazzu, ako aj k oslavám tohto sviatku...
ESPRIT - hlasovanie o najlepší domáci jazzový album je spustené!
Už o niekoľko dní sa dozvieme, kto získa prestížne ocenenie ESPRIT za najlepší slovenský jazzový...
UFMC: Brno zrejme opäť mnohým „nakopne prdel“
Neviem s tým nič robiť, ale Brno som si v poslednom období nesmierne zamiloval: počas celého roka...