Štandardy zo sveta video hier: Slávne zvučky v podaní jazzového dua

Štandardy zo sveta video hier: Slávne zvučky v podaní jazzového dua
Kto by mohol zabudnúť na charakteristický zvuk hudby video hier 90. rokov? Jednoduché počítačové pípanie, syčanie a chrapčanie vtedy interpretovalo často vynikajúce kompozície postavené na silných melodických témach a výborne realizovanej polyfónií. Titulná skladba hry Super Mario Bros. je notoricky známa nielen ľuďom, ktorí prežili svoje detstvo či dospievanie v tomto období. Nielen pre tých, pre ktorých je slovo Nintendo viac všeobecným podstatným menom, ako názvom japonskej firmy, je tu nová nahrávka „Press Start“. Nájdete na nej jazzové intepretácie slávnych skladieb z najpopulárnejších video hier minulosti.
 
Aranžérskej i interpretačnej úlohy sa zhostili gitarista Adam Bellotto a kontrabasista Robby Delosier a ako duo s názvom „8-Bit Jazz Heroes“ sa podujali vdýchnuť nový, jazzový život skladbám, ktorých melódie dodnes vyvolávajú v miliónoch ľudí pocity príjemnej nostalgie. Okrem spomínanej Super Mario Bros. nájdete na albume témy z hier Metroid, Legend of Zelda, či legendárnu zvučku z Tetris. Ako sami tvrdia, Adam a Robby majú vyše 60-ročnú skúsenosť so „sedením na zadku a hraním video hier“ a jedného dňa dostali nápad využiť tento fakt vo svojej hudbe.
 
Improvizácie dua jazzmanov do harmonických štruktúr spomínaných kompozícií vyvolávajú úsmev. Dôvodom však nie je iba pocit nostalgie a príjemné asociácie. Skladby, ktoré normálne poznáme v interpretácii relatívne primitívneho digitálneho nástroja, teraz ožívajú pod rukami jazzmanov a naberajú tak akýsi element vážnosti. Pri počúvaní Bellottových sól sa nedá nepredstaviť si notový zápis tém s harmóniami a uznať, že skladby, ktorých pôvodných účelom bolo vytvoriť hudobnú kulisu do video hry, sú vlastne nápadité a výborne postavené kompozície. „Press Start“ preto rozhodne nie je len albumom pre milovníkov klasických video hier z 90. rokov, ale ocenia ho všetci, ktorí sa radi započúvajú do príjemnej, komornej, pokojnej jazzovej hry.
 
Album je dostupný na stránke vydavateľa Overclocked Records, alebo prostredníctvom populárnych streamovacích služieb ako Spotify.
 

Esprit 2018

 

 

Ďalšie články

Viedenský Konzerthaus privíta žijúce legendy: Duo Lionela Louekeho a Kevina Heysa
Koncertná sála viedenského Konzerthausu je miesto, kde sa už dlhé roky pravidelne konajú nielen...
Večerné jazzové ateliéry pokračujú:Prišli starí známi aj nové tváre
Večerné jazzové ateliéry pokračujú aj v tomto kalendárnom roku. Druhý semester 6. ročníka týchto...
GrooveHub krstí nové CD: Krstným otcom Juraj Griglák
Fusion skupina GrooveHub krstí svoj druhý štúdiový album už tento týždeň. Akcia sa pôvodne mala...
Hudobný fond vydá aj v tomto roku debutové albumy jazzových hudobníkov
Ako každý rok, aj v roku 2018 vydá Hudobný fond pod svojou hlavičkou debutové albumy zamerané...