Cena ESPRIT - anketa za najlepší slovenský jazzový album roka 2014

Cena ESPRIT - anketa za najlepší slovenský jazzový album roka 2014
Peter Baláž

Už tretí rok vyhlasuje portál Jazz.sk cenu za najlepší jazzový album roka Esprit. Víťazné albumy vyberú svojim hlasovaním fanúšikovia jazzu a odborná porota. Slávnostné odovzdanie cien spojené s koncertom finalistov prebehne 30. apríla 2015 v Slovenskom rozhlase, na Medzinárodný deň jazzu.

 

V tomto roku je do súťaže zaradených dvanásť albumov slovenských hudobníkov, ktoré spadajú do kategórie jazzu a boli vydané v roku 2014. Od 16.marca je spustené internetové hlasovanie pre priaznivcov jazzu, ktorí podľa hudobných ukážok nominovaných nahrávok vyberú album ocenený Cenou verejnosti Esprit.  Internetové hlasovanie za najlepší domáci jazzový album potrvá do 15.apríla 2015.

Hlavné ocenenie, Cenu odbornej poroty Esprit za najlepší jazzový album roka, vyberie odborná porota zložená z hudobných žurnalistov, kritikov a promotérov v oblasti jazzu. Tento rok do porotcovských kresiel zasadli:

Gabriel Bianchi - jazzový publicista, Prof. Yvetta Kajanová, PhD.- muzikológ (Katedra hudobnej vedy FiFUK), Peter Motyčka - hudobný redaktor a publicista, Marián Pavlovič - dramaturg (City Sounds), Peter Polanský - marketingový riaditeľ a dramaturg (Wiener Konzerthaus), Vilém Spilka - riaditeľ a dramaturg (JazzFestBrno), Peter Baláž – redaktor hudobného portálu (Jazz.sk), Igor Wasserberger - hudobný redaktor a publicista, Ján Babič - riaditeľ festivalu Trenčiansky jazzový festival, Viktor Zappner - umelecký riaditeľ a dramaturg (Devonport Jazz).

 

Autorkou sošky ocenenia Esprit je sklárska výtvarníčka Gordana Turuk.

 

Slávnostný večer s odovzdávaním ocenení Esprit sa uskutoční 30. apríla 2015 v Koncertnom štúdiu 2 Slovenského rozhlasu a bude sprevádzaný živým koncertom troch nominovaných interpretov. Na slávnostný večer je možné zakúpiť si vstupenky, priamy prenos bude odvysielaný na Rádiu Devín. Slávnostná ceremónia je registrovanou udalosťou participujúcou na oslavách International Jazz Day pod záštitou UNESCO.

Počas večera vystúpia:

  • Bratislava Hot Serenaders
  • Juraj Griglák & Company
  • Erik Rothenstein Band

Ocenenie Esprit za rok 2014 je tretím ročníkom podujatia, pričom držiteľom ocenenia za rok 2013 je trubkár Lukáš Oravec a za rok 2012 získal ocenenie gitarista Michal Bugala.

