Čo pre vás znamená jazz: Anketa na jednom z najväčších jazzových festivalov sveta

Čo pre vás znamená jazz: Anketa na jednom z najväčších jazzových festivalov sveta
Vstupné na jeden z najväčších jazzových festivalov na planéte je zadarmo. Detroit Jazz Festival teda pochopiteľne láka nielen fanúšikov tohto žánru, ale aj množstvo ľudí, ktorí by za normálnych okolností na kultúrne podujatie tohto typu neprišli, napríklad aj z ekonomických dôvodov. Bezprecedentne široké publikum vystavené bezprostrednému kontatku s jazzom je ideálnou reprezentatívnou vzorkou a poskytuje jedinečnú možnosť opýtať sa ľudí všetkých vekových, sociálnych i kultúrnych kategórií, ako túto hudbu vnímajú, chápu, definujú. Newyorská žurnalistka Natalie Werner tieto postrehy zaznamenala a zverejnila. Až na jednu výnimku ide o návštevníkov, nie účinkujúcich.
 
Molly, 29, Michigan
Jazz je pre mňa o kreativite a slobode. Schopnosť hrať, čo cítiš, bez nutnosti byť viazaný tým, čo sa píše v notách.
 
Chris, 66, Južná Dakota
Počul som raz jazzmana opísať jazz ako „auditívna predstavivosť“ a myslím, že tento popis je skvelý.
 
Ian, 25, Detroit
Jazz je pre mňa spôsob vyjadrenia sa. Je to umenie, ktoré možno nemusia ľudia prijať, no dôležité je, aby sa umelci doňho vložili.
 
Rashid, 26, New York
Páči sa mi, lebo je to cool spôsob vyjadrenia sa prostredníctvom hudby, no má množstvo rôznych variácií a foriem. Je to hudba bez kategorických obmedzení.
 
Adam, 25, Detroit
Milujem, ako jazz ponúka možnosť vyjadriť svoje pocity – každé vystúpenie môže byť iné. Je omnoho menej obmedzujúci ako iné druhy hudby.
 
George, 87, Brooklyn
Jazz je jediná vec, ktorú Amerika dala svetu. Je to veľmi kreatívne umenie, ktoré vytvorili otroci. Na tomto festivale som už tretí krát. Precestoval som celý svet a všade som počul jazz – ešte aj v Etiópií, kde som to možno nečakal. Nová hudba je iná – Kamasi Washington je trochu spätý so starou školou, hoci sa mi nepáči, že používa dvoch bubeníkov. No rytmický koncept má.
 
Kamasi Washington, 36, Los Angeles
Jazz je, keď sa seba-expresia a kolektívna expresia spoja v jedno.
 
Philip, 53, Detroit
Som jazzový fanúšik od začiatku a na festival chodím už 10-15 rokov. Skupiny vytvárajú mier a lásku. Jazz mi umožňuje relaxovať. Je jednoducho mierumilovný.
 
Tiko, 34, Detroit
Život a pohyb.
 
Hannah, 25, Ann Arbor
Akákoľvek definícia znie pateticky, no jazz vyjadruje všetko, čo si skladateľ a interpret myslia a čo cítia, pričom súčet toho je ešte čímsi viac. Je prívetivý. Vytvára atmosféru, ktorá umožňuje ľahko prežiť niečo nové a vžiť sa do koži iných ľudí spôsobom, ktorý v iných kontextoch nie je možný.
 
Michael Steele, 60, Detroit
Prišli sme podporiť môjho syna – David Steele – hrá na alt saxofón. Jazz je upokojujúci – príjemná hudba, hudba pri zemi. Môžete len tak nasadnúť do auta a ísť. Na cestách sme si púšťali iba jazz. Tak sa do toho David dostal.
 
Candice, 36, Detroit
Som veľká fanúšička jazzu – moji starí rodičia mali každé ráno pustenú jazzovú stanicu v rádiu a nikomu nedovolili to prepnúť. Myslím, že sa potom na tej frekvencií aj zasekol gombík. Jazz je o štruktúre. Učí vás, ako dať štruktúru pohybu, myšlienke, hudbe. Preto rada počúvam hudobníkov na jam session – nevedia, čo spravia ostatní, no aj tak sa snažia dať chaosu štruktúru. Jazz chápem ako snahu dať štruktúru veciam, ktoré sa zdajú byť chaotické.
 
Melvin, 41, Detroit
Jazz je ťažký. Keď ho počúvam, priveje mi veľa myšlienok do hlavy. Rozmýšľam, ako by mohol byť svet lepší, takéto vážne veci. To je to, čo vo mne vzbudzuje. Keď nad tým rozmýšľam, tak som rozcitlivený. Vídite, čo sa tu deje naokolo? To je to, čo rád vidím: ľudia všetkých rás svorne pokope.
 
Ktorá definícia vás najviac oslovila? Aká je tá vaša? Napíšte nám do komentáru.
 
Zdroj: Noisey

Esprit 2018

 

 

Ďalšie články

Jazz Journalists Association vyhlásila tohtoročných víťazov: Medzi ocenenými je Maria Schneider a Henry Threadgill
Asociácia jazzových žurnalistov zverejnila mená tohtoročných víťazov ceny za úspechy v hudobnej...
Reportáž: Epické rozmery Kamasi Washingtona
Kamasi Washington JAZZ FEST WIEN; 23.08.2016, Ottakringer Brauerei    Posledným koncertom...
Viedenský Konzerthaus privíta žijúce legendy: Duo Lionela Louekeho a Kevina Heysa
Koncertná sála viedenského Konzerthausu je miesto, kde sa už dlhé roky pravidelne konajú nielen...
Večerné jazzové ateliéry pokračujú:Prišli starí známi aj nové tváre
Večerné jazzové ateliéry pokračujú aj v tomto kalendárnom roku. Druhý semester 6. ročníka týchto...
Juraj Griglák sa v apríli vydáva na koncertnú šnúru po Slovensku
Fenomenálny basgitarista, kontrabasista, člen Slovenskej filharmónie, Juraj Griglák sa už onedlho...
Jazzman týždňa: Neil Stubenhaus
Existujú hudobníci, ktorí často nie sú verejne známi. Nezvyknú poskytovať rozhovory a ich mená...