Cena ESPRIT - anketa za najlepší slovenský jazzový album roka 2015

Cena ESPRIT - anketa za najlepší slovenský jazzový album roka 2015
Peter Baláž

Portál Jazz.sk vyhlasuje štvrtý ročník ceny za najlepší jazzový album roka Esprit 2015. Víťazné albumy vyberú svojim hlasovaním fanúšikovia jazzu a odborná porota. Slávnostný večer odovzdávania cien ESPRIT spojené s koncertom finalistov prebehne 30.apríla 2016 v Mestskom divadle P.O.Hviezdoslava v Bratislave, na Medzinárodný deň jazzu.

 

V tomto roku je do ankety zaradených sedemnásť albumov slovenských hudobníkov, ktoré spadajú do kategórie jazzu a boli vydané v roku 2015. Od 15.marca je spustené internetové hlasovanie pre priaznivcov jazzu, ktorí podľa hudobných ukážok nominovaných nahrávok vyberú album ocenený Cenou verejnosti Esprit.  Internetové hlasovanie za najlepší domáci jazzový album potrvá do 15.apríla 2015. Hlasovať je možné za ľubovolný počet nominovaných albumov.

Hlavné ocenenie, Cenu odbornej poroty Esprit za najlepší jazzový album roka, vyberie odborná porota zložená z hudobných žurnalistov, kritikov a promotérov v oblasti jazzu. Tento rok do porotcovských kresiel zasadli:

Gabriel Bianchi - jazzový publicista, Prof. Yvetta Kajanová, PhD.- muzikológ (Katedra hudobnej vedy FiFUK),  Peter Polanský - marketingový riaditeľ a dramaturg (Wiener Konzerthaus), Vilém Spilka - riaditeľ a dramaturg (JazzFestBrno), Peter Baláž – redaktor hudobného portálu (Jazz.sk), Igor Wasserberger - hudobný redaktor a publicista, Ján Babič - riaditeľ festivalu Trenčiansky jazzový festival, Viktor Zappner - umelecký riaditeľ a dramaturg (Devonport Jazz), Ján Sklenár - Rádio Devín a Steve Lee - Publisher of InConcert Magazine USA.

Slávnostný večer s odovzdávaním ocenení Esprit sa uskutoční 30. apríla 2016 o 19.00h v Mestskom divadle P.O.Hviezdoslava v Bratislave a bude sprevádzaný živým koncertom troch nominovaných interpretov. Na slávnostný večer je možné zakúpiť si vstupenky, priamy prenos bude odvysielaný v Rádiu Devín. Slávnostná ceremónia je registrovanou udalosťou participujúcou na oslavách International Jazz Day pod záštitou UNESCO.

 

Autorkou sošky ocenenia Esprit je sklárska výtvarníčka Gordana Turuk.

Počas večera vystúpia:

  • Sisa Michalidesová & Benito Gonzales
  • Lukáš Oravec Quartet
  • Pavel Morochovič Trio

Ocenenie Esprit za rok 2015 je štvrtým ročníkom podujatia, pričom laureátmi ocenenia Esprit sú basgitarista Juraj Griglák (2014), trubkár Lukáš Oravec (2013) a gitarista Michal Bugala (2012).

 

