Príspevok na nástenku

Pišta tradjazzfan

Čerstvá správa elektronických a tlačových médií v Maďarsku priniesla pre milovníkov dixielandu „ťažko stráviteľnú“ správu.

Úmrtím kapelníka a vedúceho Benkó Sándora kapela BDB definitívne prestala existovať. Zároveň sa rozhodlo, že tento názov už nikdy, nikto nebude používať. Pre zachovanie pamiatky Sándora sa jeho rodina sa rozhodla vytvoriť „Umeleckú nadáciu Benkó Sándora“, ktorá má za ciele: Aj naďalej podporovať mladých talentov, ako to Benkó za celý svoj život robil. (Na každý „nástrojový post“ BDB vychoval a financoval z vlastného vrecka náhradníka, kandidáta,...ako chcete) Aj tá posledná, mladá generácia kapely bola pôvodne v „zálohe“. Jediný kmeňový člen kapely je pozaunista a aranžér Nagy Iván. Ďalším cieľom je zachovanie, katalogizácia, sprístupnenie všetkých materiálov z pozostalosti kapelníka, aj samotnej kapely. Rodina aj bývalá kapela sa rozhodla tento rok 2016 zasvätiť pamiatke Benkó Sándora a „nedožitého“ 60.r. jubilea založenia kapely BDB a plánuje usporiadať množstvo spomienkových koncertov s účasťou vynikajúcich jazzových kapiel.

Zároveň prestáva fungovať „Benkó Dixieland Band Klub“, ktorý od r. 1967 .... okrem dovoleniek, prázdnin nevynechal ani jednu stredu bez jazzovej kapely ! Združovala nad 40 000 členov. Je mi cťou, že som mohol byť členom tejto šťastnej spoločnosti.

BDB,... svetu dixielandu budete chýbať,..ďakujeme za nádherné chvíle, dni, roky, desaťročia s Vašou muzikou.

Niekoľko čísiel o úspechoch kapely, ktorá beznádejne vypredávala športové haly, štadióny, námestia, divadlá. Uvedené údaje sú staršie ! (ak sa objavia aktualizované,...uverejním ich.)

Some Facts, Figures and Data
on the
BENKÓ DIXIELAND BAND
2014

The Benkó Dixieland Band was formed in 1957. In 57 years, the group has played more than 10 800 concerts in Hungary and abroad. In recent years, 225 performances was their annual average. These concerts are attended and applauded by a total of 9 million people. Their largest single audience so far materialized in Lisbon, Portugal where 35 thousand people (!) turned up at their concert. Over the past ten years, their TV shows drew an annual average of 6 hundred million people. With 27 festival victories and awards the BDB is uniquely successful in its chosen field. They have appeared in a total of 140 hours of television time in shows seen from Scandinavia to the America and the Far East. The BDB has released 100 albums, the very first of which was a golden disk. The group has a concert program of 25 hours which means they could play 14 concerts without repeating a single title. They have traveled more than 4.300.000 kilometers by car, the length of the Equator more than 100 times over. The BDB has a unique computerized data base which, among other things, enables them to maintain contacts with more than 40 thousand fans.

http://www.benko-dixie.hu/default.aspx?c=-1#

Opatrujte sa!

Jazzu zdar!

Pišta-Štefan tradjjazz fan