Spevácka senzácia Gregory Porter sa vracia na Slovensko: V novembri vystúpi v Bratislave

Spevácka senzácia Gregory Porter sa vracia na Slovensko: V novembri vystúpi v Bratislave
Patrik Gömöri

Prierez svojou doterajšou tvorbou prichádza na Slovensko predstaviť americká spevácka senzácia a dvojnásobný držiteľ Grammy, Gregory Porter. Známy spevák sa už v minulosti predstavil vo vypredanej sále bratislavskej Starej Tržnice. V rámci celoročného festivalu City Sounds tentoraz vystúpi vo Veľkej sále Istropolisu na jeseň 15. novembra.

 

Jeden z najprecítenejších džezových spevákov a skladateľov svojej generácie. Aj to je prívlastok, ktorým kritika rada častuje 46-ročného rodáka z Kalifornie. Gregory Porter pritom svoju kariéru začínal vo veku 33 rokov, ako spevák reštaurácie v Brooklyne, kde v tom čase pracoval aj ako šéfkuchár.  Vyzretým debutovým albumom Water (2010) však okamžite zaujal Národnú akadémiu hudobného umenia a vied, ktorá v nasledujúcom roku nominovala jeho debutový počin na najprestížnejšie hudobné ocenenie Grammy. Porter nomináciu premenil tretím štúdiovým albumom Liquid Spirit (2013) v kategórii Najlepší džezový spevácky album, pričom sošku zlatého gramofónu si odniesol aj v uplynulom roku za album Take Me To The Alley (2016).

 

V súčasnosti sa Gregory Porter vracia na pódiá so svojim posledným štúdiovým počinom Nat King Cole & Me (2017), ktorý nahral so 70-členným sláčikovým orchestrom. Album je kolekciou prespievaných skladieb legendárneho amerického speváka a skladateľa Nat King Colea, ale aj Porterových autorských piesní, ktoré Cole ku vzniku inšpiroval. Cole bol pre Portera nielen umeleckým vzorom, ale v mladosti mu jeho hudba a hĺbka textov nahrádzala absenciu otca.

Skladby zaranžované dirigentom a skladateľom Vince Mendozom sú tak pre Portera splneným snom. K albumu, na ktorom vôbec po prvýkrát spojil sily s orchestrom, sa pozitívne vyjadruje aj kritika. Austrálska verzia magazínu The Rolling Stone prirovnáva počin k „filmovej romantike 40., 50. a 60. rokov dvadsiateho storočia, zahalenej v medovom barytóne speváka.“ Pochvalne sa na adresu albumu vyjadril aj britský denník The Times: „Nat King Coleovi trvalo polovicu kariéry, kým sa z malých zoskupení prepracoval k sláčikovým orchestrom. Gregory Porter to zvládol v rozpätí piatich albumov,“ uviedol denník.

 

Nat King Cole, rodným menom Nathaniel Adams Coles, bol americký džezový klavirista a spevák. V priebehu svojej kariéry nahral vyše sto hitových skladieb s miliónovými predajmi singlov a albumov. Medzi jeho známe hity patria napríklad skladby Sweet Lorraine, Pretend, A Blossom Fell, ale aj Nature Boy a Smile. Jeho džezové trio s ktorým vystupoval sa stalo modelovým vzorom pre malé džezové ansámble. Cole sa však  uplatnil aj ako herec, či televízna osobnosť. Bol vôbec prvým černochom, ktorý moderoval americké televízne relácie, čím sa stal pýchou afroamerickej komunity. „Jeho vizáž bola nádherná, jeho štýl bol nádherný. Bol to odlišný obrázok černocha,“ uviedol o ňom Gregory Porter. Nat King Cole je dodnes radený medzi najvýznamnejšie postavy hudobnej histórie USA. 

Festival City Sounds z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, Bratislavský samospravny kraj, Ars Bratislavensis a SOZA.

Tlačová správa
 

 

 

 

Ďalšie články

Di Meola a Rubalcaba naplnili obrátenú pyramídu
Al Di Meola & Gonzalo Rubalcaba, 15.11.2013 Slovenský rozhlas, Bratislava   Nezabudnuteľnú...
Brian Blade: Aj pri odlišných názoroch nás spája ľudskosť
Náš rozhovor s bubeníkom Brianom Bladeom je vyústením dlhoročného záujmu o jeho osobu a ...
Recenzia CD: Gregory Porter – Take Me To The Alley
Pred piatimi rokmi takmer neznámy spevák, dnes jedna z najväčších jazzovo-soulových speváckych...
Gregory Porter: Duchovnosť mojej hudby vychádza z mojej mladosti
Keď Gregory Porter pred rokom vystupoval na JazzFeste Brno, váhal som, či na koncert toho chlapa v...
Bratislavské jam sessions na novom mieste: Príďte si zahrať a zaspievať do Kafe Scherz
Už veľa rokov sa v Bratislave konajú jazzové jam sessions, ktoré organizuje jazzový kontrabasista...
Legendárny saxofonista ocenený zaujímavou cenou: Jimmy Heath získava Griot Award
Tento rok dostal Jimmy Heath v rámci každoročnej konferencie Jazz Education Network Conference v...
Reportáž: Lukáš Oravec Quartet & Slovak Sinfonietta v Žiline dodali nový charakter Oravcovej hudbe
Vo štvrtok 7. februára 2019 sa v Žiline uskutočnila premiéra projektu Lukáš Oravec Quartet (SK/CZ)...
Spiderman na jazzový spôsob: Pôvodný soundtrack seriálu sa znovu objavil ako "Spider Jazz"
Zvučku starého kresleného seriálu z konca 60. rokov by dnes málokto spoznal ako soundtrack spojený...