Lolokar a novinka s názvom Radek's Affair. Peter Šafránek sa počas pandémie vrátil ku zabudnutému projektu.

Lolokar a novinka s názvom Radek's Affair. Peter Šafránek sa počas pandémie vrátil ku zabudnutému projektu.

Ako sa Vám darí, Lolokar... Týmito slovami Rada Ondřejíčka a Daniela Baláža z osemnásť rokov starého záznamu Rádia Rock FM sa začína track producenta a hudobníka Petra Šafráneka. Člen košickej jazz-fusion kapely Cha Bud! sa počas karantény vrátil k dlhé roky zabudnutému Lolokarovi.

 

Drumnbass, dub, downtempo či Nu-jazz, zmes elektronických beatov, vinylový samplov, ale aj živých nástrojov to bol zvuk projektu, ktorý bol aktívny začiatkom milénia. Lolokar produkoval aj scénickú hudbu pre Divadlo Veritas či Divadlo Bez Domova a v roku 2002 sa dostal do finále súťaže Jim Beam Music. „Začínal som v polovici deväťdesiatych rokov ako správny punker v garáži,“ spomína s úsmevom Šafránek. „Potom som objavil možnosti produkovania a nahrávania vlastnej hudby na PC. V čase, keď počítače a software neboli rozvinuté v takej miere ako dnes, som pracoval často intuitívnymi spôsobmi, využívajúc rôzne experimentálne techniky nahrávania, ale aj bohatú studnicu samplov z kolekcie otcových platní.“

 

„V neskoršom období som však dospel k záveru, že ma viacej baví hrať vlastnú hudbu naživo s kapelou, preto som sa prestal elektronickej hudbe venovať. Neplánované som sa k projektu Lolokar vrátil až s príchodom pandémie a počas dlhých večerov skúšal tvoriť niečo v podobnom duchu ako pred rokmi,“ uzatvára Šafránek. Prvým výsledkom bol singel Darí sa mi, ktorý sa objavil aj vo vysielaní Rádia FM. V týchto dňoch prichádza Lolokar s novinkou s názvom Radek’s Affair.

 

Košický producent oprášil nekompromisný dnb beat s výrazným kontrabasovým motívom, inšpirovaný aktuálnymi dobovými motívmi. Stopy Erica Truffaza či Adama F jasne vystupujú najmä s klaustrofóbickou trúbkou skúseného Pavla Jeňa (IMT Smile, Cha Bud!), ale aj v precíznej práci s gitarovým wah pedálom – trademarkom gitarového zvuku Lolokara. Atmosféru tracku nebadane buduje sampel z platne Zlatá brána 1976. Originálny videoklip nenecháva na pochybách, že Radek’s Affair prináša do slovenskej hudby ďalší čerstvý závan východniarskeho DIY/Lofi (Raptor Koch, Džumelec...).

 

Lolokar - Radek's Affair

 

 

 

Lolokar - Darí sa mi

 

Zdroj: tlačová správa

 

 

Ďalšie články

Newyorský gitarista Mike Moreno uvádza nový program. Do svojho domu si pozýva výnimočných hostí
Newyorský gitarista a skladateľ Mike Moreno prednedávnom začal vysielať online koncerty zo svojho...
V decembri vyjde nové CD Chrisa Pottera. Líder je jeho jediným hráčom
Svetoznámy saxofonista a skladateľ Chris Potter vydáva nový album inšpirovaný aktuálnou situáciou...
Uskutoční sa online koncert: V rámci medzinárodného dňa jazzu zahrá Alan Bartuš Trio
V sobotu 5. decembra sa uskutoční zaujímavý koncert. V rámci medzinárodného dňa jazzu vystúpi v...
Cotatcha Orchestra vydává album Bigbandová elektronika. Dostupný je na viacerých platformách
V týchto dňoch vydáva bigband Cotatcha Orchestra svoj dlhoočakávaný album Bigbandová elektronika,...