Cena ESPRIT - anketa za najlepší slovenský jazzový album roka 2016

Cena ESPRIT - anketa za najlepší slovenský jazzový album roka 2016
Peter Baláž

Portál Jazz.sk vyhlasuje piaty ročník ceny za najlepší slovenský jazzový album vydaný v roku 2016. Víťazné albumy vyberú svojim hlasovaním fanúšikovia jazzu a odborná porota. Slávnostný večer odovzdávania cien ESPRIT spojené s koncertom finalistov prebehne 30.apríla 2017 v divadle Aréna v Bratislave, na Medzinárodný deň jazzu. Vstupenky na podujatie sú už v predpredaji.

 

V tomto roku je do ankety zaradených rekordných dvadsaťdva albumov slovenských hudobníkov, ktoré spadajú do kategórie jazzu a boli vydané v roku 2016. Od 30.marca je spustené internetové hlasovanie pre priaznivcov jazzu, ktorí podľa hudobných ukážok nominovaných nahrávok vyberú album ocenený Cenou verejnosti Esprit.  Internetové hlasovanie za najlepší domáci jazzový album potrvá do 21.apríla 2017. Hlasovať je možné za ľubovolný počet nominovaných albumov.

 

Hlavné ocenenie, Cenu odbornej poroty Esprit za najlepší jazzový album roka, vyberie odborná porota zložená z hudobných žurnalistov, kritikov a promotérov v oblasti jazzu. Tento rok do porotcovských kresiel zasadli:

Ján Babič - riaditeľ festivalu Trenčiansky jazzový festival, Peter Baláž - redaktor portálu jazz.sk, Andreas Felber - jazzový hudobný publicista a redaktor Österreich 1 (Rakúsko), Dubi Lenz – moderátor Rádia IDF, umelecký riaditeľ festivalu The Red Sea Jazz Festival (Izrael), Peter Polanský - marketingový riaditeľ a dramaturg Wiener Konzerthaus (Rakúsko), Matej Šálek - dramaturg koncertného cyklu City Sounds, György Wallner - riaditeľ jazzového hudobného centra The Budapest Music Centre (Maďarsko), Igor Wasserberger - hudobný redaktor a publicista, Viktor Zappner - jazzový producent a promotér (Tasmánia)

 

 

Slávnostný večer s odovzdávaním ocenení Esprit sa uskutoční 30. apríla 2017 o 20.00h v divadle Aréna v Bratislave a bude sprevádzaný živým koncertom troch nominovaných interpretov. Na slávnostný večer je možné zakúpiť si vstupenky. Odovzdávanie cien Esprit je registrovaná udalosť participujúca na oslavách International Jazz Day pod záštitou UNESCO. Koncert a slávnostná ceremónia bude zaznamenaná a odvysielaná televíziou RTVS.  Priamy prenos zo slávnostného večera bude vysielaný v rádiu Devín.

 

Autorkou sošiek ocenení Esprit je sklárska výtvarníčka Gordana Turuk.

Počas večera vystúpia:

  • Eugen Vizváry Part 2: For Jaco
  • Hanka G & Ondrej Krajňák
  • Eugen Botos Finally

Ocenenie Esprit za rok 2016 je piatym ročníkom podujatia, pričom laureátmi ocenenia Esprit sú skladateľka a hudobníčka Sisa Michalidesová (2016), basgitarista Juraj Griglák (2014), trubkár Lukáš Oravec (2013) a gitarista Michal Bugala (2012).

 

