Nový Glasperov album s kontroverzným názvom: "F--- Yo Feelings" spája jazz a hip-hop

Nový Glasperov album s kontroverzným názvom: "F--- Yo Feelings" spája jazz a hip-hop

Robert Glasper, držiteľ troch cien Grammy a ocenenia Emmy, je na jazzovej aj hip-hopovej scéne notoricky známym menom. Jeho najnovší album "Fuck Yo Feelings", ktorý vyšiel 3. októbra 2019 vo vydavateľstve Loma Vista Recordings, má nielen kontroverzný názov (obsahuje silnú anglickú nadávku), ale poslucháčom ponúka drsný zážitok pripomínajúci jazdu na húsenkovej dráhe -  nikdy neviete, akým smerom bude trať pokračovať, ale viete, že by ste sa na túto jazdu mali pevne pripútať. 

 

Čo začalo ako nahrávacia session Glaspera s bubeníkom Chrisom Daveom, basgitaristom Derrickom Hodgeom a turntablistom Jahimom Sundanceom, sa postupne rozvinulo do projektu, ktorý obsiahol oveľa väčšie množstvo hudobníkov a zdrojov ako doterajšie produkcie kvarteta Robert Glasper Experiment. Na nahrávaní albumu "Fuck Yo Feelings" sa zúčastnili desiatky inštrumentalistov a vokalistov (Denzel Curry, YBN Cordae, Herbie Hancock, Andra Day, Yebba...) a výsledkom je dômyselná zmes rôznorodých inštrumentálnych skladieb a spievaných piesní, ktoré sa navzájom radikálne odlišujú štýlom aj emočným charakterom.

 

Celý album začína introm, v ktorom Affion Crockett rapuje text: Robert Glasper is a talented young man/ But he looks old as f—/ … F— his feelings. (Robert Glasper je talentovaný mladý muž / Ale vyzerá staro ako **** / ... **** jeho pocity." Intenzita tejto skladby naznačuje štýl, v ktorom sa bude niesť zvyšok albumu a jasne stanovuje, že Glasperovi nezáleží na tom, čo si ľudia o ňom alebo jeho výtvore budú myslieť.

 

Fuck Yo Feelings má v celku 71 minút a obsahuje 19 skladieb, pripomínajúcich klasické mixtape-y. Piesne obsahujú texty, ktoré poslucháčom hovoria, ako by mali vnímať okolitý svet a ostatných členov spoločnosti, pritom sa tu zároveň objavujú jazzové improvizačné plochy a všetko spája dychberúci zvukový nápor. Veľké mená rapovej, popovej aj jazzovej scény spolu kombinujú zmes viacerých hudobných štýlov a vytvárajú tak z Glasperovho albumu jedinečný počin. 

 

Sám Glasper sa v promo videu ku tomuto albumu vyjadril: "Jazz pôvodne predstavoval divokú hudbu, ktorú ľudia počúvali a húlili pri nej, pili, bola to hudba, ktorá sa kedysi dávno hrávala v striptízových kluboch, vieš ... myslím, že jazz nebol vždy sofistikovaný." Podobný charakter má aj tento album - presvedčiť sa o tom môžete sami prostredníctvom 7 a pol minútového videa z nahrávania "Fuck Yo Feelings":

 

 

Zdroj: dailycal.org

Autor: Martin Uherek

 

 

Ďalšie články

Trendy jazzu 21. storočia (2. časť): Jazz je mŕtvy, nech žije jazz?
Ak medzi jazzmanmi spomeniete mená Robert Glasper, Esperanza Spalding, či Hiromi, nikto zrejme...
Hľadá sa jazz (3. časť): Balada o hudbe nepochopenej
Som hudobník. Pýtajú sa ma, čo hrám. Odpovedám "jazz". Povedia, že jazz nemusia. Pustím im ukážku....
Jazzman týždňa: Derrick Hodge
Derrick Hodge je uznávaný skladateľ, kontrabasista a basgitarista. Najznámejší je ako člen neo-...
Ako ženy vnímajú jazz: Rozhovor dvoch špičiek amerického jazzu pobúril mnohých
Ethan Iverson je americký klavirista, ktorého mnohí poznáme ako lídra jazzového tria The Bad Plus...
Iniciatíva ,,Aby kultúra žila’’ prináša livestream koncerty. Piatkový večer patrí Sise Fehér feat. Vladko Mikláš
Speváčka a multiinštrumentalistka Sisa Fehér zarezonovala už svojím projektom Fehero...
John McLaughlin zverejnil svoj nový album k voľnému stiahnutiu. Vypočujte si CD "Is That So?" na ktorom pracoval 6 rokov
Legendárny britský gitarista a skladateľ John McLaughlin sa rozhodol ponúknuť svoj nový album k...
,,Women in jazz’’ predstavuje: skladateľka Maria Schneider
Jednou z najvýznamnejších osobností súčasného jazzu je americká skladateľka, aranžérka a...
Jazz at Lincoln Center otvára svoje archívy. Organizácia ponúka voľný prístup ku svojim záznamom aj novému obsahu
V reakcii na pandémiu COVID-19 sa rozhodla organizácia Jazz At Lincoln Center (JALC) sprístupniť...