Fúzie nesklamali ani po desiaty raz: Priniesli dva dni plné kvalitnej hudby aj vzdelávania

Fúzie nesklamali ani po desiaty raz: Priniesli dva dni plné kvalitnej hudby aj vzdelávania

Jubilejný ročník kvalitnej hudby a vynikajúcich vzdelávacích aktivít Fúzie – festival nielen o jazze sa počas posledných víkendových dní uskutočnil v prievidzskom Art Pointe. Tradične priniesol k vychutnaniu lahôdky v podaní začínajúcich umelcov i známych stálic jazzového sveta. Zatiaľ čo prvý festivalový deň sa niesol v duchu vzdelávacích aktivít a prehliadok big bandov, druhý večer priniesol hviezdy festivalu, akými sú projekt Bashavel, Musica Nostra, Special Providence a gitarista Justin Lavash.

 

Hlavný partner projektu - Fond na podporu umenia a Mesto Prievidza podporili výborný projekt s tradíciou, ktorý aj vo svojom jubilejnom desiatom ročníku priniesol nielen kvalitnú hudbu, ale tiež neoceniteľné vzdelávacie aktivity. Spopularizovať žáner a rozvíjať odborné hudobné schopnosti boli prioritné ciele vzdelávacích aktivít, ktoré sa uskutočnili v priestoroch ZUŠ L. Stančeka. Prievidzská rodáčka, absolventka konzervatória Jaroslava Ježka, speváčka Zuzana Vlčeková odovzdala svoje vedomosti, skúsenosti v rámci vokálneho workshopu. Lektormi inštrumentálnych boli rovnako majstri svojho remesla Justin Lavash /gitara/ a členovia Academy Big Band Orchestra z Akademie umení v Banskej Bystrici - Martin Uherek /dychové nástroje/, Klaudius Kováč /klavír/, Róbert Ragan /kontrabas/, Peter Solárik /bicie nástroje/. Workshop na tému hra v big bande viedol Martin Uherek v spolupráci s členmi Academy Big Band Orchestra. O workshopy bol veľký záujem, zúčastnilo sa ich viac ako 100 frekventantov.

 

 

Po dni vzdelávania nastal podvečer prehliadky súborov slovenských základných umeleckých škôl. Predstavili sa v nej Big-bandy zo SZUŠ Nitra, ZUŠ Nováky, HTS Zvolen, dixieland a ďalšie dva súbory zo ZUŠ L. Stančeka v Prievidzi. Šesť súborov ponúklo úžasnú zmes vynikajúcich výkonov, ktoré iste v mnohom pozitívne prekvapili. Hosťom večera bol Academy Big Band Orchestra a Zuzana Vlčeková a svojim samostatným vystúpením urobili vynikajúcu bodku za prvým večerom.

 

 

Druhý festivalový deň pridal k domácej kvalite i zahraničnú, sobotný festivalový podvečer otvorila vokálna skupina Musica Nostra Jazzovou omšou Boba Chilcotta A Little Jazz Mass . V príjemnom naladení program pokračoval vystúpením umelcov, ktorí sú v jazzovom povedomí už niekoľko desaťročí. Bashavel priniesol i na prievidzské javisko hudbu pohybujúcu sa na pomedzí viacerých žánrov. Úpravy ľudových piesní boli pre uši návštevníkov tiež veľmi zaujímavým oživením. Charizmatickou osobnosťou, hlasom a jedinečnosťou si publikum doslova podmanil Justin Lavash. Tóny jeho gitary, zachrípnutý hlas si vyslúžili ovácie vyžadujúce prídavok. Záver večera i celého festivalu patril jednej z najznámejších súčasných inštrumentálnych skupín strednej Európy Special Providence z Maďarska. Osobitý štýl, v ktorom miešajú moderný jazz, progresívny rock a elektroniku sa aj v Prievidzi stali nevšedným zážitkom.

 

 

10. ročník festivalu Fúzie máme za sebou. Sme plní zážitkov s doznievajúcimi tónmi, obohatení čarovnou energiou a lepšiu bodku ako výrok Justina Lavasha asi nevymyslím: "Fúzie sú potrebné v hudbe a aj v živote". Aj preto už dnes očakávame, aká bude dramaturgia ďalšieho ročníka. Skôr, ako sa ho dočkáme, realizačný tím pripravil pre žiakov základných a stredných škôl výchovné koncerty, ktoré sa uskutočnia 24. mája 2018 v KaSS v Prievidzi. Účinkovať bude Martin Uherek a jeho jazzový kvartet s programom Príbehy jazzu II. Spoluúčinkovať budú súbory ZUŠ L. Stančeka.

 

Zdroj: tlačová správa

Autor: Katarína Vráblová

Foto: Foto archív ZUŠ L. Stančeka - fotili žiaci a pedagógovia školy

Galéria

Fuzie 2018 prehliadka suborov Academy B ig Band Orchestra a Zuzana Vlčeková.jpg
Fúzie 2018 workshop Justin Lavash - gitara.jpg
Fúzie 2018 Justin Lavash 2.jpg

 

 

Ďalšie články

Letné jazzové festivaly očami organizátorov
V posledných rokoch sa i na Slovensku začala udomácňovať tradícia letných jazzových...
Prekvapivé a zarážajúce rozhodnutie: Kenny G bude headlinerom festivalu John Coltrana
Hudba niektorých jazzmanov sa zapíše tak hlboko do sŕdc fanúšikov, že aj po ich smrti ostáva...
60. ročník Grammy pozná svojich víťazov: Nechýba medzi nimi John McLaughlin či Christian McBride
Jubilejný 60. ročník najprestížnejších ocenení v oblasti hudby iba pred pár dňami zverejnil víťazné...
Bojnické Fúzie rozohriali aj studenú sálu
Festival Fúzie s podtitulom „nielen o jazze“ písal v prvý októbrový víkend v Prievidzi a...
Letné čítanie: Príbeh legendárnych Mahavishnu Orchestra
Po ukážke z knihy o Jacovi - „najlepšom basgitaristovi na svete“, spätom napríklad s kapelou...
World Music Festival Bratislava – nové miesta, nové mená, nové zážitky
Siedmy ročník festivalu world music v Bratislave sa bude konať od 18. do 21. augusta na rôznych...
Vyhrajte pozoruhodný sólový album „Attempts“ gitaristu Szymona Miku
Mimoriadne talentovaného poľského gitaristu Szymona Miku sme už na stránkach jazz.sk predstavovali...
Jihočeský Jazzový Festival vrcholí
Hoci sa Jihočeský Jazzový Festival v Českých Budějoviciach začal už v pondelok, práve počas...