Cena ESPRIT - anketa za najlepší slovenský jazzový album roka 2017

Cena ESPRIT - anketa za najlepší slovenský jazzový album roka 2017
Peter Baláž

Portál Jazz.sk vyhlasuje šiesty ročník ankety za najlepší slovenský jazzový album vydaný v roku 2017. Víťazné albumy vyberú svojim hlasovaním fanúšikovia jazzu a odborná porota. Slávnostný večer odovzdávania cien ESPRIT spojené s koncertom finalistov prebehne 30.apríla 2018 v divadle Aréna v Bratislave, na Medzinárodný deň jazzu. Vstupenky na podujatie sú už v predpredaji.

V tomto roku je do ankety zaradených  šestnásť albumov slovenských hudobníkov, ktoré spadajú do kategórie jazzu a boli vydané v roku 2017. Od 3. apríla je spustené internetové hlasovanie pre priaznivcov jazzu, ktorí podľa hudobných ukážok nominovaných nahrávok vyberú album ocenený Cenou verejnosti Esprit.  Internetové hlasovanie za najlepší domáci jazzový album potrvá do polnoci 22.apríla 2018. Hlasovať je možné za ľubovolný počet nominovaných albumov.

Hlavné ocenenie, Cenu odbornej poroty Esprit za najlepší jazzový album roka, vyberie medzinárodná porota zložená z popredných hudobných žurnalistov, kritikov a promotérov v oblasti jazzu. Do kresiel poroty tento rok zasadli:

Frank Bolder – dramaturg festivalu North Sea Jazz (Holandsko), Martyna Markowska – dramaturg Katowice Jazz Art Festival (Poľsko), Johann Kneihs – jazzový redaktor ORF Ö1 (Rakúsko), Bércesi Barbara – dramaturg jazzových koncertov MUPA (Maďarsko), Peter Polanský - marketingový riaditeľ a dramaturg Wiener Konzerthaus (Rakúsko), Viktor Zappner - jazzový producent a promotér (Tasmánia), Vilém Spilka - riaditeľ a dramaturg JazzFestBrno (Česko), Matej Šálek - dramaturg koncertného cyklu City Sounds of Bratislava, Ján Babič - riaditeľ festivalu Trenčiansky jazzový festival, Ján Sklenár – redaktor Rádio Devín, Peter Baláž - redaktor portálu jazz.sk

Slávnostný večer s odovzdávaním ocenení Esprit sa uskutočnil 30. apríla 2018Divadle Aréna v Bratislave. Počas neho odohrajú živé koncerty traja z nominovaných interpretov:

  • Sisa Michalidesová – Chloe
  • Ľuboš Šrámek a Nikolaj Nikitin
  • Ľubomír Gašpar Cimbal Project

 

Cenu za najlepší jazzový album vydaný v roku 2017 získala hudobníčka a skladateľka Sisa Michalidesová s albumom Chloe. Cenu verejnosti získal album Ad Fontes projektu zoskupení AMC trio a Ľudová hudba Stana Baláža.

 

Živý prenos zo slávnostného večera bude vysielaný v rádiu Devín. Koncert a slávnostná ceremónia bude zaznamenaná a odvysielaná televíziou RTVSVstupenky na podujatie sú už v predpredaji v sieti Ticketportal.

Generálnym partnerom podujatia je softvérová spoločnosť  Espirit s r.o. Sošky ocenení pre Esprit pre Cenu verejnosti a Cenu odbornej poroty v tvare kontrabasu vytvoril významný slovenský akademický sochár Juraj Čutek.

Ocenenie Esprit za rok 2017 je šiestym ročníkom podujatia, pričom držiteľom ocenenia za rok 2016 je zoskupenie  Lukáš Oravec Quartet za album Ali. Víťazmi predchádzajúcich ročníkov boli skladateľka a hudobníčka Sisa Michalidesová (2016), basgitarista Juraj Griglák (2014), trubkár Lukáš Oravec (2013) a gitarista Michal Bugala (2012). V roku 2014 prebral nad podujatím záštitu prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska.

