Prekvapenia Gypsy Jazz Festivalu

Prekvapenia Gypsy Jazz Festivalu
Peter Motyčka

Už dnes sa v priestoroch Slovenského rozhlasu začne dvanásty ročník dvojdňového podujatia Gypsy Jazz Festival, ktorý vznikol z iniciatívy tenorsaxofonistu Mila Suchomela a vďaka ktorému sme mali na Slovensku možnosť vidieť množstvo pozoruhodných umelcov: spomeniem aspoň vystúpenia renomovaných saxofonistov Bennyho Golsona, Ernieho Wattsa či Billa Evansa. Nebude tomu ani tento víkend, v piatok 1. decembra a v sobotu 2. decembra.

 

Do Bratislavy tentokrát zavíta srbský skladateľ a gitarista Dejan Krsmanovic so svojím Balkan Gypsy Jazz Quartet. V jeho hudbe sa miešajú prvky balkánskej tradičnej hudby s gypsy jazzom a virtuózne pasáže na pozadí kombinácie akustickej gitary, akordeónu, huslí a kontrabasu. Minulý rok zaznamenal úspechy vo Francúzsku, z čoho vznikol album „Au Gres du Jazz festival in La Petite Pierre in France“. Exkluzívnu zostavu s bubeníkom Martinom Valihorom, klaviristom Ľubošom Šrámekom a kontrabasistom Robertom Balzarom predstaví slovenský saxofonista a hostiteľ večera Milo Suchomel. Ďalší domáci saxofonista predstaví projekt Nikitin & Vizváry. Stretnutie virtuózov – slovenského cimbalistu Ľubomíra Gašpara a maďarského huslistu Robyho Lakatosa bude patriť k zlatým bodom programu. Mladú slovenskú jazzovú generáciu zastúpi Peter Palaj Quartet. Na koncerte ponúknu jazzové štandardy, ako aj autorské skladby z debutového albumu „News For Peter“.

 

 

Z macedónskeho Skopje, kde sa nachádza najväčšia rómska komunita na svete, k nám zavíta Esma´Band Next Generation. Zostavu okolo charizmatickej speváčky Eleonora Mustafovska tvorí akordeonista Simeon Atanasov, saxofonista Erhan Mamudoski, klarinetista Emrah Abduloski, perkusionista Eljam Amedoski a hráč na klávesových nástrojoch Mahmud Mamudoski. Lukáš Oravec Quartet predstavia nielen špeciálneho hosťa, amerického saxofonistu Jerryho Bergonziho, ale aj novú zostavu s klaviristom Klaudiusom Kováčom. Návštevníci festivalu budú mať jedinečnú príležitosť spoznať Jerryho Bergonzih aj ako špičkového pedagóga jazzovej improvizácie (pôsobí na prestížnej New England Conservatory v Bostone). V rámci druhého festivalového večera povedie workshop, na ktorý platí festivalová permanentka (pri kúpe jednodňovej vstupenky majú návštevníci nárok na 50 % zľavu).

 

 

Nielen zdesenie nad ohavným teroristickým útokom v Izraeli, ale najmä novú nádej prinesú do Bratislavy izraelské duo – speváčka s nádherne zamatovým hlasom Enav Ephrat spolu s kontrabasistom Giladom Ephratom. Dvojica sa predstavila aj na najväčšej prehliadke world music WOMEX s vlastnými kompozície ako aj s coververziami Petra Gabriela či Leonarda Cohena. Medzinárodnú zostavu predstaví aj slovenský saxofonista Peter Dobai a hosťom jeho kvinteta bude vychádzajúca hviezda írskeho jazzu, spevák a gitarista Charlie Moon.

 

 

Gypsy Jazz Festival 2023

Slovenský rozhlas, Bratislava

 

Pi 1. decembra

Dejan Krsmanovic Balkan Gypsy Jazz Quartet (Srbsko)

Milo Suchomel Quartet

Ľubomír Gašpar feat. Roby Lakatos (Maďarsko)

Peter Palaj Quartet

Nikitin, Vizváry & Friends

 

So 2. decembra

Enav Ephrat spev / Gilad Ephrat kontrabas (Izrael)

Esma' Band Next Generation (Macedonia)

Lukáš Oravec Quartet feat. Jerry Rergonzi (USA/SK/CZ)

Peter Dobai Quintet feat. Charlie Moon

 

Vstupenky sú k dispozícii na tomto linku.

 

Autor: Peter Motyčka podľa tlačovej správy

 

 

Ďalšie články

Report: Milo Suchomel a jeho štvrtý Gypsy Jazz Festival
Po štvrtý raz pripravil Milo Suchomel v hlavnom meste podujatie s názvom Gypsy Jazz Festival. Po...
Jazz-festivalovo-koncertná-zimo-jeseň
Už je tomu raz tak: titulky niektorých článkov vyznievajú nezmyselne (dokonca úplne blbo), nech na...
Jazz a Ukrajina po dvoch rokoch
Niekoľkokrát sme na týchto stránkach zdieľali našu solidaritu s ukrajinským susedom. Smutné výročie...
Príďte si uctiť saxofón!
Začiatok marca bude v hlavnom meste už tradične patriť saxofónovej udalosti roka – festivalu...
Dixieland + Nitra = NITRADITIONAL BAND
V každodennej záplave neveselých správ sú tie pozitívne viac ako potrebné a jednou z...
Hraj sa s hudbou. Kalaha: Nord Havn
Názov príspevku je, priznám sa, prvoplánový. Slovo Kalaha je totiž stolová hra spadajúca do...