Samaria Jazz festival, 26.7.2019 19:00

Igor Vida
Samaria Jazz festival, 26.7.2019 19:00
Názov koncertu: 
Samaria Jazz festival
Piatok, Júl 26, 2019 - 19:00

2. Samaria Jazz festival
 

Organizátori: Jazz Club DS, Mozi klub
Miesto konania: Mozi klub - Šamorín
Termín: 26-27. júl 2019
piatok
1. Samaria Klezmer Kaplye (SK)
2. Farkas Zsolt Kvartet (SK/HU)
3. Swing A´la Django (HU)
4. Pred koncertmi a počas prestávok nás bude zabávať kapela Nová Spoločnosť (SK)

sobota
5. Coquette Jazz Band (AT)
6. Pocsai Kriszta Ella Fitzgerard (HU)
7. Barabás Lőrinc Random Szerdák (HU)
 
Počas festivalu diváci môžu pozrieť aj diela výtvarníka Bélu Ferdicsa s názvom "Égi rajzolatok - Nebeské carbanice"

 

Podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu kultúry národnostných menšín
S finančným príspevkom Mesta Šamorín

O vystupujúcich

Samaria Klezmer Kapelye (SK)
Hudobnú skupinu Samaria klezmer kapelye, založil v Šamoríne koncom roka 2017 amatérsky klarinetista Ľubomír Kompauer. Spoluzakladateľmi boli akordeonista Peter Ozvald a bubeník Juraj Varsányi .V roku 2018 sa k skupine pridala výborná huslistka Ildiko Varsányi.
Inšpiráciou pre jej založenie boli koncerty svetoznámeho argentínskeho klarinetistu Gioru Feidmana a do značnej miery aj koncerty populárneho Pressburger klezmer bandu z Bratislavy, a najmä ich vystúpenie v šamorínskej synagóge. Bohatý kultúrny a hudobný život v Šamoríne a na Žitnom ostrove sa snažíme doplniť o hudobný štýl svetskej židovskej hudby pôvodom z východnej Európy (z Bessarábie- dnešné Moldavsko, Ukrajina a Rumunsko).
Repertoár skupiny tvoria najmä tradičné klezmerové skladby
Koncert podčiarkuje známu myšlienku, že hudba je jazyk, ktorému azda každý od narodenia rozumie a prispieva k porozumeniu medzi všetkými národmi, etnikami a náboženstvami.

Farkas Zsolt Kvartet (SK/HU)
Zsolt Farkas - klavír
Soso Lakatos Sándor- saxofón
Adrián Szajkó - kontrabas
Toni Snétberger - bicie
Trio Zsolta Farkasa funguje už päť rokov. Na repertoári majú hlavne americké jazzové štandardy ale je im blízka aj vážna hudba. Veľký dôraz kladú na improvizáciu, čo je vlastne základom jazzovej hudby. Vystupovali na viacerých zahraničných festivaloch, tento rok v januári vyhrali hlavnú cenu slovenskej súťaže Jazz Starts Up a úspešne debutovali aj na JAzz Showcase v Budapešti. So saxofonistom Sándorom Soso Lakatosom začali spolupracovať pred rokom.

Swing A´la Django (HU)
Inovatívna šesťčlenná kapela Swing à la Django je etablovaným členom maďarskej aj zahraničnej hudobnej scény. Vytvorili špeciálnu zmes hudobných štýlov, v ktorej nájdete harmónie maďarskej autentickej hudby, francúzskeho manouche swingu a šansónu, tanga a jazzu, ktorých výsledkom je tento jedinečný štýl, ktorý nazývajú django swing. Ich koncerty siahajú späť ku koreňom. Najväčšou ich inšpiráciou je belgický gipsy-jazz gitarista Django Reinhardt, v ktorého šľapajach kráčajúc sa snažia pripomínať atmosféru 30. a 40. rokov.

Coquette Jazz Band (AT)
The Coquette Jazz Band sú novým pozoruhodným fenoménom z jazzového sveta vo Viedni. Vystupovali na viacerých európskych festivaloch, ako Jazzland vo Viedni alebo Jazz Capital Festival v Kecskeméte. Repertoár plný obľúbených swingových melódií si rýchlo podmaní aj úplných nováčikov. Band hrá nájme tanečnú swingovú hudbu 30. rokov 20. storočia a Dixieland. Započujete velikánov ako Fats Waller, John Kirby, Bix Beiderbecke alebo Duke Ellington. Hudobníci si však radi zakoketujú aj s vlastnými aranžmánmi.

Pocsai Kriszta & Bágyi Balázs New Quartet (HU): The Jerome Kern Songbook
„Pokračovaním našej úspešnej spolupráce na albume Tribute to Ella sme vytvorili nový meteriál z prác veľkého amerického skladateľa Jeroma Kerna. Kern bol popri bratoch Gershwinovcoch extrémne produktívnym a populárnym skladateľom tej éry a my radi hráme aj jeho piesne“.

Pocsai Kriszta – spev
Lakatos Soso Sándor – saxofón
Oláh Dezső – klavír
Oláh Péter – kontrabas
Bágyi Balázs – bicie

Barabás Lőrinc Random Szerda (HU)
Séria podujatí Random Szerda pod vedením trúbkára Lőrinca Barabása predstavuje príležitostné formácie významných predstaviteľov budapeštianskej hiphop-jazzovej scény. Diváci na každom koncerte môžu prežívať neopakovateľné chvíle zrodenia inštrumentálnej fusion music. Séria založená na princípoch jamovania rýchlo dobila publikum mesta, otvorené na improvizovanú hudbu.

Barabás Lőrinc – trúbka
Horváth Tojás Gábor – klávesové nástroje
G. Szabó Hunor – bicie
Premecz Mátyás – klávesové nástroje

Podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu kultúry národnostných menšín
S finančným príspevkom Mesta Šamorín
 

 

 

Po Ut St Št Pi So Ne
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30