Súťaž Monkovho inštitútu vyhral 27-ročný trubkár Marquis Hill

Súťaž Monkovho inštitútu vyhral 27-ročný trubkár Marquis Hill

Najprestížnejšia jazzová súťaž na svete, "Thelonious Monk Institute of Jazz Competition" tento rok privítala 13 z najtalentovanejších trubkárov sveta v spoločnom boji o prvé miesto víťaza roka 2014. Nakoniec sa ním stal 27-ročný trubkár z Chicaga, Marquis Hill.

 

Každoročne sa konajúca súťaž, ktorú minulý rok vyhrala prvá žena v histórii, Melissa Aldana, sa tento krát zamerala na trubkárov. Mesto Los Angeles privítalo v Schoenbergovej hudobnej sále Univerzity UCLA v dňoch 8. a 9. novembra množstvo vynikajúcich hudobníkov, súťažiacich o titul ďalšieho víťaza súťaže Monk Competition.

 

Semifinále súťaže sa odohrávalo pred porotou, zloženou z tých najlepších súčasných jazzových trubkárov, medzi nimi Ambrose Akinmusire, Randy Brecker, Roy Hargrove, Jimmy Owens a Arturo Sandoval. Súťažiaci boli doprevádzaní rytmickou sekciou - klaviristom Reggie Thomas, basistom Rodney Whitaker a bubeníkom Carl Allen. 

 

Traja finalisti, ktorí boli vybraní do posledného kola, sa postarali o skutočne obdivuhodný súťažný program. Adam O'Farrill, syn klaviristu Arturo O'Farrill-a a vnuk skladateľa a aranžéra Chico O'Farrill-a zahral Strayhornovu skladbu "U.M.M.G." a Monkovu "Ask Me Now". Billy Buss, ktorý v súčasnosti učí na Boston School of Music Arts, zahral výnimočné sólo vo vrchnom registri na skladbu “The Night Has a Thousand Eyes”. Marquis Hill, ktorý minulý rok vyhral medzinárodnú trubkársku súťaž Carmine Caruso, zahral "When Sunny Gets Blue” - jeho virtuózna technika a majstrovstvo dynamiky mu prinieslo najväčší potlesk publika spomedzi všetkých finalistov - zároveň sa stal úplným víťazom aj rozhodnutím poroty.

 

Zároveň bol na veľkom galavečeri ocenený ešte jeden človek - Herbie Hancock ho pri tejto príležiosti nazval "Prezident swingu” - bol ním bývalý americký prezident Bill Clinton, ktorý získal ocenenie Inštitútu nazývané Marie Fisher Founder's Award. Táto cena je každoročne odovzdávaná známej osobe, verejnému činiteľovi,  za jeho podporu a propagáciu jazzu vo svete. Clinton pri svojom ďakovnom prejave vtipne podotkol, že “niekedy frustrovaní jazzoví hudobníci skončia a nájdu si inú prácu a život, a aj tak to môže dobre dopadnúť."

(Bill Clinton totiž chcel vo svojej mladosti byť jazzovým saxofonistom, no neskôr túto kariéru opustil a stal sa prezidentom USA!)

 

Zdroj: jazztimes.com

 

 

Ďalšie články

Súťaž Jazzfruit ide v nedeľu do finále. Podporte svojich favoritov počas online prenosu nad pražskými strechami
Soutěž Jazzfruit pod festivalem Mladí ladí jazz, která už deset let vyhledává zajímavé a nadějné...
Odohrá sa (zrejme?) prvý festival na svete od začiatku koronakrízy. Bavorský Jazzfest Paasau otvorí svoje brány 2. júna.
Náznak, že hudobný život sa začína vracať do normálu. Organizátori jazzového festivalu v bavorskom...
One Day Jazz Festival A-Live 2020: Štvrtkový live stream bude patriť slovenskému kvartetu a nemeckému klaviristovi
Medzinárodný One Day Jazz Festival A-Live prináša do online priestoru tretí zo série ôsmich...
Zamyslenie: čo by sa stalo s jazzom, keby Louis Armstrong zomrel počas poslednej veľkej pandémie?
Keďže v súčasnosti čelíme pandémii koronavírusu, myslím, že je vhodné si spomenúť, že zhruba pred...