Open Jazz Fest 2014 odprezentuje viac než jazz

Open Jazz Fest 2014 odprezentuje viac než jazz
jazz.sk

Siedmy ročník Open Jazz Festu ponúkne aj v tomto roku jazzovú špičku od 18. do 19.júla v areáli na Zelenej Vode. Dokazuje to aj odhaľovaním ďalších mien. Súčasne dáva priestor aj vynikajúcim a zároveň netradičným spojeniam. Legenda medzi jazzovými gitaristami Mark Whitfield v sprievode originálneho AMC tria a talentovaná Sisa Michalidesová so svojím novým projektom.

 

Sisa Michalidesová predstaví na festivale svoju farebnú jazzovú smršť pod názvom Expresie. Mladá hudobníčka sa narodila v roku 1983 v Bratislave, študovala na Konzervatóriu v Bratislave, flautu, špeciálnu kompozíciu herectvo. Už v tomto mladom veku sa stala uznávanou a často využívanou autorkou hudby a doteraz účinkovala na mnohých jazzových slovenských i medzinárodných festivaloch. Spájajú sa s ňou výrazy ako jazz a fusion. Sisa uprednostňuje len virtuóznych interpretov, medzi ktorými je rešpektovania aj ako flautistka. Poslucháč je pri nej súčasne vnášaný do jazzovej, vážnej hudby, scénických plôch a klavírnych skratiek, ktoré mu v rytmoch balkánu a flamenca nedajú priestor a dôvod analyzovať, kde sa práve nachádza.

Okrem Expresií boli úspešné aj jej ďalšie projekty 3 plus 1, Zimí kúzelníci či Sisa a sivý holub, Veľkí herci malým deťom I, II, III. Spolupracovala s Richardom Mullerom, Andrejom Šebanom, Oskarom Rózsom, Matúšom Jakabčicom, Ivetou Bartošovou, Ľuborom Priehradníkom, Robom Opatovským, Jiřím Stivínom,  Adrienou Bartošovou a ďalšími. Ako herečka pôsobí v divadle Úsmev.

https://soundcloud.com/peter-preloznik/sets/expresie

 

Velikán a slovenskí originálni klasici

 

Ďalším spojením, ktoré sa predstaví  v sobotu 19. júla bude AMC trio zo Slovenska, ktorých doplní gitarista z USA Mark Whitfield. Ten patrí k najlepším a najrenomovanejším svetovým jazzovým gitaristom. Jeho výnimočnosť spočíva v tom, že sa dokáže bezchybne pohybovať v akomkoľvek jazzovom žánri. Je vyhľadávaným gitaristom v mnohých hudobných projektoch a zoskupeniach. V poslednej dobe je známy aj vďaka účinkovaniu v David Mathews Band. Spolupracoval s takými velikánmi ako Dizzy Gillespie, Art Blakey, Herbie Hancock, Ray Charles, Sting, Diana Krall či Chris Botti.

 

Amc Trio je jedna z najvýraznejších slovenských jazzových formácií, prezentujúca sa vlastnou tvorbou postavenou na výrazných melódiách a kompozíciách presahujúcich rámec jazzu. Na slovenskej jazzovej scéne pôsobí od roku 1993 v zostave Peter Adamkovič  (klavír), Martin Marinčák (kontrabas) a  Stanislav Cvanciger (bicie). Amc Trio sa necháva inšpirovať prvkami klasickej, populárnej ale aj folklórnej hudby. Po prvom cd Thor-Iza natočilo dve cd (Soul Of The Mountain, Waiting For A Wolf) s vynikajúcim švédskym gitaristom Ulfom Wakeniusom. Na poslednom albume One Way Road To My Heart, ktoré vyšlo v marci v nemeckom vydavateľstve Moosicus hosťuje slávny trúbkar Randy Brecker a vyhrali s ním tento rok Radio Head Awards. Overenú spoluprácu so svetovými menami odprezentujú na amfiteátri na Zelenej vode spoločne s Markom Whitfieldom.

 

AMC TRIO & MARK WHITFIELD - zostava:

 Mark Whitfield - gitara /USA/

Peter Adamkovič – klavír

Martin Marinčák – kontrabas

 Stanislav Cvanciger – bicie

 

Open Jazz Fest počas predošlých šiestich ročníkov privítal tisícky návštevníkov. Už tradične je miestom, kde sa stretávajú všetky generácie – od fanúšikov jazzu v pokročilom veku až po mladých. V tomto roku sa festival uskutoční 18.-19. júla, každý deň od 19:00.

 

Viac informácií nájdete na www.openjazzfest.sk

Vstupenky: http://www.ticketportal.sk/event.aspx?id=19088

 

 

 

Ďalšie články

Ceny Esprit sú odovzdané: Hlavnú cenu za najlepší slovenský jazzový album získala Sisa Michalidesová
Už poznáme víťaza Hlavnej ceny ankety Esprit! Cenu za najlepší jazzový album vydaný v roku...
Sisa Michalidesová: Album Chloe je mystický výlet do sveta mexických legiend
Intenzita tvorivosti Sisy Michalidesovej sa ani po prevzatí minuloročnej ceny Esprit za najlepší...
Sisa Michalidesová krstila: Album Chloe oživil mystické legendy
Hudobníčka a skladateľka Sisa Michalidesová priniesla na svet čerstvý album s názvom „Chloe“....
Sisa Michalidesová vydáva dramatické Expresie
Slovenská jazzová scéna zažíva mimoriadne plodné obdobie. Zásluhu na tom má aj vydavateľstvo...
Šampiónom jubilejného Jazz START UP sa stáva...
V nedeľu 18. decembra budú mnohí s napätím sledovať futbalové majstrovstvá a čakať na nového...
Archeológia neveselých perspektív: Trilobeat - Zánikový horizont
Slovo neveselý by bolo možné nahradiť aj inými výrazmi, podčiarkujúcimi negatívnosť či inak...
Prebieha zbierka na podporu legendárneho bubeníka Victora Lewisa
Spike Wilner, vlastník newyorských klubov Mezzrow a Smalls Jazz Club, založil dobrovoľnú zbierku...
Nielen za jazzom do Blue Note
Boli ste už niekedy vo vynikajúcom slovenskom jazzovom klube? No dobre – skutočný jazzový klub na...