 

 

 

 

 

 

 

Esprit: 
2017

Nominované albumy na cenu Esprit 2017

Titulný obrázok Nadpis PHP code
AMC trio a Ľudová hudba Stana Baláža - Ad Fontes
Prešovské zoskupenie AMC trio prináša na svojej novinke opäť hudobnú spoluprácu so zaujímavými hosťami. Tentokrát však namiesto pozvania zahraničnej hviezdy načreli hlboko do prameňov domáceho folklóru, ktorý zosobnila kapela Ľudová hudba Stana Baláža. Album s príznačným názvom "Ad fontes" prináša prepojenie dvoch svetov - jazzu a slovenského folklóru. Cieľom však nie je urobiť z folkloristov džezmenov a naopak. Obe kapely si zachovávajú vlastnú tvár a štýl, čo im však nebráni nachádzať...
Stav hlasovania: 28.6% z celkového počtu hlasov
Bashavel - Hoorhay
Skupina Bashavel vznikla pred dvanástimi rokmi ako spoločný projekt hudobníkov, ktorí predtým spolupracovali v rôznych jazzových formáciach (Pacora Trio, NBS trio a i.) a chceli svojou hudobnou rečou nadviazať na ľudové hudobné tradície. Cimbal, klavír, bicie, kontrabas a husle vytvárajú z ľudových piesní a motívov mnohoraké nálady, farby a rytmy, ktoré sa pohybujú na rozmedzí viacerých žánrov. Okrem úspechov na festivaloch doma i v zahraničí kapela Bashavel vytvorila a koncertne predviedla...
Stav hlasovania: 1.8% z celkového počtu hlasov
Brass Concept - Brass Concept
Projekt Brass Concept vznikol za účelom propagácie súčasnej slovenskej hudby. Album s eponymným názvom prináša hudbu sexteta plechových dychových nástrojov obohatených o rytmickú sekciu. Nájdeme na ňom originálne skladby, ktoré boli skomponované výhradne pre toto zoskupenie - všetky kompozície sú premiéry. Účelom tohto zoskupenia bolo skombinovať rôzne žánre a hudobné štýly, aby to bolo zaujímavé pre čo najširšiu skupinu poslucháčov. 
Stav hlasovania: 4.5% z celkového počtu hlasov
Brigita Szelidová - Duets
Novinka speváčky Brigity Szelidovej prezrádza svoj ústredný motív v tradičnom, no o to veľavravnejšom názve Duets. Multižánrovú nahrávku s netradične bohatým zoznamom hudobných hostí zastrešil pod svoje producentské krídla uznávaný jazzový skladateľ a klavirista Ľuboš Šrámek. Na albume nájdete skladby ladené do funky, džezu, swingu, ale aj soulu a čardášu. Duety Brigity Szelidovej majú ambíciu osloviť poslucháča s otvorenou hudobnou mysľou, bez žánrových predsudkov.
Stav hlasovania: 6% z celkového počtu hlasov
Cha Bud - Nice to Eat You
Kapela Cha Bud (rómsky Zjedz veľa) na svojom debutovom albume ponúka plný tanier multižánrových chuťoviek namiešaných zo súčasného jazzu, dnd či dubu, ale aj tanečnejšieho funku a groovu - kapela sa nebráni ani vplyvom elektronickej hudby. Osemčlenné zoskupenie z Košíc prináša album s vtipným názvom "Nice to Eat You", kde nájdete skladby výhradne z ich vlastnej autorskej dielne.  
Stav hlasovania: 18.4% z celkového počtu hlasov
GrooveHub - Glasses & Hats
Slovenské inštrumentálne trio GrooveHub prichádza so svojim druhým štúdiovým albumom. Novinka s názovom "Glasses & Hats" obsahuje výlučne originálnu tvorbu - jej základným pilierom je súhra kontrastov moderného syntetizovaného zvuku so zvukom akustického klavíra a bicích, podfarbených mohutným groovom. Trio kladie dôraz na premyslené aranžmány, ktorých cieľom je priniesť poslucháčovi hudbu neschematickú a nepredvídateľnú, no predovšetkým pútavú. Album ako celok nie je len akýmsi kompilátom...
Stav hlasovania: 3.9% z celkového počtu hlasov
Juraj Griglák & Company - Live feat. Bobby Sparks, Poogie Bell, Chris Hemingway
Kontrabasista a basgitarista Juraj Griglák je dnes už žijúcou legendou domácej jazzovej scény. Svojim umením presahuje hranice Slovenska, o čom svedčí množstvo spoluprác s významnými zahraničnými jazzmanmi. Na svojom najnovšom albume zachytáva neopakovateľnú atmosféru živého vystúpenia v Martine, kde po jeho boku stoja jedineční americkí hudobníci - klávesák Bobby Sparks, saxofonista Chris Hemingway a bubeník Poogie Bell. Záznam živého koncertu prináša autentické momenty a výnimočné pasáže,...
Stav hlasovania: 0.5% z celkového počtu hlasov
Ľubomír Gašpar Cimbal Project - The point of view
Ľubomí Gašpar Cimbal Project, Jakub Tököly, Peter Korman, Ľubomí Gašpar, Kristián Kuruc
Autorský projekt cimbalistu Ľubomíra Gašpara a jeho priateľov, popredných slovenských umelcov, vytvára jedinečný hudobný koncept v spojení cimbalu a jazzového tria. Debutový album Point of view - Uhol pohľadu už v názve naznačuje iný pohľad Ľubomíra Gašpara na cimbal. V kompozíciach využíva širokú paletu farieb zvuku, ktoré tento nástroj ponúka a spája ho s hudobnými prvkami, ktoré nie sú pre cimbal typické. Ako hudobný základ pre väčšinu skladieb použili folklór rôznych národov. Spojenie...