Esprit: 
2014

Nominované albumy na cenu Esprit 2014

Titulný obrázok Nadpis PHP code
Andy Belej & Friends - Dreams and Ideas
Prešovský spevák a gitarista Andy Belej prináša svoj druhý album s poetickým názvom "Dreams and Ideas". Nahrávka je vystavaná na jeho autorských anglických textoch plných osobitej a originálnej lyriky a zároveň na silne melodickej a expresívnej hudobnej výpovedi, kde skvelú jazzovú inštrumentálnu zostavu zvukovo dopĺňa sláčikové kvarteto.   Vstupenky na slávnostné odovzdanie cien Esprit 2014 už v predaji (10€ v predpredaji, 12€ na mieste).  
Stav hlasovania: 2.2% z celkového počtu hlasov
Bratislava Hot Serenaders - Lonely Melody
Orchester Bratislava Hot Serenaders, ktorý patrí medzi svetovú špičku v autentickej interpretácii jazzovej hudby 20. a 30. rokov, prichádza  s novým albumom „Lonely Melody“. Atmosféru optimizmu medzivojnového obdobia prinášajú interpretácie skladieb preslávené orchestrami Paula Whitemana, Fletchera Hendersona, či Jean Goldketta. Vyvrcholením albumu je nahrávka originálnej verzie Rapsódie v modrom v podaní klaviristu Ladislava Fančoviča.   Vstupenky na slávnostné odovzdanie...
Stav hlasovania: 12.5% z celkového počtu hlasov
Erik Rothenstein - Rio Danubio
Baritón saxofonista Erik Rothenstein pokračuje  vo svojej odvážnej hudobnej ceste novinkou "Rio Danubio", ktorá prináša spojenie hudby latina a jazzu. Okrem autorských skladieb Erika Rothensteina a trombónistu Michala Motýľa na albume nájdeme aj Davisovu skladbu "Nardis",  klasiku zastupuje Ravelova kompozícia "Kaddisch". Album predstavuje kombináciu dvoch nahrávacích "session" na jednom disku. Ponúka tak dva rozdielne zvukové prístupy a dve intenzívne hudobné zostavy.    ...
Stav hlasovania: 2.6% z celkového počtu hlasov
Fats Jazz Band - Twenty Four Hours A Day
Swingový orchester oživujúci tradíciu jazzu 30. a 40. rokov minulého storočia prichádza s druhým albumom, ktorý nesie názov "Twenty-Four Hours A Day". Nahrávka deväťčlenného orchestra Fats Jazz Band prináša až dvadsať štyri kompozícii, pôvodne nahraných jazzovými legendami v rokoch 1928 až 1940. Autentickosť interpretácii zaručujú transkripcie pôvodných aranžmánov kapelníkom a klaviristom Ladislavom Fančovičom.     Vstupenky na slávnostné odovzdanie cien Esprit 2014 už v predaji (10€...
Stav hlasovania: 15.4% z celkového počtu hlasov
Funny Fellows - Karavána
Zoskupenie Funny Fellows je synonymom pre swingovú hudbu, humor a zábavu. Najnovší album "Karavána" prináša odľahčenú náladu hudby zlatej éry jazzu, vlastné interpretácie amerických tradicionálov, či kompozície legendárneho českého skladateľa Jaroslava Ježka. Nahrávka bola realizovaná bez strihov a dodatočných technických úprav na dva mikrofóny, tak ako sa nahrávalo v roku 1935.     Vstupenky na slávnostné odovzdanie cien Esprit 2014 už v predaji (10€ v predpredaji, 12€ na mieste).
Stav hlasovania: 25% z celkového počtu hlasov
Hanka Gregušová - Essence
Album "Essence" speváčky Hanky Gregušovej prináša unikátne prepojenie sveta slovenských ľudových piesní a jazzu. Pod producenskou taktovkou klaviristu a aranžéra nahrávky Ondreja Krajňáka si pozoruhodné úpravy folklórnych skladieb zahrali renomovaní jazzoví hudobníci (Radovan Tariška, Marián Ševčík, Štefan Bugala, Josef Fečo), ako i tradičná cimbalovka Ivana Heráka.       Vstupenky na slávnostné odovzdanie cien Esprit 2014 už v predaji (10€ v predpredaji, 12€ na mieste).
Stav hlasovania: 2.1% z celkového počtu hlasov
Jazz Pops Up - Hits in Blue
Kapela Jazz Pops Up predstavuje svoj druhý album "Hits In Blue", v ktorom spája bohatstvo jazzovej harmónie, rytmov a improvizácie so skladbami, ktoré sa dostali na vrchol rockových hitparád v minulosti i v súčasnosti. Na albume nájdeme piesne od interpretov ako Metallica, Nirvana, Michael Jackson, či Lady Gaga v atraktívnych nepárnych rytmoch, v swingových i latino aranžmánoch.  
Stav hlasovania: 0.1% z celkového počtu hlasov
Jazzabell - Jazzabell
Košická formácia Jazzabell prináša svoj eponymný debut hneď vo formáte dvojcédéčka. Za originálnou tvorbou stojí autorská dvojica Matej Lazár - klávesy a Vladislav Mužak - basa, ktorých dopĺňa bubeník Tomi Beneš a saxofonista Filip Molčányi. Album prináša energickú fúziu žánrov jazzu, funku, latino i bluesu v dynamickej podobe, s dravým zvukom a so zaujímavými aranžmánmi.   Vstupenky na slávnostné odovzdanie cien Esprit 2014 už v predaji (10€ v predpredaji, 12€ na mieste).
Stav hlasovania: 13.9% z celkového počtu hlasov
Juraj Griglak - Time To Fly
"Time to Fly" je druhým sólovým albumom slovenskej basovej legendy Juraja Grigláka, ktorý sa tu predstavuje nielen ako virtuózny inštrumentalista, ale aj ako autor a aranžér. V originálnych kompozíciach využíva širokú výrazovú a farebnú škálu svojich basgitár a kontrabasu. Hudba podvedome čerpajúca z rôznych žánrových polôh ako klasická hudba, jazz, funk, či folklór je nakoniec pretavená do jedinečného a originálneho fusion. Na albume nájdeme okrem domácej jazzovej elity i zvučné zahraničné...
Stav hlasovania: 5.6% z celkového počtu hlasov
Polajka - Nikolaj Nikitin Ensemble with Miroslav Vitouš - Tales From My Diary
Originálna hudobná pocta skladateľovi Leošovi Janáčkovi spojila osemnástich hudobníkov, vrátane mimoriadne vzácneho českého hosťa. Veľkolepý projekt zoskupení Polajka a Nikolaj Nikitin Ensemble with Miroslav Vitouš ponúka na dvojalbume "Tales from my Diary" netradičný pohľad na genialitu významného českého skladateľa. Nahrávka prináša hudbu kvinteta inšpirovanú skladateľovou poetikou, jazzové úpravy Janáčkovho cyklu "Po zarostlém chodníčku" z pera saxofonistu Nikolaja Nikitina, ľudovú...
Stav hlasovania: 2.8% z celkového počtu hlasov
Sisa Michalidesová - Expresie
Skladateľka, hudobníčka a herečka Sisa Michalidesová prichádza s novinkou "Expresie". Už sám názov albumu prezrádza, že ide o dramatickú a zvukovo intenzívnu nahrávku. Originálni hostia, spolupráca s básnikom Petrom Konečným a pôsobivý obal albumu dotvárajú jedinečný rukopis autorkiných originálnych kompozícii, ktoré odzrkadľujú jej uplynulé životné obdobie.   Vstupenky na slávnostné odovzdanie cien Esprit 2014 už v predaji (10€ v predpredaji, 12€ na mieste).
Stav hlasovania: 2.8% z celkového počtu hlasov
Talent Transport - 1
Trio etablovaných slovenských hudobníkov zúročilo dlhoročné hudobné i ľudské priateľstvo a pretavilo ho do hudby svojho debutového albumu.  Klavirista Vladislav „Slnko“ Šarišský, basgitarista Filip Hittrich a bubeník Marián Slávka dokazujú na svojej novinke, že aj komorná zostava tria dokáže priniesť napadovo bohatý a neopozeraný hudobný zážitok. Kompozície presahujú žánrové hranice medzi jazzom, art rockom, popom,  i súčasnou klasickou hudbou, avšak s nezameniteľným rukopisom...
Stav hlasovania: 14.9% z celkového počtu hlasov