Esprit: 
2015

Nominované albumy na cenu Esprit 2015

Titulný obrázok Nadpis PHP code
AMC Trio - Very Keen Attack
Prešovské zoskupenie AMC Trio pokračuje vo svojej vyšliapanej autostráde spoluprácii so zahraničnými hosťami. Tentokrát však na novinke „Very Keen Attack“ predsa len zabočili novým smerom – svoje typické akustické „live“ nahrávky inovovali novými zvukmi klávesov, perkusiami, či spôsobom nahrávania. Hosťom spoza hraníc je na najnovšom albume belgický gitarista Philip Catherine.  
Stav hlasovania: 2.9% z celkového počtu hlasov
Anton Jaro & Jazz na ex - Spacetime
Známy slovenský basgitarista, kontrabasista a pedagóg Anton Jaro vydáva novinku s názvom „Spacetime“. Spolu so zoskupením mladých hudobníkov “Jazz na ex“, ktorým sa venuje aj ako pedagóg,  prináša na nahrávke dvanásť vlastných autorských kompozícii i bonus v podobe úpravy folklórneho „Červeného jabĺčka“.
Stav hlasovania: 1.1% z celkového počtu hlasov
GrooveHub - Enter The Hub
Trojica hudobníkov ukrytá pod názvom GrooveHub prichádza so svojim debutom. Hudba albumu „Enter the Hub“  prirodzeným spôsobom spája prvky rozličných hudobných žánrov. Mix jazzu, funku, fusion, či latina, podporený pulzujúcimi groovami a rytmami, prináša do autorských skladieb hravosť, rockovú dravosť i element prekvapenia.
Stav hlasovania: 4.8% z celkového počtu hlasov
Ingrid Bezak - Deep Inside
Kolekcia skladieb, ktoré nosí speváčka Ingrid Bezáková už celé roky „hlboko vnútri“, vyšla na jej debutovom albume s príznačným názvom „Deep Inside“. O jedinečnosť nahrávky známych štandardov sa postarali špičkoví slovenskí a českí jazzmeni a maďarský gitarista Tony Pusztai. Zásadnú podobu však  dal nahrávke klavirista Ondrej Krajňák, ktorý sa na albume podieľal i ako hudobný producent, aranžér a hudobný režisér.   
Stav hlasovania: 26.3% z celkového počtu hlasov
Jana Bezek Trio - Cracow
„Cracow“ je debutovým albumom slovenskej klaviristky a skladateľky Jany Bezek, ktorý vznikol z medzinárodnej spolupráce s poľskými hudobníkmi - kontrabasistom Wojciechom Szwugierom a bubeníkom Piotrom Skrzyńskim. Na nahrávke sa nachádzajú originálne kompozície, ktoré klaviristka napísala počas života v poľskom Krakove. Hudba albumu je svojráznou poctou tomuto mestu a prináša poslucháčom jeho atmosféru – magickú, sentimentálnu, hlbokú, jazzovú.
Stav hlasovania: 11.8% z celkového počtu hlasov
Juraj Schweigert - Novelty Shop
Hráč na ústnu diatonickú harmoniku Juraj Schweigert prichádza so svojim debutovým albumom „Novelty Shop“, na ktorom predstavuje svoje vnímanie bluesu a farebnosť ústnej harmoniky. Na nahrávke sa cez blues prelínajú rôzne žánre od roots, cez swing a bop až po latin. Stret viacerých hudobných svetov predstavuje estetiku formovanú Jurajovými vzormi. Ústna harmonika na albume prekonáva stereotyp spojený s týmto nástrojom a miestami pripomína saxofón, trubku s dusítkom...
Stav hlasovania: 7.1% z celkového počtu hlasov
Kaunis Five - Kulosaari
Projekt „Kaunis Five“ spája hudobníkov z troch krajín Vyšehradskej štvorky. Atraktívna kombinácia hudobných vplyvov je navyše ovplyvnená atmosférou Škandinávie. Slovo „Kaunis“ totiž po fínsky znamená „pekný“, názov albumu „ Kulosaari“ zas odkazuje na mestskú časť Helsínk. Albumovú zostavu tvoria trubkár Lukáš Oravec, saxofonista Ondřej Štvěráček, klavirista Pavel Wlosok, kontrabasista Tomáš Baroš a bubeník Marián Ševčík. V troch skladbách môžeme počuť i poľského klaviristu Piotra Wyležola.
Stav hlasovania: 1.3% z celkového počtu hlasov
Luboš Brtáň Organ Section - Steps into the Past
Gitarista Luboš Brtáň spája na albume „Steps Into The Past“  jazzovú tradíciu so súčasnými trendmi. Autorské kompozície nahrané v zostave zaujímavej kombinácie gitary, saxofónu, bicích a organu spĺňajú zadanie originálnej nahrávky. Jej výslednú podobu pomáhali tvarovať rakúsky hammondista Fabian Supancic, maďarský saxofonista Sandor Molnar a domáci bubeník Marián Ševčík. Hudba albumu, podľa vlastných slov autora, skrýva skutočné príbehy, ktoré formovali jeho osobnosť a ...
Stav hlasovania: 3.3% z celkového počtu hlasov
Ľuboš Šrámek & his E. E. Artsemble - White Dream
