Jazzová dvanástka s Petrom "Giom" Adamovom

Jazzová dvanástka s Petrom "Giom" Adamovom
jazz.sk

Dnes s vyštudovaným operným spevákom, multiinštumentalistom (klávesy, gitara, basgitara, fujara, Dán Trung, drumbla, kalimba, suninga, berimbau, perkusie, pastierske píšťaly) a spolupracovníkom s mnohými jazzovými muzikantmi Petrom "Giom" Adamovom.

 

Tónika
1. Čo je jazz?

 Druh hudby, vyrastajúci z afrického semena na juhoamerických stepiach v čase, keď sa klasická hudba hľadala v dizonancii a nových atonálnych formách.

 

2. Ste otvorený experimentom spájania jazzu s inými hudobnými žánrami?

Ja som ten, čo prelieza každý plot. Inými slovami, hudba je len jedna, žánre sú šaty... Kombinácie sú otázkou vkusu. Ja som však verný hudbe nie móde... Uprednostňujem čistotu a jednoduchosť pred zložitými a prekombinovanými prvkami.

 

3. Hovorí sa, že nájsť ten správny nástroj je pre hudobníka prelomová záležitosť. Našli ste ten svoj? Uprednostňujete starší - už hraný, alebo skôr nový nástroj?

S každým novým nástrojom sa niečo prelomí. Každý nástroj hudobníka posunie niekam inam, umožní mu pochopiť niečo nové, ponúkne mu nové možnosti.. Ale duša hudby je len jedna. Podobne ako existuje mnoho náboženstiev a všetky sú len oknami, ktorými je možné pozrieť sa na Boha. Boh je však len jeden, tak ako je aj hudba len jedna. Keby sa pominuli  všetci hudobníci sveta, hudba by žila ďalej, v šume stromov, potokov a speve vtákov.

 

4. Čo vám beží hlavou počas vášho sóla na pódiu?

Absolútne nič. Spev je o emocionalite, o prepojení sa s múzami. Rozum vás len obmedzuje, umožní vám technické istoty, ale ukradne vašej hudbe dušu. 

 

Subdominanta
5. Ako by ste charakterizovali sám seba v troch vetách?

Vietor, ktorý vám môže pohladiť a občerstviť tvár i dušu. Hurikán, ktorý rozmetá všetky pomyslené istoty vášho života. Užite si ma, ale ak sa bojíte zmeny alebo máte hlavu plnú očakávaní,cradšej sa mi vyhnite! :)

 

6. Podporuje Vás Vaša partnerka/manželka v jazzovom umení? Chodieva na koncerty?

Nemám partnerku. Ak podporu dostanem, prijímam to ako dar, ktorý si vážim...

 

Tónika
7.  Zvládnutie nástroja a obrátený životný biorytmus vyžaduje do istej miery aj dobrú fyzickú kondíciu. Venujete sa zvlášť aj tejto stránke?

Keď sa dá, vezmem batôžtek píšťal a idem hore na hory. Zhovárať sa s prírodou alebo ju len počúvať sediac v jej lone... čo môže byť uzdravujúcejšie?

 

8. Čo podľa vás chýba slovenskému jazzu?

Slovenský jazz neexistuje. Existuje len jazz a niektorí výborní muzikanti sa vyskytujú práve na Slovensku. Napriek skvelým zručnostiam sa v hudbe a jazze mnohokrát presadzuje akési predvádzanie. Akoby išlo o šport alebo súťaž! Správny muzikant nemiluje seba v umení, ale umenie v sebe!

 

Dominanta
9. Poznám vtip: Viete aký je rozdiel medzi XXL pizzou a jazzovým hudobníkom? 
Pizza dokáže nasýtiť štvorčlennú rodinu.
Aká je v tomto smere praktická stránka jazzmanovho života?

Každého z nás nasýti iná potrava. Závisí od chuťových buniek. Takže idete na pizzu alebo do lesa počúvať ORIOLUS ORIOLUS?

 

Subdominanta
10. Vediete alebo chcete viesť svoje deti vedome k hudbe?

Hudba je prirodzená ako dych. Môžete naučiť svoje dieťa dýchať? Kdeže! Nedá sa to! Alebo ako cit - ak budete svoj cit dostatočne používať, dieťa to od vás rýchlo odpozoruje! Kto má uši - ten počuje. Kto má srdce - ten cíti. Jediné, čo môžete pre dieťa urobiť je - že sám nezabudnete od srdca hrať i spievať...

Tónika

11. Využívate internet na propágaciu svojich hudobných aktivít?

Samozrejme. Inernet je v dnešnej dobe jedným z najflexibilnejších prostriedkov pre šírenie hudobného diania.

 

12. Ako by ste vysvetlili laikovi, čo je krásne na hudobnom žánri zvanom jazz?

Jazz je sloboda.

Ďakujem za rozhovor.
Jarmila Žuffová

Odkazy: 

 

 

Ďalšie články

Súťaž Jazz START UP hľadá nové talenty: Vyhrať môžu šnúru koncertov, aj debutový album
Už po siedmykrát spúšťa portál Jazz.sk v spolupráci s Rádiom Devín súťaž pre mladé jazzové talenty...
Joshua Redman & Brooklyn Rider: Čerstvý album ,,Sun on Sand'' z dielne Patricka Zimmerliho sa nesie v znamení klasickej hudby a jazzu
Pred pár dňami obdarilo známe vydavateľstvo Nonesuch Records hudobný svet novým albumom v ...
Joe Lovano zdôrazňuje svoje sicílske korene: S talianskym trubkárom Enricom Ravom vydáva spoločný album "Roma"
Žijúca legenda talianskeho jazzu - trubkár Enrico Rava - spojil svoje sily s americkým...
Jazz & Accordion days 2019: Prvý ročník festivalu zameraný na jazzový akordeón sa bude konať v štyroch slovenských mestách
Radi vás privítame na prvom ročníku putovného festivalu zameraného na jazzový akordeón. Jazz &...