Söndörgő - hudba Balkánu ako ju (možno) nepoznáte

Söndörgő - hudba Balkánu ako ju (možno) nepoznáte
jazz.sk

Keď sa povie balkánska hudba predstavíte si automaticky pekelne rýchlu dychovku, cimbalovú hudbu, alebo akordeóny? Možno vás zaujme, že na Balkánskom polostrove je rozšírená aj tzv. tamburášska hudba.

O tamburách existujú prvé záznamy z roku 1551 a boli perzského a tureckého pôvodu. Nástroje podobné lutne majú rôzne tvary a veľkosti. Dodnes sú populárne a používajú sa po celom regióne Balkánu. Tradícia tamburášskych kapiel sa uchovala aj v Maďarsku, kde sa hudobníci z Balkánu usadili a po generácie si odovzdávali toto umenie.
Medzi najznámejšie rodiny, ktoré sa dodnes venujú tejto hudbe sú známi Vujicsicsovci a Eredicsovci. Skupina SÖNDÖRGŐ (HU)  bratov Eredicsovcov si na minuloročnej Pohode absolútne získala poslucháčov, ktorí sa ukrývali pred slnkom v stane NAY Tanečného domu. I napriek únavnej horúčave roztancovali publikum a vytvorili úžasnú atmosféru. Svojím temperamentným a mladíckou energiou sršiacim vystúpením si získali obecenstvo nielen na tomto festivale. V Maďarsku, napriek svojej mladosti, pôsobia už neuveriteľných 15 rokov a spolupracovali s hudobníkmi ako Márta Sebestyén, Herczku Ágnes, Ferus Mustafov, József Kovács ai. Často koncertujú v západnej Európe a vo Veľkej Británii, kde za svoje albumy obdržali prestížne ocenenia ,, Najlepšie nahrávky" za rok  2009 a 2011 v renomovanom časopise Songlines.

Bratislavčania si môžu túto skupinu prísť vypočuť 18.októbra, kedy sa predstavia v Klube Za zrkadlom. Ako predkapela vystúpi na Slovensku pôsobiaca skupina AD HO(C) BEND, ktorá združuje srbské hudobníčky, žijúce v Bratislave pod vedením Snežany Jovic-Werner zo skupiny Pressburger Klezmer Band.
Balkánsky folklór je  energický  ,,životabudič" a tento spoločný maďarsko-srbsko-slovensko-balkánsky večer vás presvedčí, že v Európe máme k sebe bližšie než by sa zdalo a horúca, temperamentná hudba je nám blízka či sme od Dunaja alebo spoza Sávy.

18.október, Klub Za zrkadlom, Bratislava, 20.00, predpredaj Ticketportal

SÖNDÖRGŐ (HU):
Attila Buzás - bass tambura
Áron Eredics - tarabuka, alt tambura
Benjamin Eredics - tambura
Dávid Eredics - klarinet, saxofón, kaval, alt tambura
Salamon Eredics - akordeón, píšťalky, alt tambura

www.shiraz.sk s podporou MK SR

 

 

Ďalšie články

Jazz a Ukrajina po dvoch rokoch
Niekoľkokrát sme na týchto stránkach zdieľali našu solidaritu s ukrajinským susedom. Smutné výročie...
Príďte si uctiť saxofón!
Začiatok marca bude v hlavnom meste už tradične patriť saxofónovej udalosti roka – festivalu...
Dixieland + Nitra = NITRADITIONAL BAND
V každodennej záplave neveselých správ sú tie pozitívne viac ako potrebné a jednou z...
Hraj sa s hudbou. Kalaha: Nord Havn
Názov príspevku je, priznám sa, prvoplánový. Slovo Kalaha je totiž stolová hra spadajúca do...