Cena ESPRIT - anketa za najlepší slovenský jazzový album roka 2012

Cena ESPRIT - anketa za najlepší slovenský jazzový album roka 2012
jazz.sk

30.apríl, Svetový deň jazzu prináša už dva roky vo svete mnoho jazzového diania. U nás aktuálne oslávime tento deň symbolickým spojením medzinárodného jazzového sviatku s domácim ocenením Esprit, novou cenou za najlepší jazzový album.
 

Paralelne s odbornou porotou, môže do 31.mája každý fanúšik jazzu rozhodnúť o tom, ktorý z minuloročnej úrody jazzových albumov je najlepší a mal by dostať ocenenie Esprit 2012 - cenu poslucháčov.  Hlasovanie bude trvať celý máj 2013. Po uzavretí internetového hlasovania, zasadne odborná porota zložená z hudobných žurnalistov a promotérov z oblasti jazzu a vyberie kandidáta na hlavnú cenu poroty Esprit 2012. Vyhlásenie výsledkov prebehne 10.júna.

 

Rok 2012 bol mimoriadne plodný na novú domácu jazzovú tvorbu. „Nominovaných je 19 albumov. Nakoľko ide o prvý ročník, nechali sme v súťaži všetky albumy s prvkami jazzu, ktoré minulý rok vyšli. Záber je široký ako samotný jazz. Od flamenca s jazzovými harmóniami cez world music, kompozície s prvkami klezmeru, latino jazzu, od tradičného až po súčasný jazz“, ozrejmuje Boris Čellár, hudobník a zakladateľ portálu Jazz.sk.

V prípade nového ocenenia Esprit ide o priekopnícku akciu, ktorej myšlienka sa zo sveta prenáša domov. Má upozorniť na domácu jazzovú tvorbu a podporiť jej existenciu a rozvoj. „Chceme začať pomaly stavať to, čo robia jazzmeni vo svete v tento medzinárodný jazzový sviatok“,  približuje tému otec myšlienky oceňovania  hudobných albumov, Peter Lipa. „Je to šanca, ako dať vedieť národu o tom, čo sa u nás  v jazze  udialo za posledný rok.“

 

Cena Esprit má svoju sošku, prvý exemplár vlastní Herbie Hancock

Po bratislavskom koncerte pred troma rokmi si legendárny klavirista a skladateľ z nášho hlavného mesta odniesol darček v podobe sošky, z dielne známej výtvarníčky Gordany Turuk. Sošku ocenenia Esprit 2012 vytvorí výtvarníčka ako repliku práve tej sošky, ktorú má doma pán Hancock. Bude to silueta kontrabasu, nástroja, ktorý sa nachádza vo väčšine jazzovych formácií.

 

   Klavirista Herbie Hancock a autorka sošky Esprit, Gordana Turuk

Pre všetkých fanúšikov jazzu je týmto spustené  hlasovanie za najlepší jazzový album minulého roku. O ocenení Esprit 2012 môžete rozhodnúť práve vy, hlasovaním za váš obľúbený domáci jazzový album na týchto stránkach, kde sú nižšie zverejnené nominácie.

 

Foto: Euboia.sk

 

