Are You FREE? - 11. ročník festivalu - prvý deň, 7.9.2018 18:00

Igor Vida
Are You FREE? - 11. ročník festivalu - prvý deň, 7.9.2018 18:00
Názov koncertu: 
Are You FREE? - 11. ročník festivalu - prvý deň
Piatok, September 7, 2018 - 18:00
Miesto konania (bez profilu)
Vermesova vila, Dunajská Streda

Are You Free? Musicfestival

7–8. september 2018.

Dunajská Streda

Slovensko

 

11. ročníkom festivalu Are You FREE? chceme pokračovať v snahe udomácniť interpretáciu improvizovanej hudby a priblížiť ľuďom súčasné umenie. Na Slovensku ešte stále nezískal dostatočný priestor free jazz a iné druhy improvizovanej hudby, ale v poslednom čase sa ukáže čoraz väčší záujem o progresívnu, náročnú hudbu. Pozývame významných interpretov z celého sveta, ale snažíme sa získať aj známejšie, mená, aby sme získali širšie publikum. Tento rok napríklad sme zaradili do programu aj dve mladé osobnosti z domácej scény, čím sme otvorili bránu aj smerom ku klasickej hudbe. Náš minifestival so svojou voľnou atmosférou funguje aj ako spoločné fórum pre hudobníkov a obecenstvo.

 

 

7. september, piatok

Galéria súčasných maďarských umelcov - Vermesova vila

Ulica Gyulu Szabóa 304/2

 

18.00 Tamás Fekete a Tibor Bertók (SK)

 

Tamás Fekete sa narodil v Nových Zámkoch. Študuje klavír v piatom ročníku na VŠMU v Bratislave. Je študentom Idy Černeckej. V roku 2017 získal prvé miesto na viedenskom Klavírnom fóre. Zúčastnil sa viacerých majstrovských kurzov. Študoval u takých osobností, ako napr. Dina Yoffe, Balázs Szokolay, Eugen Indjič. V roku 2018 sa dostal až do finále súťažnej prehliadky talentov „Vitruózok“ organizovanej Maďarskou televíziou. Vyhral aj výber sólistov Slovenskej filharmónie Prvým klavírnym koncertom od Prokofjeva.

Tibor Bertók momentálne študuje na VŠMU v Bratislave. Bol víťazom viacerých medzinárodných súťaží. Získal hlavnú cenu Stredoeurópskej nadácie CEF, prvú cenu na celoštátnej súťaži huslistov Prešporský Paganini, a bola mu udelená aj cena Harmónia. Napriek svojmu mladému veku hral sólo na čele Košickej a Bratislavskej filharmónie.

 

 

19.00 Miki Skuta (SK)

 

Miki Skuta je pravdepodobne najvšestrannejším klaviristom Slovenska. Narodil sa v Komárne, študoval na Konzervatóriu v Bratislave a v Paríži u Clauda Helffera. Mal sólové koncerty v Londýne, Paríži, Budapešti – vo veľkej sále Hudobnej Akadémie, v Berlíne, vo Viedni ale aj napr. v Novosibirsku. Jeho nahrávku Bachu spomína aj v Londýne vydaná odborná kniha „1001 classical recordings you must hear before you die”.

V deväťdesiatych rokoch si vybudoval úspešnú kariéru ako jazzový klavirista. Popri všetkých slovenských jazzmanoch pravidelne vystupoval aj s poprednými sólistami Rakúska. Mal vystúpenia aj s takými osobnosťami, ako Wolfgang Muthspiel, Thomas Sztanko, Jiří Stivín, Mark Feldman, Didier Lockwood. Napísal pesničky pre herca Attilu Kaszása, concerto pre rakúskeho husľového virtuóza Benjamina Schmida,  hudbu pre viaceré slovenské rozprávky, ako aj na jeho jazzových albumoch sú jeho vlastné skladby. Na jeho free, voľne improvizovaných nahrávkach spoluúčinkuje rakúsky trombonista Bertl Mütter, alebo slovenský trubkár Marek Piaček.

Ako gitarista ešte v rokoch 1974–76 bol členom komárňanskej rockovej kapely „Gymnasium Hungaricum“. Nikdy sa nevzdal gitary, ale intenzívnejšie sa jej začal znovu venovať až v posledných rokoch. Vystupoval na koncertoch Pavla Hammela, vlani na festivale súčasnej hudby Melos Ethos a na jednom z koncertov rakúskej formácie súčasnej hudby OENM v Salzburgu.

Spolu s manželkou Norou v roku 1996 založili „Skuta Piano Duo“. Odvtedy koncertovali vo viacerých štátoch Európy.

Miki Skuta bol vyznamenaný cenou Kryštálové krídlo a Frico Kafenda.

 

MSKS Benedeka Csaplára

Korzo Bélu Bartóka 788/1

 

20.30 Moment’s Notice Trio (HU)

 

Trio hrá v pôvodnej zostave László Gőz – György Kurtág ml. – Miklós Lukács. Na festivale Kurtága nahradí vynikajúci mladý perkusionista András Dés, ktorý popri perkusiách hrá aj na melodických nástrojoch. Hudobný štýl tria Moment‘s Notice vznikne zo stretnutia troch individuálnych hudobných osobností, vytvoriac zložitý obraz o hudobnom svete súčasnosti, ktorý existuje len na danom mieste v danom čase. Podľa Johna Caga súčasná hudba vznikne, keď odzneje pred obecenstvom, existuje len v prítomnosti, a v nasledujúcej chvíli prestane byť súčasnou, okamžite sa stane súčasťou minulosti. Títo traja muzikanti sa síce líšia v štýle a hudobnom ponímaní, ale všetci sa spoliehajú na jazz 21. storočia, na elektronickú a súčasnú hudbu, na tie hudobné žánre, ktorým sa venujú na majstrovskej úrovni.

András Dés – perkusie, László Gőz – trombón, basová trubka, mušle, Miklós Lukács – cimbal

 

Hlavný organizátor

Na’conxypan Polgári Társulás/Občianske združenie/Civic Association

(Igor Vida: 00421 917 207 824)

 

Organizátori

Jazzklub DS

NFG Klub

Galéria súčastných maďarských umelcov

MSKS Benedeka Csaplára

 

Sponzori

Projekt z verejných fondov podporil „Fond na podporu umenia“

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu kultúry národnostných menšín

S finančným príspevkom  Mesta Dunajská  Streda

 

 

 

«  
  »
Po Ut St Št Pi So Ne
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
16
 
 
 
 
 
 
22
 
 
24
 
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 
 
 

Reklama

Nedeľné Podoby Jazzu
www.radiopiestany.sk/sk/program/pod
Každú nedeľu na rádiu Piešťany Podoby jazzu s Jankom Babičom. Rádio Piešťany 90,2  MHz, nedeľa o 20.00 hod. www.radiopiestany.sk