Ďalší svetoznámy jazzový klub na pokraji kolapsu: Newyorský Birdland spustil finančnú kampaň na zabezpečenie fungovania

Ďalší svetoznámy jazzový klub na pokraji kolapsu: Newyorský Birdland spustil finančnú kampaň na zabezpečenie fungovania

Birdland, jeden z najslávnejších historických jazzových klubov na svete, má problémy. Preto zahájil divadelný producent Tom D’Angora finančnú kampaň GoFundMe v nádeji, že sa podarí vyzbierať 250 000 dolárov, ktoré budú slúžiť na udržanie životaschopnosti Birdlandu, pomenovaného po alt saxofonistovi Charlie Parkerovi. Iniciatíve sa podarilo od 5. januára až do dňa písania tohto článku značne prekonať pôvodný cieľ - vyzbieral už viac ako 400 tisíc dolárov.

 

Ako takmer každý hudobný podnik v New Yorku, aj Birdland dostal príkaz uzavrieť svoju prevdázku kvôli pandémii COVID-19 už 16. marca 2020. Majiteľ Gianni Valenti dúfal, že sa znovu otvorí v júli - keď sa to ukázalo ako nemožné, prepustil väčšinu svojich zamestnancov v nádeji, že snáď aspoň tak zostane solventný. Klub bol znovuotvorený 2. decembra, no s výrazne obmedzenou kapacitou a množstvom nových bezpečnostných opatrení. O 10 dní neskôr však štát opäť všetky hudobné podniky uzavrel.

 

"Predstavil som si New York bez Birdlandu a hneď som vedel, že to nemôžeme dopustiť," napísal D’Angora na webe GoFundMe. „Živá hudba je pre ducha a energiu tohto mesta nevyhnutná.“

 

Birdland, ktorý bol pôvodne otvorený na križovatke Broadway a 52. ulice v roku 1949, dostal meno podľa génia bebopu Charlieho Parkera (známeho pod prezývkou „Yardbird“ alebo „Bird“), ktorý bol aj jedným z jeho najčastejších headlinerov. V tomto klube počas najbližších 15 rokov hralo a nahrávalo množstvo ďalších hudobníkov, až kým sa pôvodná prevádzka v roku 1964 nezatvorila. Valenti klub znovu otvoril v roku 1985 v manhattanskej štvrti Upper West Side a v roku 1996 ho presunul na jeho súčasné miesto na západnej 44. ulici.

 

Birdland nie je jediný jazzový klub, ktorý sa pokúša získať finančné prostriedky online - niekoľko ďalších dôležitých miest v Spojených štátoch spustilo kampane GoFundMe v snahe udržať svoju prevádzku počas pandémie nad vodou. Patrí medzi ne napríklad aj Baltimorský Keystone Korner, hollywoodsky jazzový klub Catalina a filadelfská kaviareň Chris‘ Jazz Café.

 

Ak chcete Birdland podporiť aj vy, môžete tak urobiť na stránke https://www.gofundme.com/f/save-birdland-the-jazz-corner-of-the-world.

 

Zdroj: JazzTimes

Autor: Martin Uherek

 

 

Ďalšie články

Top 5: Slávne jazzové kluby
Korene jazzu siahajú hlboko. Niektorí jeho vznik datujú medzivojnovým obdobím, niektorí jeho zrod...
Výzva na podporu basistu George Mraza: Peňažné dary aj úsmevné fotky pre skoré uzdravenie
Zrejme všetci poznajú George Mraza, pôvodom českého basistu, ktorý už od roku 1968 pôsobí v USA a...
Odišla bubenícka hviezda moderného jazzu: Ralph Peterson jr. sa dožil 58 rokov
V pondelok 1. marca 2021 bola zverejnená ďalšia smutná správa. Vo veku 58 rokov zomrel vynikajúci...
Pharoah Sanders ohlásil po dlhoročnej odmlke vydanie ďalšieho albumu. Promises vznikol aj v spolupráci s Londýnskym symfonickým orchestrom
Po mnohoročnom tichu sa mohutný zvuk 80-ročného tenor saxofonistu Pharoah Sandersa objaví na ďalšom...
CD Young Slovak Jazz Generation: talentovaní hudobníci predstavujú svoj pohľad na jazz
Minulý rok sa na našej scéne objavilo zaujímavé CD. Pod hlavičkou vydavateľstva Real Music House...
Svetoznámy spevák Tony Bennett má zdravotné problémy. 94-ročnému umelcovi diagnostikovali Alzheimerovu chorobu
Tonymu Bennettovi diagnostikovali Alzheimerovu chorobu. Hoci prvýkrát sa spevák o tejto diagnóze...