Esprit: 
2012

Nominované albumy na cenu Esprit 2012

Titulný obrázok Nadpis PHP code
Andrej Turok - GuitArt
Gitarista a skladateľ Andrej Turok nahral minulý rok album s názvom GuitArt. Doska obsahuje 21 skladieb v príjemnom smooth-jazzovom duchu. Na nahrávaní GuitArt sa podieľali jednak poprední domáci hudobníci (Svetlana Rymarenko, Henry Tóth a i.), jednak viacero zahraničných hostí (napr. Greg Fletcher, Virgil Smith). Až na šesť výnimiek sa jedná o Turokove autorské kompozície. Album vyšiel pod hlavičkou GMP Records. Ďalšie nominácie tu.
Stav hlasovania: 4.1% z celkového počtu hlasov
Andy Belej Quartet - Lonely
Spevák Andy Belej dokončil minulý rok svoj vôbec prvý sólový album. Doska s názvom Lonely prináša 10 jazzových piesní v slovenskom i anglickom jazyku. Autorkou textov je Andyho manželka, Alena. Muzikantskú zložku albumu si vzal na starosť kvartet v zložení Peci Uher, Daniel Špiner, Vilo Cicoň a Vilo Stanek. Na vydaní dosky Lonely sa podieľal label Hev-Het Tune.   Ďalšie nominácie tu.
Stav hlasovania: 1.5% z celkového počtu hlasov
Berco Balogh & Ľuboš Šrámek - The Savoy Stories
Aranžér a klavirista Ľuboš Šrámek spojil sily so spevákom Bercom Baloghom a pod hlavičkou projektu Jazzonance spoločne pripravili album The Savoy Stories. Na doske sa podielali tiež poprední slovenskí jazzmani, ako Juraj Griglák, Matúš Jakabčic, Milo Suchomel a iní. Medzi deviatimi skladbami nájdeme Šrámekove autorské kompozície ako i úpravy svetoznámych štandardov, napr. Route 66, všetko zabalené v príjemnom šate jazzového mainstreamu.   Ďalšie nominácie tu.  
Stav hlasovania: 1.6% z celkového počtu hlasov
BKK Trio - Secret Exit
Na úplnom sklonku roku 2012 uzrel svetlo sveta dlho očakávaný album slovenského fusion tria BKK v zložení Juraj Tatár (klávesy), Marcel Buntaj (bicie) a Martin Gašpar (basgitara). Doska s názvom Secret Exit obsahuje 14 autorských skladieb v duchu moderného jazz-rocku, groove ale absorbuje i vplyvy funky či world music. Album vyšiel pod značkou vydavateľstva JANA, o mix a mastering sa postarali Roman Šoltys a Pavol Habera.     Ďalšie nominácie tu
Stav hlasovania: 4.7% z celkového počtu hlasov
Dana Tupinambá - Leaf
Speváčka, gitaristka a pesničkárka Dana Tupinambá vydala minulý rok svoj v poradí druhý sólový album. Doska s názvom Leaf prináša 11 príjemných piesní inšpirovaných latinskou, najmä brazílskou hudbou. Všetky texty sú písané v anglickom, resp. portugalskom jazyku. S realizáciou albumu Dane pomohli Martin Reiter (klavír), Matthieu Michel (krídlovka), Bertl Mayer (harmonika) a iní, prevažne zahraniční muzikanti.   Ďalšie nominácie tu.
Stav hlasovania: 4.8% z celkového počtu hlasov
Erik Rothenstein - Blázni z Chelmu
Slovenský skladateľ, saxofonista a klarinetista Erik Rothenstein sa na svojom novom albume Blázni z Chelmu vydal cestou fúzie jazzu a klezmerovej hudby. Na doske sa podieľali skvelí slovenskí jazzmani, dvoma textami prispela i Zuzana Očenášová - Vasičáková. Názov albumu je inšpirovaný rovnomennou poviedkou Isaaca Bashevisa Singera.   Ďalšie nominácie tu.
Stav hlasovania: 3.1% z celkového počtu hlasov
Fats Jazz Band - In Fats Waller's Rhythm
Fats Jazz Band prispeli v roku 2012 do diskografie slovenského jazzu vskutku jedinečným počinom. No doske s názvom In Fats Waller´s Rhythm sa totiž rozhodli predstaviť hudbu legendárneho amerického klaviristu a skladateľa Thomasa Fatsa Wallera v čo najautentickejšom šate éry medzivojnového jazzu. Bandleader Ladislav Fančovič osobne prepísal hudbu z pôvodných nahrávok a postavil z nej repertoár celého albumu. V snahe dosiahnuť čo najautentickejší sound hudobníci dokonca použili dobové nástroje a...