Esprit: 
2016

Nominované albumy na cenu Esprit 2016

Titulný obrázok Nadpis PHP code
Bratislava Hot Serenaders - Ja vodku rád pijem
Orchester Bratislava Hot Serenaders, ktorý patrí medzi svetovú špičku v autentickej interpretácii jazzovej hudby 20. a 30. rokov, prichádza s novinkou „Ja vodku rád pijem“. Album vznikol na žiadosti zahraničného publika počas turné orchestra po Anglicku i Rusku, kde sa diváci dožadovali nahrávky práve so slovenskými skladbami, ktoré odzneli na koncerte. Album prináša celú hodinu hudby pravých slovenských jazzových evergreenov od Gejzu Dusíka, Franka-Zemlinského, či Karola Elberta.
Stav hlasovania: 1% z celkového počtu hlasov
Carpet Cabinet - Be good, Stay Strong, Live Long
Progresívna kapela Carpet Cabinet prichádza so svojim debutovým albumom "'Be Good, Stay Strong, Live Long". Nahrávka je koncipovaná podobne, ako živé vystúpenia kapely - inštrumentálne kompozície dopĺňajú spoločné skladby s hosťami ako Sisa Fehérová, Zuzana Mikulcová, Tina Mweni...Na albume nájdete kolekciu skladieb pohybujúcich sa v multižánrových vodách od soulu, jazzu a R&B, až po drum&bass.   
Stav hlasovania: 6.5% z celkového počtu hlasov
Erbetes Quartet Iveta Lišková - 7th day
Album "7th day" od zoskupenia Erbetes Quartet vznikal priebežne už od roku 2014, keď uzrela svetlo sveta aj rovnomenná pieseň "Nedeľný deň". Tretí album kapely prináša vlastnú tvorbu spievanú po slovensky v klasickom jazzovom stvárnení, ako i známe jazzové štandardy v aranžmánoch klaviristu Sama Bánovca. 
Stav hlasovania: 7.7% z celkového počtu hlasov
Eugen Botos Finally - Final Definition
Pod značkou Finally sa skrýva trojica vynikajúcich slovenských hudobníkov - klavirista, skladateľ a multiinštrumentalista Eugen Botoš, basgitarista Robert Vizvári a gitarista Martin Koleda. Vo svojej novinke "Final Definition" však míľovými krokmi prekračujú hranice rodnej vlasti. Na albume nájdete mená, ku ktorým netreba komentár: Marcus Miller, Victor Wooten, Dave Weckl, Eric Marienthal, Jeff Lorber, Maysa Leak... Nahrávka plná originálnych autorských skladieb prináša nadupanú fúziu funku,...
Stav hlasovania: 11.4% z celkového počtu hlasov
Eugen Vizváry - For Jaco
Klavirista a skladateľ Eugen Vizváry svojim najnovším albumom "For Jaco" vzdáva hold basgitarovej legende Jacovi Pastoriusovi, ktorý podľa vlastných slov bol jeho hudobnou inšpiráciou od úplných začiatkov. Z počiatočného nápadu urobiť "tribute" album vznikla myšlienka nahrať menej známe Jacove kompozície doplnené vlastnými autorskými skladbami. Na nahrávke sa podielala celá elita slovenskej basgitarovej jazzovej scény.
Stav hlasovania: 0.7% z celkového počtu hlasov
Fats Jazz Band - That Old Feeling
Členovia swingového orchestra Fats Jazz Band prichádzajú s novinkou s nostalgickým názvom "That Old Feeling". Vďaka klaviristovi a kapelníkovi Ladislavovi Fančovičovi máte možnosť počuť transkripcie pôvodných amerických nahrávok z rokov 1924 až 1947.  Skladby, ktoré pôvodne nahrali Fats Waller, Peggy Lee, Duke Ellington, Billie Holiday, Teddy Wilson, Edythe Wright, či John Kirby sú na digitálnej i špecialnej analógovej verzii nahrávky nahrané na originálnych historických hudobných...
Stav hlasovania: 0.9% z celkového počtu hlasov
Five Gentlemen - Five Gentlemen present Jimmie Noone
Kapela Five Gentlemen hrá hudbu známu ako Hot alebo Sweet and Dance Music, ktorá znela v 20.-30. rokoch minulého storočia. Na svojom debutovom albume prinášajú rekonštrukciu nahrávok klarinetistu Jimmieho Noona a saxofonistu Joeho Postona, ktoré nahrali počas krátkeho pôsobenia v chicagskom Apex Clube v rokoch 1928 až 1930.
Stav hlasovania: 0.9% z celkového počtu hlasov
Funny Fellows - Happy Feet
