Dnes sa začína festival OravaJazz 2020. V Námestove prebehne za prísnych hygienických opatrení

Dnes sa začína festival OravaJazz 2020. V Námestove prebehne za prísnych hygienických opatrení

Dnes sa začína jedenásty ročník festivalu OravaJazz, ktorý každoročne prináša do Námestova jazz, funky, R&B, blues a soul prostredníctvom koncertov najvýraznejších a najkvalitnejších svetových a domácich umelcov. Tento ročník je však iný. Program je kvôli pandémii zameraný len na prezentovanie slovenskej scény.

 

Medzi najväčšie hviezdy tohto ročníka patrí projekt Oskar Rózsa Quartet. Kapela s najvýraznejšími osobnosťami progresívnej slovenskej jazzovej scény interpretuje pôvodné kompozície svojich členov a snaží sa o fúziu moderného jazzu s vplyvmi world music a odkazmi na tradičnú vážnu i jazzovú hudbu.

 

Ďalším kvalitným zoskupením je Karin SarkisjanGypsy Jazz SK. Je to projekt slovenských hudobníkov zoskupených okolo multižánrového huslistu Jána Berkyho Mrenicu ml. V interpretáciách však neostáva len pri Gypsy jazze, ale spája rôzne štýly rómskej hudby z celého sveta a tak projekt získava na hudobnej farebnosti a dynamike. Program je nabitý emóciami, virtuozitou, ktorú v sebe obnáša rómske hudobné dedičstvo. Ako hosť sa predstaví arménska speváčka a klaviristka Karin Sarkisjan. 

 

Ďalšou speváčkou v programe je Lucia Lužinská s projektom Colorful music - takto Lucia nazvala stretnutie hudobníkov, do ktorého každý prináša osobný vyzretý prístup k hudbe. Všetci majú vlastné projekty, v ktorých svoju špecifickosť naplno uplatňujú. Colorful music sú pestré farby hudby, kde má priestor ticho, jednoduchosť, experiment, žánrový aj štýlový presah. Na koncerte vo vlastných úpravách odznie zmes známych jazzových štandardov, energických groovových originálov, vlastných kompozícii, úprav popových piesní a to všetko popretkávané fragmentami ľudových nápevov a detských riekaniek.

 

V programe sa predstavia aj mladí umelci a víťazi rôznych jazzových súťaží - Tibor Feledi Kairos Quintet (víťaz Pódia mladých talentov BJD či Nahrávka roka – Radio_Head Awards) a duo Kristína Miháľová a Jakub Šedivý (Nové tváre slovenského jazzu či Hlavná cena poroty Jazz start up 2019). Úvodný koncert bude patriť huslistovi Ľubomírovi Šamovi a jeho bandu. 

 

Festival Oravajazz z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, Fond na podporu kultúry národnostných menšín, SOZA, Hudobný fond, Žilinský samosprávny kraj a Mesto Námestovo.

 

Festival sa bude konať 27. a 28. novembra 2020 v Dome kultúry v Námestove za prísnych hygienických opatrení. Viac info na www.oravajazz.sk.

 

Zdroj: tlačová správa

 

 

Ďalšie články

Letné jazzové festivaly očami organizátorov
V posledných rokoch sa i na Slovensku začala udomácňovať tradícia letných jazzových...
Prekvapivé a zarážajúce rozhodnutie: Kenny G bude headlinerom festivalu John Coltrana
Hudba niektorých jazzmanov sa zapíše tak hlboko do sŕdc fanúšikov, že aj po ich smrti ostáva...
Colours of Ostrava – najfarebnejší festival v Čechách
  Už po dvanásty raz sa severomoravská banícka metropola stala dejiskom dnes už obrovského...
Reportáž: Prievidzské Fúzie ponúkli kombináciu kvalitných koncertov a výchovno-vzdelávacích aktivít
Už po jedenástykrát prišiel tím organizátorov podujatia Fúzie v Prievidzi s komplexným...
The Girl From Ipanema: odišla Astrud Gilberto
Pred niekoľkými dňami nás vo veku 83 rokov opustila brazílska speváčka Astrud Gilberto, ktorú...
Vyhrajte lístky na OpenJazzFest na Zelenej vode
Už po trinásty krát sa v prírodnom amfiteátri na Zelenej vode pri Novom Meste nad Váhom...
Mama má Emu a Vilnius má Mamu: unikátnu jazzovú!
Už minulý rok som začiatkom júna ospevoval festival Vilnius Mama Jazz a snáď sa nebudem opakovať....
Cotatcha Orchestra uvedie Stravinského Ebony Concerto
Cotatcha Orchestra oslávi storočnicu narodenia legendárneho amerického trubkára a bandlídra Thada...