Súťaž Monkovho inštitútu vyhral 27-ročný trubkár Marquis Hill

Súťaž Monkovho inštitútu vyhral 27-ročný trubkár Marquis Hill

Najprestížnejšia jazzová súťaž na svete, "Thelonious Monk Institute of Jazz Competition" tento rok privítala 13 z najtalentovanejších trubkárov sveta v spoločnom boji o prvé miesto víťaza roka 2014. Nakoniec sa ním stal 27-ročný trubkár z Chicaga, Marquis Hill.

 

Každoročne sa konajúca súťaž, ktorú minulý rok vyhrala prvá žena v histórii, Melissa Aldana, sa tento krát zamerala na trubkárov. Mesto Los Angeles privítalo v Schoenbergovej hudobnej sále Univerzity UCLA v dňoch 8. a 9. novembra množstvo vynikajúcich hudobníkov, súťažiacich o titul ďalšieho víťaza súťaže Monk Competition.

 

Semifinále súťaže sa odohrávalo pred porotou, zloženou z tých najlepších súčasných jazzových trubkárov, medzi nimi Ambrose Akinmusire, Randy Brecker, Roy Hargrove, Jimmy Owens a Arturo Sandoval. Súťažiaci boli doprevádzaní rytmickou sekciou - klaviristom Reggie Thomas, basistom Rodney Whitaker a bubeníkom Carl Allen. 

 

Traja finalisti, ktorí boli vybraní do posledného kola, sa postarali o skutočne obdivuhodný súťažný program. Adam O'Farrill, syn klaviristu Arturo O'Farrill-a a vnuk skladateľa a aranžéra Chico O'Farrill-a zahral Strayhornovu skladbu "U.M.M.G." a Monkovu "Ask Me Now". Billy Buss, ktorý v súčasnosti učí na Boston School of Music Arts, zahral výnimočné sólo vo vrchnom registri na skladbu “The Night Has a Thousand Eyes”. Marquis Hill, ktorý minulý rok vyhral medzinárodnú trubkársku súťaž Carmine Caruso, zahral "When Sunny Gets Blue” - jeho virtuózna technika a majstrovstvo dynamiky mu prinieslo najväčší potlesk publika spomedzi všetkých finalistov - zároveň sa stal úplným víťazom aj rozhodnutím poroty.

 

Zároveň bol na veľkom galavečeri ocenený ešte jeden človek - Herbie Hancock ho pri tejto príležiosti nazval "Prezident swingu” - bol ním bývalý americký prezident Bill Clinton, ktorý získal ocenenie Inštitútu nazývané Marie Fisher Founder's Award. Táto cena je každoročne odovzdávaná známej osobe, verejnému činiteľovi,  za jeho podporu a propagáciu jazzu vo svete. Clinton pri svojom ďakovnom prejave vtipne podotkol, že “niekedy frustrovaní jazzoví hudobníci skončia a nájdu si inú prácu a život, a aj tak to môže dobre dopadnúť."

(Bill Clinton totiž chcel vo svojej mladosti byť jazzovým saxofonistom, no neskôr túto kariéru opustil a stal sa prezidentom USA!)

 

Zdroj: jazztimes.com

 

 

Ďalšie články

Súťaž Jazz START UP hľadá nové talenty: Vyhrať môžu šnúru koncertov, aj debutový album
Už po siedmykrát spúšťa portál Jazz.sk v spolupráci s Rádiom Devín súťaž pre mladé jazzové talenty...
Gypsy Jazz Festival sa rozrastá: Po prvý raz vo svojej histórii potrvá dva dni
“Tento rok bol bohatý a priniesol nové zaujímavé projekty. Ide o ôsmy ročník a teším sa, že...
Golson sa ako 90-ročný vydáva na turné: Európska séria koncertov navštívi aj pražský Jazz Dock
Žijúcich velikánov prelomovej  jazzovej éry 40. a 50. rokov žiaľ každým rokom ubúda a v...
Joshua Redman & Brooklyn Rider: Čerstvý album ,,Sun on Sand'' z dielne Patricka Zimmerliho sa nesie v znamení klasickej hudby a jazzu
Pred pár dňami obdarilo známe vydavateľstvo Nonesuch Records hudobný svet novým albumom v ...