7. ročník Gypsy Jazz Festivalu: Na jednom pódiu spojí jazzových i cigánskych diablov

  7. ročník Gypsy Jazz Festivalu: Na jednom pódiu spojí jazzových i cigánskych diablov
Patrik Gömöri

Obľúbený Gypsy Jazz Festival dnes prezrádza svoj tohtoročný termín i mená účinkujúcich a spúšťa predaj vstupeniek. 1. decembra 2018 sa Divadlo Aréna rozozvučí melódiami v štýle ethno, world, gypsy, latino ale aj moderným jazzom.

 

Festival otvorí huslistka a primáška Barbora Botošová, vnučka slávneho Berkyho-Mrenicu. „Som rád , že táto talentovaná huslistka vystúpi na Gypsy Jazz Festivale. Svojou hrou si získala širokú základňu poslucháčov ethno a gypsy music,“ hovorí na margo prvého mena v tohtoročnom line-upe riaditeľ festivalu Milo Suchomel. Barbora Botošová zaujala vo formáciách Bohémiens, Violin orchestra Bratislava, The Ladies a Women Rebels. Ako lektorka a umelecká vedúca podporuje talentované rómske deti v projekte Divé maky. Na Gypsy Jazz Festivale sa predstaví v spolupráci s klaviristom Arpim Farkašom v ich spoločnom projekte EthnoJazz, ktorý je symbolickým hudobným spojením dvoch rozmanitých svetov – jazzu a etno hudby. EthnoJazz Project charakterizuje netradičné nástrojové zloženie, farebnosť zvuku, orientálne prvky a spojenie world music a jazzu.      

Po koncerte Barbory Botošovej zaznie na hlavnom pódiu moderný jazz v podaní zoskupenia Altar Quartet. Projekt Altar live v sebe skrýva jazz, vážnu hudbu i avantgardu.  V súčasnosti stále ostrejšie sledovaný slovenský tandem Nikolaj Nikitin (saxofón) a Ľuboš Šrámek (piano) nahral kritikou vysoko hodnotený album Altar ako duet, vytvorený z kombinácie najobľúbenejších vlastných autorských skladieb a  tém hudobných velikánov.  K dvojici Nikitin – Šrámek sa na Gypsy Jazz Festivale pripojí uznávaný rakúsky bubeník Klemens Marktl. Nikolaj Nikitin a Ľuboš Šrámek si pozvali hosťa z Českej republiky - na kontrabas zahrá Miroslav Vitouš, ktorému tlieskali ľudia na svetových pódiách a preslávil sa spoluprácou s Chickom Coreom,  Waynom Shorterom, Joeom Zawinulom či Milesom Davisom. „Altar je naším srdcovým projektom, ktorý sme s Ľubošom Šrámekom vytvárali takmer 10 rokov. Je to náš hudobný postoj, ktorý je o otvorenosti, komunikácii a improvizačnej slobode. Ďalší rozmer pridávajú takí skvelí improvizátori, akými sú Klemens Marktl a svetoznámy Miroslav Vitouš,“ hovorí na margo úspešného projektu Altar Nikolaj Nikitin.

Svoje miesto v line-upe Gypsy Jazz Festivalu bude mať tento rok aj popový element rómskej hudobnej scény, reprezentovaný obľúbenou a uznávanou formáciou Cigánski diabli.  Bezkonkurenčne najznámejšie slovenské rómske hudobné zoskupenie je v súčasnosti považované za jeden z najlepších orchestrov v kategórii Etno a World Music na svete. Vo svojich energických vystúpeniach Cigánski diabli majstrovsky spájajú folklór s jazzom, etnom či flamencom. Do dnešného dňa koncertovali vo viac ako 35 krajinách vrátane USA, Austrálie, Kanady, Japonska, Číny či Mexika. Vystúpili dokonca na Zimných olympijských hrách 2010 vo Vancouveri a na Letných olympijských hrách 2012 v Londýne.

Záver Gypsy Jazz Festivalu bude už tradične patriť organizátorovi. Milo Suchomel a jeho orchester sa tento rok stretne na jednom pódiu s Cigánskymi diablami.  „Na túto spoluprácu sa veľmi teším. Na pódiu sa stretne 40 hudobníkov. Verím, že si to poslucháči nenechajú ujsť,“ pozýva fanúšikov na výnimočný záverečný koncert večera zakladateľ a dlhoročný riaditeľ festivalu.

 

V Divadle Aréna sa tento rok nebude hrať len na pódiu a vo foyer; novinkou bude horný bar, kde dostanú priestor mladé hudobné talenty. Rozrastanie programu o nové priestory v rámci budovy divadla označujú organizátori hudobným happeningom. Originálny nápad vznikol v spolupráci s Divadlom Aréna, ktoré je spoluorganizátorom festivalu. „Celé divadlo bude hrať hudbou. Veríme, že takýto update programu ideálne podčiarkne atmosféru a že sa bude našim návštevníkom páčiť,“ pozývajú organizátori.   

 

Mená ďalších účinkujúcich budú prezrádzať postupne. „Program je každoročne pestrý a kontrastný, nesústredíme sa čisto na gypsy jazz. Chceme predstaviť všetky temperamenty, od pokojného až po divoký,“ dodáva šéf produkcie festivalu, saxofonista Nikolaj Nikitin. Ako prezrádza na záver, Gypsy Jazz Festival navyše tento rok prinesie špeciálne hudobné prekvapenie už na jeseň ako malú ochutnávku a hudobnú pozvánku na hlavný decembrový program. 

Tlačová správa

Foto: Miloš Geschwandtner

 

Galéria

Arpi Farkas.jpg
Barbora Botošová.jpg
Ciganski diabli_small.jpg
sm_altar 1_Zdroj_Rudolf Baranovic.jpg
sm_altar_Zdroj_Rudolf Baranovic.jpg

 

 

Ďalšie články

Ceny Esprit sú odovzdané: Hlavnú cenu za najlepší slovenský jazzový album získala Sisa Michalidesová
Už poznáme víťaza Hlavnej ceny ankety Esprit! Cenu za najlepší jazzový album vydaný v roku...
Recenzia CD: Ľuboš Šrámek/Nikolaj Nikitin - Altar
Zainteresovanému poslucháčovi domácej jazzovej scény mená Nikolaj Nikitin a Ľuboš Šrámek netreba...
Hudba aj farby - Milo Suchomel krstil Jazz in the City
Čerstvý víťaz hlasovania verejnosti v súťaži ESPRIT 2014 Milo Suchomel v nedeľu...
Recenzia CD: Speváčka Brigita Szelidová a jej duetá
Speváčku Brigitu Szelidovú si hlavne široká verejnosť môže pamätať zo súťaže X Factor, kde sa...
Cenu ESPRIT si prevzal gitarista David Kollar
Slovenské oslavy Medzinárodného dňa jazzu pod záštitou UNESCO sa už tradične nesú v znamení...
Čo všetko sa urodilo na domácej scéne world music?
Odpovede na túto otázku snáď zaznejú budúci piatok 24. mája v bratislavskom Kácečku, kde prebehne...
Laserová show Mattiu Müllera
Pokiaľ sa média nadchýnajú nad hudobným (či skôr vizuálnym) zážitkom z koncertu francúzskeho...
OpenJazzFest ožije Kubou i Brazíliou
Bohatá ponuka jazzových festivalov je typická najmä pre jesenné mesiace, no fanúšikovia si nemusia...