Stav hlasovania: 1.2% z celkového počtu hlasov
Ľuboš Šrámek, Nikolaj Nikitin - Altar
Saxofonista Nikolaj Nikitin a klavirista Ľuboš Šrámek opäť spojili tvorivé a interpretačné sily. Výsledkom ich intenzívnej spolupráce je novinka Altar - komorný album na pomedzí jazzu a vážnej hudby. Samotný názov odkazuje na termín oltár. Ten obaja hudobníci postavili z deviatich obľúbených skladieb. Okrem vlastnej tvorby siahli aj po téme Leoša Janáčka, J. S. Bacha, či po parafráze známeho štandardu. Album Altar má ambíciu reflektovať súčasnú európsku jazzovú hudbu, no bez...
Stav hlasovania: 1.4% z celkového počtu hlasov
Ludo Kotlár Trio - Hangin’
Hangin' je debutový album slovenského klaviristu Ľudovíta Kotlára a jeho projektu "Ludo Kotlár Trio". Zostavu dopĺňa popredný slovenský bubeník Marian Ševčík a poľský kontrabasista Tymon Trabczynski. Na nahrávku nájdeme dvoch hostí, amerického saxofonistu Wayne Escofferyho a slovenského trubkára Lukáša Oravca. Album je založený na originálnych kompozíciach lídra projektu, okrem jazzového štandardu I'll Be Seeing You kompozične autorsky prispel aj hosťujúci Lukáš Oravec.
Stav hlasovania: 18.3% z celkového počtu hlasov
Róbert Ragan Jr. Project - Turns
Mladý slovenský kontrabasista Róbert Ragan ml. predstavuje svoj debutový album "Turns". Nahral ho v spolupráci s dvomi špičkovými slovenskými džezovými hudobníkmi - Klaudiom Kováčom na klavíri a Petrom Solárikom na bicích. Ako hosť sa na nahrávke v dvoch skladbách objavuje aj známy český saxofonista Ondřej Štveráček. Album obsahuje takmer výlučne Raganove autorské kompozície. Je pestrou kolekciou rôznych hudobných nálad interpretovaných moderným džezovým jazykom.
Stav hlasovania: 2% z celkového počtu hlasov
Ščevlíková & Zajaček - Feel It
Speváčka Katarína Ščevlíková a gitarista Peter Zajaček počas siedmich rokoch spoločného dozrievania na hudobných pódiách vytvorili zaujímavú akustickú fúziu jazzu, funku, blues a reggae. Piesne z debutového albumu "Feel It" dokumentujú začiatky, rozbeh, vzlet a turbulencie ľudskej rôznorodosti v rámci hudobného spojenia dvoch nejednoduchých duší, ktoré komunikujú rovnakým jazykom. Neprehliadnuteľná speváčka Katka Ščevlíková na albume prejavila okrem unikátneho spevu aj textársky talent. Peter...
Stav hlasovania: 7.9% z celkového počtu hlasov
Sisa Michalidesová - Chloe
Novinka z autorského pera hudobníčky a skladateľky Sisy Michalidesovej prináša ďalšie hudobné transformácie vlastných životných zážitkov. Originálne kompozície albumu sú jednak inšpirované postavou Chloe z divadelnej hry "Silent rhapsody", ktorá vznikla na námet autorkinej knihy "Sisa a Sivý holub" a súčasne zrkadlia mystický svet magických historiek o strašidelných bytostiach a čarodejniciach, ktoré Sise priniesol jej synovec z Mexika. Na nahrávke sa stretla...
Stav hlasovania: 2.7% z celkového počtu hlasov
Thebenbound - Thebenbound
Trojica hudobníkov z Bratislavy prichádza so svojim debutovým albumom s eponymným názvom "Thebenbound". Hudba autorských inštrumentálnych kompozícii zachováva jednoduchú, miestami až piesňovú kompozičnú formu a je skôr hudobne intuitívna, než programová. Zdrojom inšpirácie je klasická hudba, progresívny rock sedemdesiatych rokov a tiež pôvodná ľudová melodika. Názov kapely je slovnou hračkou odkazujúcou na spätosť s Devínom, kde hudobníci tvoria a skúšajú.
Stav hlasovania: 0.5% z celkového počtu hlasov
Valér Miko Project Gaia - In The Nature
Po sólovom projekte a albumoch v zložení tria pokračuje klavirista a skladateľ Valér Miko v prirodzenom rozširovaní zostavy kapely pre otvorenie ďalších možností vyjadrenia svojich hudobných nápadov. Kompozície novinky "Project Gaia - In The Nature" pretavujú pomocou hudobnej intimity zvuku klavíra emócie prírodných javov, ktoré autor zažil počas dní strávených v lesoch, na horách, ale aj pri Stredozemnom mori. Slovo Gaia nakoniec znamená v gréckej mytológii personifikáciu...
Stav hlasovania: 0.8% z celkového počtu hlasov
Valér Miko Trio - Random Coincidences
Klavirista Valér Miko opäť dokázal svoj kompozičný, aranžérsky, improvizačný aj interpretačný talent. Na svojej novinke s názvom "Random Coincidences" prináša autentická a originálna hudbu. Atmosféra autorských skladieb sa nesie v romanticko-expresívnym duchu, štýlovo na rozhraní klasiky a džezu. Rytmická dvojka Juraj Raši a Tamás Belicza tvoria spoľahlivý tandem, ktorý skvelo komunikuje a promtne reaguje na improvizačné nápady lídra zoskupenia. Interpretačná istota je okorenená radosťou z...
Stav hlasovania: 1.6% z celkového počtu hlasov

