Cestovanie v čase: Na Golden Age Festivale zaručené

Cestovanie v čase: Na Golden Age Festivale zaručené
Patrik Gömöri

Už o tri týždne sa Bratislava pomyselne premiestni v čase do 20-tych až 40-tych rokov minulého storočia, do kolísky jazzu New Orleansu, či legendárneho Cotton Clubu v Harleme v New Yorku. V dňoch 23. a 24.9. sa v bratislavskom V-klube uskutoční festival autentického tradičného jazzu a swingu.

Golden Age Festival je jediný medzinárodný festival na Slovensku, ktorý sa zameriava na autentickú, štýlovú interpretáciu hudby z počiatkov vzniku jazzu - jeho zlatej éry - a zoskupenia, ktoré organizátori na festival pozývajú, sú vyberané s veľkými nárokmi na autenticitu.

Riaditeľ festivalu, klavírny virtuóz s medzinárodným renomé, Ladislav Fančovič, o štvrtom ročníku festivalu povedal: „Štvrtý ročník sme sa rozhodli poňať ako ohliadnutie sa za jazykovou rôznorodosťou v Bratislave v období prvej polovice minulého storočia. Vtedy sa v Bratislave rozprávalo štyrmi jazykmi: slovenčinou, češtinou, maďarčinou a nemčinou. Preto sme sa na rozhodli poslucháčom ponúknuť, okrem tradičných dobových šlágrov z kolísky jazzu, Ameriky, aj kompletné „prešporské jazykové menu“. Každý band zahrá okrem amerických hot jazzových či swingových skladieb aj svoje národné šlágre rokov 1920-1949.“

 

Tohtoročný festival je po prvý krát dvojdňový - 23. a 24. septembra 2017 a každý večer odznejú dva koncerty. Miesto konania: V-klub, Nám. SNP 12, Bratislava. Začiatok koncertov: o 19:00 hod. Po každom koncerte nasleduje už tradičná a veľmi obľúbená jam-session všetkých účinkujúcich.

23.9.2017

Petra Ernyei & Her Swingfonix (CZ)

Bohém Ragtime Jazz Band (HU)

24.9.2017

Fats Jazz Band (SK)

Blue Wonder Jazzband (DE)

Petra Ernyei & Her Swingfonix (CZ) – charizmatická speváčka Petra Ernyei sa tomuto žánru venuje už 20 rokov. Bola členkou legendárneho Originálního Pražského Synkopického Orchestra, Pražského Swingového Orchestra a mnohých ďalších štýlových telies. V Bratislave sa predstaví so svojím kvintetom Swingfonix, ktorého bandleadrom je vynikajúci kontrabasista Petr Pospíšil. Petrin zamatový hlas, skvelé aranžmány a sólové výkony vynikajúcich hudobníkov sľubujú skutočné pohladenie po duši.

Bohém Ragtime Jazz Band (HU) – jeden z najlepších hot-jazzových bandov v Maďarsku. Osem členný jazz band hrá na 20 hudobných nástrojov. Hovoria o sebe, že hrajú toľko žánrov, koľko majú nástrojov. BRJB účinkoval na najvýznamnejších festivaloch v Európe a Severnej Amerike vrátane Montreux, Pori, Sacramenta, Bredy, Ascony, Oslo, Drážďan, Bude, Rimini, Berlína and mnohých ďalších. Ich repertoár z obdobia rokov 1910 až 1930 je popretkávaný humorom a dokonca pri hraní občas aj tancujú. Pripravte sa na skutočnú hot jazzovú smršť. 

Blue Wonder Jazzband (DE) – nestori starého jazzu v Nemecku, ktorí sa tomuto žánru venujú už 40 rokov. V  interpretácii sedem členného bandu budete počuť ich vlastné aranžmány skladieb z repertoáru Jelly Roll Mortona, Bixa Beiderbecka, Louisa Armstronga či Duke Ellingtona. Majú za sebou nespočetné množstvo koncertov po celej Európe a Ázii a vydali viac než 10 CD. Ich aranžmány obsahujú skvelé vokálne triá a dlhodobo stabilná zostava hudobníkov zaručuje naozaj nevšedný a kvalitný hudobný zážitok.

Fats Jazz Band (SK) – medzinárodne uznávaný deväťčlenný orchester oživuje tradíciu hot-jazzu a swingu 20-tych až 40-tych rokov minulého storočia. Založil ho klavírny virtuóz Ladislav Fančovič a jeho členovia hrajú na originálne historické hudobné nástroje. Preto máte v ich podaní možnosť počuť skladby jazzových legiend presne tak, ako ich nahrali na šelakové platne. Fats Waller, Louis Armstrong, Teddy Wilson, Lester Young, Billie Holiday, Ella Fitzgerald, Tommy Dorsey či Benny Goodman, to všetko sú mená, ktoré sa opäť pomyselne ocitnú na pódiu. V repertoári tohto telesa však nájdete aj slovenské skladby – foxtroty a tangá, ktoré preslávil doyen slovenskej populárnej hudby, František Krištof Veselý či Viera Racková. Fats Jazz Band účinkoval na popredných festivaloch v Nemecku, Taliansku, Francúzsku, Chorvátsku, Maďarsku, Rakúsku, Čechách a na Slovensku.  

Tlačová správa

Galéria

Blue Wonder Jazzband_resize.jpg
Bohem Ragtime Jazz Band_res.jpg
Petra Ernyei & Her Swingfonix_resize.jpg
GAF FB titulka NEW JPG.jpg
Fats Jazz Band.jpg

 

 

Ďalšie články

Cenu ESPRIT si prevzal gitarista David Kollar
Slovenské oslavy Medzinárodného dňa jazzu pod záštitou UNESCO sa už tradične nesú v znamení...
Alan Bartuš: z New Yorku do Viedne
Klavirista Alan Bartuš mal viac ako dobrý rok: v prestížnom nemeckom vydavateľstve Challenge...
Tip na víkend: PET JAZZ bude oslavovať
V Dome kultúry Zrkadlový háj v bratislavskej Petržalke sa bude cez víkend oslavovať. Len dvojica...
Májové odlety jazzových velikánov – RIP Ptaszyn / RIP Sanborn
V priebehu jedného májového týždňa nastúpila do nebeského bigbandu dvojica vynikajúcich a...