Galéria

esprit2014logogold.png
soska-ceny-esprit-2014gordana-turuk.png
SK_SLSP.jpg

 

 

Ďalšie články

Cena ESPRIT - anketa za najlepší slovenský jazzový album roka 2015
Portál Jazz.sk vyhlasuje štvrtý ročník ceny za najlepší jazzový album roka Esprit 2015. Víťazné...
Cena ESPRIT - anketa za najlepší slovenský jazzový album roka 2013
Slovenská anketa „ESPRIT - cena za najlepší slovenský jazzový album roka 2013“ sa stala oficiálne...
Nech je dobrej hudby medzi nami veľa
Milí priatelia hudby zvanej Jazz, priatelia dobrej hudby. Akosi vždy, na prelome rokov prichádza...
Najlepšie jazzové albumy budú ocenené aj tento rok cenou Esprit
Už tretí rok vyhlasuje portál Jazz.sk cenu za najlepší jazzový album roka Esprit. O víťazných...
OpenJazzFest otvára brány už tento víkend
Tradičný letný sviatok jazzovej hudby v podobe 14. ročníka festivalu OpenJazzFest je už predo...
Varovanie: Nitrou sa preženie letná dixielandová búrka!
Vo štvrtok podvečer 18. júla sa nitrianskym centrom preženie dixielandová hrmavica, pretože tamojší...
Čože je to osemdesiatka, alebo fenomén Ivan Kelly Köhler
Počas víkendu sa v Žiline oslavovalo, pretože mnohí zdvíhali čaše na počesť osemdesiatych narodenín...
Do Trnavy na jazz práve dnes
Už dnes poobede sa trnavské námestia a nádvoria premenia na jazzový Babylon, v ktorom bude radosť...