Odišla ďalšia jazzová legenda: Saxofonista Sonny Fortune zomrel vo veku 79 rokov

Odišla ďalšia jazzová legenda: Saxofonista Sonny Fortune zomrel vo veku 79 rokov
Dávid Oláh
Chvíľu pred tým, než jazzovú obec šokovala správa o úmrtí Roya Hagrova, odišiel na druhý svet aj ďalší významný hudobník - saxofonista a flautista Sonny Fortune. Vo veku 79 rokov zomrel na následky niekoľkých infarktov vo štvrtok  25. októbra. Preslávil sa najmä ako post-coltranovský saxofonista, spolupracoval napríklad s Elvinom Jonesom a Milesom Davisom.
 
Smutnú správu o jeho úmrtí potvrdilo National Public Radio. Najčastejšie hrával na alt saxofóne, okrem toho však aj na tenor a soprán saxofóne či flaute. Na jazzovej scéne sa objavil v 70. rokoch minulého storočia kedy sa presťahoval z rodnej Filadelfie do New Yorku. 
 
Najviac bol ovplyvnený hrou Johna Coltrana, ale vybudoval si svoj vlastný zvuk skrze štúdium svojich predchodcov. Okrem straight-ahead jazzu sa venoval aj fuisionu a latino hudbe.
 
Okrem spolupráce s Milesom Davisom a Elvinom Jonesom, hral s umelcami ako Mongo Santamaria, McCoy Tyner, Reggie Workman, Rashied Ali, Roy Ayers, Stanley Clarke, Chick Corea, Mike Stern a mnohí ďalší. V roku 1974 založil svoju vlastnú kapelu s ktorou hrával až do svojich posledných dní.
 
 
Jeho alt saxofónový zvuk a štýl hry bol ovplyvnený Charliem Parkerom a Cannonballom Adderleym, ktorých si ako umelcov nesmierne vážil. Ako sa sám vyjadril v rozhovore v roku 2013, najväčší vplyv mal na jeho hudbu John Coltrane: „Miloval som Milesa, ale Coltrane mi zmenil život.“
 
Dávid Oláh
Zdroj: jazztimes.com
 

 

 

Ďalšie články

Ray Charles: Nielen klavirista a spevák
Mnohí hudobníci sú známi ako multiinštrumentalisti, ktorí na výbornej úrovni ovládajú viaceré...
Martin Štourač: Súťaž Jazz START UP nám priniesla skúsenosti s nahrávaním a vystupovaním. Náš koncert bol naživo vysielaný na rádiu Devín.
Obľúbená súťaž mladých jazzmanov Jazz START UP pokračuje svojim ďalším ročníkom. Pri tejto...
JazzFestBrno oslávi plnoletosť štyrmi premiérami a jedným návratom: Príde Dianne Reeves, John McLaughlin, Branford Marsalis, Billy Cobham a GoGo Penguin
Mezinárodní jazzový festival JazzFestBrno zveřejnil první jména z programu 18. ročníku, který...
Izraelský zlodej snov: Shai Maestro vydáva album The Dream Thief
Vybudovať si reputáciu nie je nikdy ľahké, no zdá sa, že Izrael je miestom, ktoré má v ...