Zoskupenie Funny Fellows je synonymom pre old time hudbu, humor a zábavu. Nie je tomu inak ani na ich najnovšej nahrávke s názvom "Happy Feet". Nájdete na nej swingové skladby spievané po anglicky, slovensky, česky i francúzsky. Album je venovaný spomienke na legendy ako Ethel Waters, Josephine Baker, Ella Fitzgerald, ale i na Dr. Janka Blaha, či Vincenta Šikulu - a v neposlednom rade na hudobníkov, ktorí ich sprevádzali.
Stav hlasovania: 8.2% z celkového počtu hlasov
Hana Šebestová - Utajená
Pod názvom "Utajená" sa skrýva debutový album speváčky, skladateľky i textárky Hany Šebestovej. Na nahrávke s vlastnými autorskými kompozíciami i textami sa podielala celá plejáda stálic slovenskej jazzovej scény. O aranžmány a produkciu celého albumu sa postaral klavirista Ľuboš Šrámek.  
Stav hlasovania: 36.2% z celkového počtu hlasov
Hanka G & Ondrej Krajňák - Twin Flame
Speváčka Hanka Gregušová nahrala spolu so svojim dlhoročným spoluhráčom, vynikajúcim klaviristom Ondrejom Krajňákom, nový album s názvom "Twin Flame". Album vo formáte dua obsahuje kompozície z pera svetových i domácich klaviristov ako Oscar Peterson, Herbie Hancock, McCoy Tyner, Chick Corea, Thelonious Monk, ale aj Ernest Oláh a Ondrej Krajňák . Na viac ako polovicu z nich napísala Hanka texty a dodala im tak nový, vokálny rozmer.
Stav hlasovania: 0.9% z celkového počtu hlasov
Inside Group - One and Zero
Druhý inštrumentálny album prešovského tria Inside Group nesie názov "One and Zero". Na nahrávke nájdeme autorské kompozície lídra kapely, gitaristu Peciho Uhera, nesúce sa v žánrových vodách fusion, či jazz-rocku. Hosťami albumu sú saxofonista Ján Kopčák a známy americký trubkár Michael „Patches“ Stewart.
Stav hlasovania: 2.3% z celkového počtu hlasov
Jakub Tököly - Different Directions
Klavirista Jakub Tököly prichádza so svojim debutovým albumom "Different Directions". Už samotný názov napovedá o rozmanitosti hudobného materiálu, vznikajúceho tri roky počas etablovania tria na jazzovej scéne. Autorské kompozície albumu reflektujú hudobné smerovanie a osobný vývoj hudobníkov, obdiv a úctu k jazzovej tradícii i európskej klasickej hudbe.
Stav hlasovania: 1.4% z celkového počtu hlasov
Ján Hajnal - Bartók's Room
Pod názvom "Bartók's Room" sa skrýva nahrávka živého koncertu sólového klavíru Jána Hajnala. Vo svojich  autorských kompozíciach čerpá inšpiráciu zo slovenského a stredoeurópskeho folklóru, ktoré originálnym spôsobom spája s prvkami amerického jazzu, bluesu a swingu.
Stav hlasovania: 0.2% z celkového počtu hlasov
Kristína Prekopová - Úsvit
Speváčka a klaviristka Kristína Prekopová vydáva svoj druhý štúdiový album s názvom "Úsvit". Na nahrávke však vystupuje i ako autorka hudby, niekoľkých textov, spolupodiela sa na aranžmánoch, aj na produkcii spolu s Tiborom Feledim. Originálne skladby sa nesú v náladách world music, šansónu, popu i jazzu. Okrem "domáceho" kvarteta nájdeme na albume hosťovať množstvo vynikajúcich hudobníkov domácej jazzovej scény ako Milo Suchomel, Erik Rothenstein, či Stanislav Palúch.
Stav hlasovania: 2.8% z celkového počtu hlasov
Ľubo Šamo Project - Good Trip
"Good trip" je názov debutového albumu huslistu Ľuba Šama. Ako sám názov napovedá, nahrávka predstavuje výber jeho autorských  skladieb, ktoré vznikali v rozmedzí rokov 1998 až 2016. Charakteristickým znakom hudby albumu je zvuk elektrofonických huslí lídra kapely. Originálne kompozície nahrávky prinášajú fúziu jazzu so súčasnými trendmi populárnej hudby, rocku, či world music.
Stav hlasovania: 5.9% z celkového počtu hlasov
Lukáš Oravec Quartet & Bob Mintzer - Ali
Trubkár Lukáš Oravec patrí napriek svojmu mladému veku k špičke jazzových hudobníkov na Slovensku, s množstvom zahraničných spoluprác a zaujímavou diskografiou. Na najnovšom albume "Ali" posúva svoju latku opäť ďalej - hviezdnu česko-slovenskú rytmiku dopĺňa výborný maďarský klavirista Kálmán Oláh a americká legenda saxofónu Bob Mintzer.   
