Jazz START UP 2017

Reportáž: Erik Rothenstein Band a Maria Blagojevič

Reportáž: Erik Rothenstein Band a Maria Blagojevič
Dávid Oláh

Saxofonista, skladateľ a aranžér Erik Rothenstein si v rámci svojho dlhodobejšie trvajúceho projektu Erik Rothenstein Band meets singers, pozval do svojho projektu ďalšiu výbornú speváčku. Po Ester Wiesnerovej, Gáborovi Winandovi a Else Valle to bola speváčka zo Srbska, Marija Blagojevič. 

 

Vo štvrtok večer sa uskutočnil očakávaný koncert v bratislavskom Bukowski Bare. Erik Rothenstein Band účinkoval v zložení: Erik Rothenstein - barytón saxofón, František Báleš - klavír, Vlado Máčaj - kontrabas a Juraj Šušaník hral na bicích nástrojoch. Zostava výborných hudobníkov zabezpečila spoľahlivý podklad pre hlavnú sólistku. 

Najsilnejším momentom večera bola pre mňa výborná dramaturgia koncertu. Striedali sa inštrumentálne jazzové skladby s popovejšími a groovujúcimi spievanými skladbami. Prvý set otvorila kapela Rothensteinovou kompozíciou M.CH.B. Blues z jeho najnovšieho albumu Rio Danubio. Skladba má moderný modálny charakter. Ide o molové blues v 6/8 takte. Rothenstein nám predviedol sólo plné napätia a uvoľnenia. Ani ďalší členovia jeho kapely sa nenchali zahanbiť.

Následne Rothenstein predstavil hudobníkov a pozval na pódium Mariju. Od prvého tónu bolo jasné, že Marija Blagojevič je vyzretá profesionálka. Jej krásny jazzový hlas je položený v nižších polohách. Hrali sa skladby, ktoré zaranžoval klavirista Fritz Pauer a taktiež jazzové štandardy. Koncert sa niesol v nesmierne rozmanitom duchu. Rothensteinov aranžmán štandardu Love For Sale mal groovový až popový charakter s prvkami latin jazzu.

Druhé kolo sa začalo opäť inštrumentálne. Hrala sa Erikova kompozícia s názvom Tiesňava. Ako už názov naznačuje, skladba v sebe nesie prvok slovenskej ľudovej hudby. Ide o striedanie groovujúceho 4/4 taktu s nepárnym 7/8. Melódia je zložená z lydickej stupnice, ktorá je pre náš folklór typická. Sóla mali peknú gradáciu a svižný charakter. 

Odznela aj kompozícia klaviristu Fera Báleša Melody For Dominik, ktorá je venovaná Bálešovmu synovi. Báleš má úžasný zmysel pre melódiu. Skladba je ovplyvnená moderným jazzom a lyrickou melodickosťou vyplývajucou z popovej hudby. Báleš sa krásne vyhral s netypickými harmonickými postupmi a stop timami.

Zaznela aj skladba v sambovom štýle. Marija bezchybne zascatovala náročné melodické linky v unisone s klavírom a saxofónom. Rytmická sekcia výborne šlapala.

V balade Paris vynikol Mariin ľúbivý hlas. Krásne nám "prerozprávala" svoj príbeh. František ju výborne sprevádzal svojimi harmonickými a melodickými ozdobami.

Koncert sa ukončil záverečným jazzovým blues kde Marija opäť excelovala. Svojim swingovým feelom pozdvihla celú kapelu na vyššiu interpretačnú úroveň.

Večer sa niesol v duchu moderného jazzu s prvkami latina, popu a groovu. Erik Rothenstein Band opäť potvrdil  svoje kvality vzájomnou súhrou, komunikáciou a logickými - pekne vystavanými sólami. Spolu s Marijou Blagojevič nám zaručili krásny večer pri kvalitnej hudbe. Nezostáva mi nič iné ako sa tešiť na ďalší projekt tohto zoskupenia.    

 

 

Dávid Oláh

Galéria

20171012_205835.jpg
20171012_214010.jpg
20171012_214034.jpg

 

 

Ďalšie články

Reportáž: Rado Tariška a jeho dramaturgicky pestrý Radio Band
Vo štvrtok 18. 5. 2017 sa v Divadle Aréna opäť uskutočnil zaujímavý jazzový koncert. Fenomenálny...
Reportáž: Výborný kvartet Ester Wiesnerovej v Klariskách
Ester Wiesner od návratu domov z bostonskej Berklee určite nezaháľa. Svoje koncerty odštartovala v...
Kenny Garrett kvintet: Hudobný zážitok a výborná zábava
Pritiahnuť na Slovensko umelcov svetového formátu je v posledných rokoch bežnou záležitosťou....
Reportáž: Erik Rothenstein Band and Ester Wiesnerová
Minulý týždeň vystúpil Erik Rothenstein Band spolu s hosťujúcou speváčkou Ester Wiesnerovou v troch...
Jazzovú scénu opustila ďalšia legenda: Bubeník Ben Riley sa dožil 84 rokov
Bubeník, známy svojou niekoľkoročnou spoluprácou v kapele Theloniousa Monka, ako aj mnohých iných...
Skladba Sailing through the Life: Jazzový debut saxofonistu Nikolu Bankova
Predstavujeme vám prvotinu mladého slovenského saxofonistu, ktorým je rodák z Humenného Nikola...
Unikátne slovenské saxofónové kvarteto: Saxophone Syncopators sa chystá do Číny
Kvarteto dostalo pozvanie odohrať tri koncerty v Pekingu a v meste Zhongjie v dňoch 1.12. až 4...
Šiesty ročník festivalu popredného saxofonistu: Gypsy Jazz Festival 2017 Mila Suchomela
Divadlo Aréna bude hostiť v sobotu 2. decembra 2017 od 19:00 ďalší, v poradí už šiesty Gypsy Jazz...