Stav hlasovania: 5.4% z celkového počtu hlasov
Jurkovič & Hajnal - Classic Blue
Dvojica Miloš Jurkovič (flauta) a Ján Hajnal (klavír) sa rozhodla zúročiť svoje skúsenosti z jazzu i klasickej hudby. Na ich spoločnom albume Classic Blue nachádzame fúziu týchto dvoch zdanlivo odlišných svetov. Komorné duo sa pozrelo na skladby velikánov ako J. S. Bach, Frederyk Chopin či W. A. Mozart a previedlo ich do jazzových aranžmánov. Na albume sa nachádzajú tiež tri autorské kompozície Jána Hajnala.   Ďalšie nominácie tu.  
Stav hlasovania: 1.4% z celkového počtu hlasov
Ľudmila Štefániková - Be Beautiful
Be Beautiful je debutovým albumom slovenskej skladateľky, aranžérky a vibrafonistky Ľudmily Štefánikovej. Zvukuvo farebné a podmanivé CD obsahuje hudbu napísanú pre 17-členný jazzový orchester. Album žánrovo prechádza od jazzu, cez world music až k R´n´B či hip-hopu. Be Beautiful je plné experimentov, zvukomalebnosti a moderných postupov komponovaného jazzu.   Ďalšie nominácie tu.
Stav hlasovania: 10.8% z celkového počtu hlasov
Michal Bugala New Trio/Group - Y
Album obsahuje osem originálnych kompozícií a skladá sa z dvoch častí. Polovicu Michal Bugala nahral v novembri 2011 počas celoslovenského turné s hudobníkmi medzinárodného formátu, akými sú Bugalov spolužiak z rakúskeho Grazu Slovinec Jure Pukl a Američania Vicente Archer a Damion Reid. Druhú časť nahral spolu s bubeníkom Martinom Valihorom a ďalšou hviezdou svetového jazzu, basistom Reubenom Rogersom koncom februára tohto roku v nahrávacom štúdiu v newyorskom Brooklyne.   Ďalšie...
Stav hlasovania: 17.1% z celkového počtu hlasov
Nikolaj Nikitin - New Winter Stories
Saxofonista Nikolaj Nikitin vydal koncom minulého roka svoj druhý sólový album pod hlavičkou vydavateľstva Real Music House. Okrem slovenských muzikantov Juraja Grigláka (basa), Jozefa Dőmeho (bicie) a Gabriela Jonáša (piano) sa na albume podieľal i známy americký trubkár Michael „Patches“ Stewart (Marcus Miller, Al Jareau, Kenny Garret a i.). Doska s názvom New Winter Stories obsahuje sedem autorských kompozícií v štýle moderného inštrumentálneho jazzu.   Ďalšie...
Stav hlasovania: 7.6% z celkového počtu hlasov
Nikolaj Nikitin - Personal Suite
Album Personal Suite je vôbec prvým sólovým albumom saxofonistu Nikolaja Nikitina. Kvarteto hudobníkov účinkujúcich na tomto počine doplnili skúsení slovenskí jazzmani Juraj Griglák, Jozef Dőme a Gabriel Jonáš. Záštitu nad doskou prevzalo vydavateľstvo Real Music House za pomoci producentského tandemu Robert Pospiš a Martin Sillay. Finálny mastering desiatich autorských kompozícií realizoval známy americký zvukár Joe Tarantino.   Ďalšie nominácie tu.
Stav hlasovania: 0.7% z celkového počtu hlasov
Pacora Trio - Fugit Hora
Traja skúsení hudobníci – Stanislav Palúch (husle), Marcel Comendant (cimbal), Róbert Ragan (kontrabas) spoju hrávajú v Triu PaCoRa od roku 2004. Ich hudba je postavená na prelínaní jazzu a folklóru, podfarbená prvkami vážnej hudby. Album zoskupenia Pacora s názvom Fugit Hora obsahuje 8 autorských kompozícií, ktoré čerpajú zo slovenskej a rumunskej tradičnej hudby.   Ďalšie nominácie tu.
Stav hlasovania: 6.2% z celkového počtu hlasov
Pavol Bodnár - Kolobeh dňa a noci