 

 

Ďalšie články

Anketa ESPRIT za najlepší jazzový album predstavuje nominácie
Šiesty rok organizuje portál Jazz.sk ocenenia ESPRIT za najlepšie slovenské jazzové albumy roka. O...
Večer najlepšieho slovenského jazzu po prvýkrát v televízií: Esprit 2017 v nedeľu na Dvojke
Tí z vás, ktorí osobne nestihli, alebo by si radi pripomenuli tohtoročný Esprit 2017, slávnostný...
Anketa ESPRIT: Záznam z ceremónie v piatok na Dvojke
Ak sa vám tento rok nepodarilo zažiť slávnostné odovzdávanie ocenení ESPRIT za najlepší slovenský...
Hudobná cena Esprit klope na dvere: Kompletizujeme nominácie jazzových albumov
Portál Jazz.sk pripravuje už šiesty ročník ceny Esprit za najlepší slovenský jazzový album vydaný v...
Členovia Peter Dobai Quintet môžu mať hlavu v oblakoch
Keď v decembri 2023 predstavil na pódiách svoju novú zostavu slovenský saxofonista Peter Dobai,...
Vynález Adolpha Saxa oslavujú nielen jazzmani
Saxofón skonštruoval začiatkom 40. rokov 19. storočia Belgičan Adolphe Sax a patentovať ho dal v...
Kempujte s Lukášom Oravcom
Jazzový trubkár a skladateľ Lukáš Oravec prednedávnom uviedol aktuálnu, v poradí už tretiu nahrávku...
Alan Bartuš opäť boduje a vyráža na júnové turné
Klaviristovi Alanovi Bartušovi patrí svet: zbiera jednu cenu za druhou, nahráva skvostné albumy o...