Stav hlasovania: 7.7% z celkového počtu hlasov
Miriam Bayle - Song
Speváčka Miriam Bayle, rodáčka z Liptovského Mikuláša, pôsobí na českej jazzovej scéne už od začiatku nového tisícročia. Jej najnovší album nesie priznačný názov "Songs". Okrem skladieb od Jobima, Ellingtona či Billie Holiday nájdeme na nahrávke vlastné autorské kompozície, aranžérsky sa Miriam podpísala pod všetky skladby. Polovica repertoáru albumu pulzuje v latinsko-amerických groovoch, okrem angličtiny a portugalštiny môžeme v jednej skladbe počuť i rodnú slovenčinu. 
Stav hlasovania: 0.9% z celkového počtu hlasov
Pavol Bereza - Intuition
Po rokoch pôsobenia v pozícii osvedčeného sidemana v mnohých úspešných jazzových formáciach, vydáva gitarista Pavol Bereza svoj debut. Nahrávka s názvom "Intuition" prináša vyzreté a neopočúvané autorské kompozície so súčasným soundom. Berezovú gitaru dopĺňajú na albume jedineční jazzoví hudobníci Dávid Hodek, Tomáš Baroš, Milo Suchomel a Oskar Török.   
Stav hlasovania: 0.9% z celkového počtu hlasov
Peter Adamov - Portrait
Spevák, gitarista, klavirista, skladateľ a textár Peter Adamov prináša svoj najnovší album pod názvom "Portrait". Nahrávku výstižne charakterizuje veta z bookletu: "Vyrobené s Hravosťou, Radosťou a Láskou". Vzdušnosť a ľahkosť Adamovho spevu prinášajú autorské kompozície plné pozitívnej energie, doplnené rokmi overenými štandardami. Na albume sa spolupodielalo množstvo vynikajúcich slovenských jazzmenov ako Griglák, Valihora, Jonáš, Vizváry, Bugala a mnoho ďalších.
Stav hlasovania: 0.9% z celkového počtu hlasov
Sisa Feher a Fehero rocher - Cirrus
Slovenská speváčka Sisa Feherová nahrala so svojou kapelou Fehero Rocher debutový album "Cirrus", z ktorého cítiť mladícku nespútanosť aj hudobnú dospelosť. Mladá Sisa, zocelená nespočetnými improvizáciami v londýnskych kluboch, zložila a nahrala osem skladieb v angličtine - zvyšných päť pesničiek sú slovenské ľudovky v jazzovo-bluesových aranžmánoch. 
Stav hlasovania: 0.9% z celkového počtu hlasov
Swing Society Orchestra - Swing Society Orchestra
Mladý swingový a tanečný orchester Swing Society Orchestra prichádza pod taktovkou kapelníka a trombónistu Jožka Chorváta so svojim debutom s eponymným názvom. Hudba zoskupenia vychádza z tradície veľkých swingových a tanečných orchestrov štyridsiatych a päťdesiatych rokov minulého storočia, ktorá je skombinovaná miernymi prvkami dnešnej pop music.
Stav hlasovania: 0.8% z celkového počtu hlasov
Valér Miko Trio - Vibrations, States, Emotions
Klavirista a skladateľ Valér Miko na najnovšom albume "Vibrations, States, Emotions" predstavuje autorské skladby v inštrumentálnej zostave klavírneho tria s hosťujúcou elektrickou gitarou a sláčikovým triom. Nahrávka ponúka homogénny a zároveň variabilný zvuk kompozícii inšpirovaných severským jazzom i klasickou hudbou.
Stav hlasovania: 1% z celkového počtu hlasov

Galéria

ESPRIT BANNER 990 x 200 2.jpg
ESPRIT BB  2017 nahlad.jpg

 

 

Ďalšie články

Hudobná cena Esprit klope na dvere: Kompletizujeme nominácie jazzových albumov
Portál Jazz.sk pripravuje už piaty ročník ceny Esprit za najlepší slovenský jazzový album....
OpenJazzFest otvára brány už tento víkend
Tradičný letný sviatok jazzovej hudby v podobe 14. ročníka festivalu OpenJazzFest je už predo...
Varovanie: Nitrou sa preženie letná dixielandová búrka!
Vo štvrtok podvečer 18. júla sa nitrianskym centrom preženie dixielandová hrmavica, pretože tamojší...
Čože je to osemdesiatka, alebo fenomén Ivan Kelly Köhler
Počas víkendu sa v Žiline oslavovalo, pretože mnohí zdvíhali čaše na počesť osemdesiatych narodenín...
Do Trnavy na jazz práve dnes
Už dnes poobede sa trnavské námestia a nádvoria premenia na jazzový Babylon, v ktorom bude radosť...