Koncertný rok v Liptovskom Mikuláši začína. Otvorí ho dvojkoncert nevšedných slovenských kapiel

Koncertný rok v Liptovskom Mikuláši začína. Otvorí ho dvojkoncert nevšedných slovenských kapiel
Peter Baláž

V piatok 31. januára 2020 štartuje v Liptovskom Mikuláši v poradí už 16. jazzová (a tak trochu aj nejazzová) sezóna. Na úvod tohtoročnej klubovej časti Mikulášského Jazzového Festivalu s názvom Jazz v meste sa v klube Route 66 predstavia hneď dve kapely: sólový počin Mariána Slávku s názvom vLáska a projekt Jakuba Ursinyho Teatro Fatal.

 

Album vLáska vznikol v roku 2017, keď si autor jedného večera sadol za klavír a zložil si všetko sám. Aj hudbu, aj texty. Pôvodne to mala byť jedna dlhšia pesnička, no je z toho 9 krásnych skladieb. Je z nich cítiť inšpirácia Marekom Brezovským, Jarom Filipom, Mariánom Vargom a Dežom Ursinym. Marián dlhé roky hrával v IMT Smile, neskôr bubnoval v rock’n’rollovej kapele Tomáša Slobodu Sound Like This a tiež v jazzovejšom projekte Žena s ovocím. Dnes pôsobí v kapelách Longital, Talent Transport alebo oživenom muzikáli Deža Ursinyho Peter a Lucia.

 

Marián Slávka - bicie nástroje, klávesové nástroje, spev

Lukáš Duchovič - gitara, elektronika

Martin Šenc - klávesové nástroje

 

 

Teatro Fatal je hudobné teleso Jakuba Ursinyho, ktoré začalo aktívne fungovať od 2010, kedy vznikol aj debutový album Divadlo Frizúr. Jedna zo skladieb sa stala titulnou piesňou animovaného filmu režiséra Mateja Snopeka Posledný autobus, ktorý sa preslávil aj v za hranicami Slovenska. Po nahratí CD Peter a Lucia nastal vhodný čas vrátiť sa k autorskému projektu Teatro Fatal a tak v roku 2019 v štúdiu lvgnc vzniká nový album s názvom Kolmica. Okrem klavíra a spevu (Jakub Ursiny) hrá na albume na gitaru, syntetizátory a spev Tomáš Michalčák, na basu jeho dvorný súputník Štefan Tomko a na bubny Marián Slávka. Na piatkovom koncerte zaznejú staršie skladby, ako aj celý nový album a niekoľko skladieb z dielne Deža Ursinyho a Ivana Štrpku. Na bubny na koncerte zahrá Dominik Špuler (spoluhráč vychádzajúcej hviezdy Blanch), žiak Mariána Slávku ktorého nahradil pre jeho zaneprázdnenosť.

 

Jakub Ursiny sa tiež venuje odkazu svojho otca Deža Ursinyho - koncertuje s projektom Kubo Ursiny & Provisorium (hral aj u nás na festivale v roku 2012), s muzikálovým projektom Peter a Lucia a vydáva v reedíciách otcove albumy na vinyloch.

 

Kubo Ursiny - klávesové nástroje, spev

Tomáš Michalčák - gitara

Tomi Štefko - basgitara

Dominik Špuler - bicie nástroje

 

 

Vstupenky na piatkový koncert v online predpredaji za 10€ na www.bit.ly/vlaska (na mieste 12€).

 

Ďalší program:

  • 08. február 2020 - Allison Wheeler & Daniel Bulatkin (USA/RUS)
  • 20. marec 2020 - Three for Silver (USA)
  • 25. apríl 2020 - Nicole Zuraitis Quartet (USA)

 

Okrem každomesačných klubových koncertov sa obyvatelia Liptova a návštevníci regiónu môžu tešiť aj na tradičný letný jazzový festival. Jeho 16. edícia sa bude v tomto roku konať od piatku 24. do nedele 26. júla 2020 na viacerých miestach v Liptovskom Mikuláši. Organizátori opäť pripravujú pestrý lineup a prvé mená predstavia už čoskoro. Pre viac informácií sledujte festival na sociálnych sieťach facebook.com/mikulasjazzfest a instagram.com/mikulasjazzfest

 

Pozrite si zostrih z minuloročného letného Mikulášskeho Jazzového Festivalu

 

Tlačová správa

 

 

Ďalšie články

Mikulášsky Jazzový Festival bude inšpirovať, nielen workshopovať
Vyhľadávanie a podpora talentov je neoddeliteľnou súčasťou práce dramaturgov všetkých hudobných...
Smutná správa pre domácu hudobnú scénu. Vo veku nedožitých 80. narodenín nás navždy opustil saxofonista a skladateľ Dušan Húščava
Iba pred niekoľkými hodinami sa celá komunita ľudí zaoberajúcich jazzovou hudbou dozvedela...
Stanica metra v Montreali možno bude niesť meno génia jazzového klavíra. Petícia za stanicu Oscara Petersona má už vyše 16 tisíc podpisov.
Pred niekoľkými týždňami sa v kanadskom Montreále objavila petícia, ktorá vyzýva mesto, aby...
Nový album klavírneho génia: Brad Mehldau vydáva CD inšpirované aktuálnou situáciou
Americký klavirista a skladateľ Brad Mehldau prekvapil všetkých svojich fanúšikov nečakaným počinom...