"Niekde okolo tridsiateho piateho roku života existuje neviditeľný bod, ktorý naznačuje akýsi pomyselný stred vášho veku. Ak tento bod prekročíte, všetko vôkol vás sa zmení..." Klavirista Ľuboš Šrámek sa na svojom najnovšom albume nechal inšpirovať nadčasovým citátom Milana Kunderu. Nahrávku „White Dream“ nahral spolu so svojim komorným orchestrom jazzovej hudby „East European Artsemble“ a  s legendárnym hosťom, americkým bubeníkom Petrom Erskinom. Päť z desiatich skladieb sám...
Stav hlasovania: 2.9% z celkového počtu hlasov
Lukáš Oravec Quartet - Piotrology
Legendárny americký saxofonista Bob Mintzer píše v liner notes najnovšieho albumu trubkára Lukáša Oravca: „Lukas Oravec is a wonderful young trumpet player who plays and writes with lots of fire and creativity. His music has a distinctive sound as does his playing. He and the musicians Lukas surrounds himself with are a force to be reckoned with. I think you will enjoy this wonderful music as well as hearing the band play live." Na albume „Piotrology“ môžeme okrem lídra projektu počuť...
Stav hlasovania: 2.3% z celkového počtu hlasov
Martin Uherek - Walkin' My Own Way
Saxofonista Martin Uherek prináša svoj debutový album s výlučne autorskými kompozíciami. Album s názovom „Walkin’ My Own Way“, čiže “kráčajúc vlastnou cestou”, predstavuje Martinovu osobnú hudobnú výpoveď – o ceste, ktorou sa uberá, skúsenostiach, ktoré počas svojho hudobného života zažil a o hudobnom smere, ktorým sa rozhodol kráčať, za pomoci všetkých, ktorí tento proces hudobne ovplyvnili. To odrážajú aj originálne skladby – každá z nich je charakterom typická pre určité obdobie...
Stav hlasovania: 3.3% z celkového počtu hlasov
Miloš Železňák Trio - V bezvetrí a bezčasí
Pozoruhodný album tria gitaristu Miloša Železňáka „V bezvetrí­ a bezčas퓍 predstavuje homogénny hudobný celok. Hudba albumu je ovplyvnená rovnomennou básňou Erika Ondrejičku a je naplnená vrúcnosťou, osobitou inštrumentálnou lyrikou a prináša svieže plochy zvuku a originálne hudobné nápady.
Stav hlasovania: 3.6% z celkového počtu hlasov
Ondrej Juráši - Post
Trubkár Ondrej Juraši je v hudobných kruhoch známy najmä ako skúsený člen elitných big bandov. Tentokrát však prichádza so svojim debutovým albumom, ktorý sa vymyká súčasnému trendu agresívnejšieho jazzu. Nahrávka s názvom „Post“ skĺbila hudbu latina, folklóru a jazzového cítenia všetkých hudobníkov kvinteta, so zmyslom pre harmóniu a pokojnú atmosféru skladieb.
Stav hlasovania: 11.2% z celkového počtu hlasov
Pavel Morochovič Trio - Awakening
Originálne kompozície melodického jazzu naplnené po okraj nespútanou energiou - to je debut "Awakening" z pera osobitého jazzového klaviristu Pavla Morochoviča. Zostavu tria dopĺňa brilantná rytmická dvojka - basgitarista Juraj Griglák a bubeník Martin Valihora.  
Stav hlasovania: 6.7% z celkového počtu hlasov
Saxophone Syncopators - Good Morning Ragtime
Saxophone Syncopators je unikátne kvarteto štyroch saxofónov, ktoré sa špecializuje najmä na autentickú interpretáciu hudobného žánru ragtime. Aranžmány skladieb debutového albumu s príznačným názvom "Good Morning Ragtime" pochádzajú z rokov 1910 až 1920, kedy saxofón ako hudobný nástroj zažíval svoj najväčší vývoj a stal sa veľkou inšpiráciou pre interpretov i hudobných skladateľov. Umeleckým vedúcim kvarteta je klavirista, saxofonista a skladateľ Ladislav Fančovič, ktorý patrí medzi...
Stav hlasovania: 3.8% z celkového počtu hlasov
Sisa Michalidesová Benito Gonzalez - Dream Rhapsody
"Dream Rhapsody" je jubilejným desiatym albumom skladateľky a hudobníčky Sisy Michalidesovej. Svoj charakteristický rukopis tentokrát spojila s umením jedinečného venezuelského klaviristu Benito Gonzaleza, virtuóza oceneného cenou Grammy. Na albume však nájdeme okrem zahraničnej hviezdy i skvelú kapelu zloženú z elity domácich jazzmenov.
Stav hlasovania: 5.6% z celkového počtu hlasov
Sisterhood of Klangpedal - Sisterhood of Klangpedal
Trojica hudobníkov s unikátnym názvom prináša svoj debutový eponymný album. „Sesterstvo klavírneho pedálu“ ide cestou vlastnej tvorby vychádzajúcu z progresívneho art rocku, ktorému nechýbajú prvky nadhľadu, humoru i zaujímavej muzikality.
Stav hlasovania: 2% z celkového počtu hlasov

