1. hobojista Slovenskej filharmónie Robert Holota prichádza s debutovým albumom: Nahrávka Santo Domingo prináša jazzovú atmosféru okorenenú funkom a soulom

1. hobojista Slovenskej filharmónie Robert Holota prichádza s debutovým albumom: Nahrávka Santo Domingo prináša jazzovú atmosféru okorenenú funkom a soulom
Peter Baláž
O tom, že aj hudobníci z oblasti klasickej hudby sa dokážu orientovať v iných hudobných žánroch, sme sa mohli presvedčiť už viackrát. Ďalším výborným príkladom je aj 1. hobojista Slovenskej filharmónie Robert Holota, ktorému v októbri vychádza album Santo Domingo. 
 
Album je výrazne orientovaný na basgitaru a prináša deväť skladieb, v ktorých cítit nenásilnú jazzovú atmosféru okorenenú funkom a soulom. Ako hovorí aj autor - “vôňou 70. rokov”. Na albume je počuť trio basgitara, akustická gitara a bicie so sólami dychov. Na pomoc si prizval hudobníkov Jána Demenčíka na soprán saxofón, Veroniku Vitázkovú na flautu, Ľuboša Kamenského na krídlovku, Branka Belorida na trombón, a to najkrajšie na záver - mladučkú bulharku Elinu Botevu.  naspievala v španielčine nádhernú baladu Amor na text Pabla Nerudu v duete s basgitarou. O bicie tracky sa postaral vynikajúci americký hudobník Luke Oswald. Možno škoda, že na albume nepočuť hoboj, hlavný nástroj lídra projektu - možno nabudúce.
 
Zaujímavosťou je, že v čase nahrávania počas júna 2019, sa Robert Holota hre na basgitaru venoval len necelé dva roky. Nahrávalo sa v Bratislave v súkromnom štúdiu “kopankarecords “ a vo Francúzku v štúdiu La Grouikeri v Nattages. Z albumu Santo Domingo dýcha čistota a jednoduchosť kompozície s chytľavými motívmi "rádiového” charakteru. (Pozn. názov Santo Domingo je v tomto prípade použité ako označenie pre Dominikánsku Republiku).
 
Citát z bookletu:
"Tento album neprináša brilantné inštrumentálne výkony a rytmickú dokonalosť. Prináša atmosféru a vnútornú intimitu okorenenú vôňou 70. rokov, jazzu, funku a soulu. Je to výnimočný album s výnimočným zvukom, pri nahrávaní a spracovávaní bol využívaný analógový gear (patrný je šum pásu), primárne orientovaný na vinyl a je určený pre výnimočného poslucháča.” Zaujímavosťou je, že pôvodne mal vyjsť album dokonca ako mono nahrávka. 
 
 
Redakciu jazz.sk informovala Onoria Mercedes Plučinská

 

 

Ďalšie články

Je jazz historicky predurčený na protest? Klavirista Jon Batiste ho berie do ulíc.
Jon Batiste, jazzový klavirista a kapelník známej "Late Show With Stephen Colbert", strávil...
Nový názov i obsadenie: Pressburg Saxophone Quartet sa predstaví poslucháčom už tento štvrtok v Petržalke
Pressburg Saxophone Quartet je nový názov pre saxofónové kvarteto, ktoré v roku 2014 založil...
Jazzmani Nikitin a Šrámek odohrajú koncerty na východe Slovenska i v Maďarsku
Poslednú štúdiovú novinku Altar Double Quintet predstavia v šiestich mestách Slovenska a Maďarska...
V júli nás čaká špeciálne prekvapenie: Po prvýkrát uzrie svetlo sveta koncert Thelonia Monka
Už 31. júla bude vydaná nahrávka z roku 1968. Pre všetkých fanúšikov jazzu ide o výnimočnú udalosť...