Klavirista a skladateľ pripravil pre koniec roku 2012 svoj v poradí druhý profilový album s poetickým názvom Kolobeh dňa a noci. Bodnár s kapelou sa však tento krát rozhodli ísť cestou spievaného jazzu. Textárkou i speváčkou všetkých piesní je Monika Masarovičová, ktorá s Bodnárom spolupracuje i v kapele Soulmates. Na doske sa okrem jazzmanov Tomáša Bartoša a Milana Ručeka predstavujú i klasicky vzdelaní hudobníci Miloš Valenta (husle),...
Stav hlasovania: 0.9% z celkového počtu hlasov
Peter Lipa - 68
Legenda slovenského jazzového a bluesového vokálu, Peter Lipa pripravil pre rok 2012 vydanie autorského albumu s krátkym názvom 68. Ide o album umelca po siedmich rokoch. Producentskú robotu si vzali na starosť Peter Lipa junior a Ľuboš Priehradník. Multižánrová doska prináša 12 skladieb, ktoré z drtivej väčšiny napísal sám Lipa.   Ďalšie nominácie tu.
Stav hlasovania: 5% z celkového počtu hlasov
Peter Lipa - Live in Blue Note
CD Live in Blue Note prináša záznam z dvoch živých vystúpení kapely okolo speváka Petra Lipu v príjemných priestoroch klubu Blue Note v Novom Meste nad Váhom. Na albume nájdete prierez Lipovou tvorbou v podobe 12 piesní. Oba zachytené koncerty sa uskutočnili ešte v roku 2009. Okrem CD vyšlo samozrejme i DVD, obsahujúce 14 skladieb.   Ďalšie nominácie tu.
Stav hlasovania: 1% z celkového počtu hlasov
Peter Luha - Viaje del Alma
Gitarista Peter Luha pripravil svoj vôbec prvý sólový album so zaujímavým názvom Viaje del Alma (v preklade Cesta duše). 13 autorských skladieb spracováva najmä vplyvy južasných žánrov ako flamenco či gypsy jazz. Čisto inštrumentálny album sa vyznačuje intímnymi náladmi, exotickosť hudby dotvárajú rôzne cudzokrajné nástroje (mandolína, cajon, kongá a i.).     Ďalšie nominácie tu.
Stav hlasovania: 9.7% z celkového počtu hlasov
Sisa Michalidesová - Sisa a sivý holub
Umelkyňa Sisa Michalidesová sa podujala na vskutku zaujímavý projekt. Napísala knihu s názvom Sisa a sivý holub, ktorej súčasťou je i hudobné CD s niekoľkými autorskými kompozíciami. Na albume sa okrem Sisy podieľali i klavirista Miki Skuta a akordeonista Boris Lenko. Hudba komorného tria presahuje hranice mnohých žánrov a nesie sa v melancholickom impresívnom duchu.   Ďalšie nominácie tu.
Stav hlasovania: 9.1% z celkového počtu hlasov
Štefan Pišta Bartuš - Collectivity
Na albume sa podielali špičkoví jazzmeni zo Slovenska - Ľuboš Šrámek, Michal Bugala, Peter Solárik a tiež zahraničný hosť projektu - američan Andy Middleton. Okrem zvukového CD je k dispozícii aj video dokument z nahrávania. Jure Pukl (saxofón), Štefan Bartuš (kontrabas), Michal Bugala (gitara), Ľuboš Šrámek (klavír), Peter Solárik (bicie).   Ďalšie nominácie tu.
Stav hlasovania: 5.3% z celkového počtu hlasov

Galéria

Cena_Esprit_Herbie_Hancock_Gordana_Turuk_kredit_euboia_glass.jpg

 

 

Ďalšie články

Cenu ESPRIT si prevzal gitarista David Kollar
Slovenské oslavy Medzinárodného dňa jazzu pod záštitou UNESCO sa už tradične nesú v znamení...
Májové odlety jazzových velikánov – RIP Ptaszyn / RIP Sanborn
V priebehu jedného májového týždňa nastúpila do nebeského bigbandu dvojica vynikajúcich a...
Čo všetko sa urodilo na domácej scéne world music?
Odpovede na túto otázku snáď zaznejú budúci piatok 24. mája v bratislavskom Kácečku, kde prebehne...
Laserová show Mattiu Müllera
Pokiaľ sa média nadchýnajú nad hudobným (či skôr vizuálnym) zážitkom z koncertu francúzskeho...