Galéria

logo ESPRIT 2015 ciste.jpg
logo ESPRIT 2015 pozadie.jpg
soska ceny ESPRIT 2015- Gordana Turuk.jpg

 

 

Ďalšie články

Cena ESPRIT - anketa za najlepší slovenský jazzový album roka 2013
Slovenská anketa „ESPRIT - cena za najlepší slovenský jazzový album roka 2013“ sa stala oficiálne...
Cena ESPRIT - anketa za najlepší slovenský jazzový album roka 2014
Už tretí rok vyhlasuje portál Jazz.sk cenu za najlepší jazzový album roka Esprit. Víťazné albumy...
Je známy víťaz Ceny verejnosti ESPRIT: Najväčšie sympatie verejnosti má Deep Inside Ingrid Bezákovej
Je známy víťaz Ceny verejnosti tohto ročníka ankety o najlepší slovenský jazzový album ESPRIT 2015...
Hudobná cena Esprit 2015 klope na dvere, kompletizujeme nominácie
Portál Jazz.sk pripravuje už štvrtý ročník ceny za najlepší jazzový album roka Esprit 2015....
Cenu ESPRIT si prevzal gitarista David Kollar
Slovenské oslavy Medzinárodného dňa jazzu pod záštitou UNESCO sa už tradične nesú v znamení...
Komponovanie pre sláčikové teleso - Bill Laurance & The Untold Orchestra: Bloom
Snarky Puppy sa stali priam davisovským inkubátorom talentov medzinárodnej jazzovej scény prvej...
Fúzie 2024 predstavia domáce bigbandy
Priaznivci veľkoformátových jazzových zoskupení by mali koncom mája určite zavítať do Prievidze,...
Alan Bartuš: z New Yorku do Viedne
Klavirista Alan Bartuš mal viac ako dobrý rok: v prestížnom nemeckom vydavateľstve Challenge...