Cena ESPRIT - anketa za najlepší slovenský jazzový album roka 2020

Cena ESPRIT - anketa za najlepší slovenský jazzový album roka 2020
Peter Baláž

Už deviatykrát pripravuje portál jazz.sk anketu Esprit za najlepší slovenský jazzový album vydaný v roku 2020. Víťazné albumy vyberú svojim hlasovaním fanúšikovia jazzu a odborná porota. Slávnostný večer udeľovania cien ESPRIT spojený s koncertom finalistov prebehne 14. septembra 2021 v Divadle P. O. Hviezdoslava  v Bratislave.

 

V tomto roku je do ankety zaradených  16 albumov slovenských hudobníkov, ktoré spadajú do kategórie jazzu a boli vydané v roku 2020. Od utorka 17. augusta je spustené SMS hlasovanie pre priaznivcov jazzu, ktorí podľa hudobných ukážok nominovaných nahrávok vyberú album ocenený Cenou verejnosti Esprit.  Hlasovanie za najlepší domáci jazzový album potrvá do polnoci 31. augusta 2021. Hlasovať je možné za ľubovolný počet nominovaných albumov. Celý výťažok z hlasovania bude použitý na podporu mladých hudobných talentov.

Hlavné ocenenie, Cenu odbornej poroty Esprit za najlepší jazzový album roka, vyberie medzinárodná porota zložená z popredných hudobných žurnalistov, kritikov a promotérov v oblasti jazzu. Slávnostný večer s vyhlásením výsledkov a odovzdaním ocenení Esprit sa uskutoční 14. septembra 2021. Počas neho zažijú diváci bratislavského Divadla P. O. Hviezdoslava široký záber jazzového žánru vďaka koncertu troch z nominovaných zoskupení:

  • Young Slovak Jazz Generation (Andrej Farkaš, Alan Bartuš, Ján Rigó)
  • Pavol Bodnár
  • Lukáš Oravec Orchestra

Live stream video budete môcť sledovať priamo na jazz.sk. Priamy prenos zo slávnostného večera bude vysielaný v rádiu Devín

Generálnym partnerom podujatia je softvérová spoločnosť  Espirit s r.o. Hlavní partneri podujatia sú UniCredit, Crowdberry a Vacuumlabs. Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Hlavnými mediálnymi partnermi podujatia sú RTVS a Rádio Devín.

Grafiku pre Cenu verejnosti a sošku v tvare kontrabasu pre Cenu odbornej poroty vytvoril významný slovenský akademický sochár Juraj Čutek.

Záštitu nad deviatym ročníkom ankety Esprit a čestné členstvo v porote prevzal americký bubeník, perkusionista a pedagóg Rudy Royston. Svetoznámy hudobník má na konte nahrávanie a koncertovanie s menami svetového jazzu ako sú Bill Frisel, Greg Osby, Don Byron, Dave Douglas a mnohí ďalší.

Slávnostná ceremónia Esprit je registrovanou udalosťou participujúcou na oslavách International Jazz Day (UNESCO), ktorá združuje jazzových nadšencov z celého sveta.

 

Esprit: 
2020

Nominované albumy na cenu Esprit 2020

Titulný obrázok Nadpis PHP code
Adriena Bartošová - O smútku a radosti
Speváčka a skladateľka Adriena Bartošová prináša svoj dvanásty štúdiový album. Osobnejšia a zvukovo i dramaturgicky pestrejšia nahrávka je výsledkom spolupráce mnohých zvučných mien. Štýlovú pestrosť príznačnú pre album, dotvárajú špičkoví slovenskí jazzmani: gitarista Pavol Bereza, legendárny basgitarista Juraj Griglák, perkusionista Igor Sabo, basista Martin Gašpar, talentovaná flautistka Sisa Michalidesová a mnohí ďalší. Štúdiových hráčov dopĺňajú aj klavirista Ľuboš Šrámek a saxofonista...
Stav hlasovania: 7.1% z celkového počtu hlasov
Altar Double Quintet - We salute the night
Dlhoročná spolupráca saxofonistu Nikolaja Nikitina a klaviristu Ľuboša Šrámeka vyústila do ďalšieho projektu. Album Altar Double Quintet: We Salute the Night vznikal v priebehu uplynulého roka na polceste medzi New Yorkom a Prahou. Nahrávania sa zúčastnili traja špičkoví trubkári: Tom Harrell, Kornél Fekete-Kovács, ale aj Juraj Bartoš, bandlíder známeho big bandu Bratislava Hot Serenaders. Za bicími sa zase vystriedali Rakúšan Klemens Marktl a v Spojených štátoch jeden z najuznávanejších...
Stav hlasovania: 1.8% z celkového počtu hlasov
David Kollar, Arve Henriksen - Unexpected Isolation
Album Unexpected Isolation gitaristu a skladateľa Davida Kollara a nórskeho trubkára Arveho Henriksena je temnou zvukovou odpoveďou na nečakanú koronakrízu. Je plný drsných, industriálnych plôch a objavných sonoristických kombinácií.
Stav hlasovania: 0.6% z celkového počtu hlasov
Duševné vlastníctvo - Duševné vlastníctvo
Duševné vlastníctvo je zoskupenie hudobníkov vysupujúcich pod pseudonymami Mizele, al-ashi a Roy Mooch s hosťom Jerichom Blacksteinom, ktorí si na akékoľvek vlastníctvo duše, obsiahnutej v tejto hudbe, nenárokujú. Duševné vlastníctvo je hudba miestami experimentálna (napriek tomu, že interpretom príde úplne normálna), miestami jazzová (kedže je to hudba improvizovaná/komprovizovaná a používa aj inštrumentáciu bežnú v jazze), alebo world music, kdesi z ďalekého ako aj blízkeho východu a severnej...
Stav hlasovania: 3.1% z celkového počtu hlasov
Ján Hajnal feat. Wolfgang Lackerschmid, Gerd Dudek - Dedication
Album klaviristu Jána Hajnala pod názvom Dedication predstavuje poctu jeho hráčskym vzorom, akými boli John Coltrane, Bill Evans, Chet Baker či Thelonius Monk. S Hajnalom v skvelom triu spoluúčinkujú hudobníci, ktorí majú zhodný rok narodenia 1938 - vibrafonista Wolfgang Lackerschmid a saxofonista Gerd Dudek.
Stav hlasovania: 0.3% z celkového počtu hlasov
Jozef Scheiner - La Mando
Mandolinista a skladateľ Jozef Scheiner prináša na svojej novinke s príznačným názvom La Mando inštrumentálne autorské skladby hrané na väčšej sestre mandolíny - na mandole H-5, špeciálne vyrobenej pre tento projek. Jedinečnú fúziu world music, newgrassu či new acoustic music prináša na deviatich skladbách zostava vynikajúcich slovenských hudobníkov ako huslista Stano Palúch, basáci Peter Korman a Juraj Griglák, perkusionista Igor Ajdži Szabó, gitarista Michal Vavro, klávesák Tibor Feledi,...
Stav hlasovania: 0.3% z celkového počtu hlasov
Lukáš Oravec Orchestra - Light of Blue
Slovenský trubkár a skladateľ Lukáš Oravec prináša debutový album medzinárodného jazzového orchestra. V trinásťčlennom zoskupení účinkujú najlepší hudobníci z Česka, Bulharska, USA, Ruska a Slovenska. Nahrávanie sa uskutočnilo v štúdiu Orlí v Brne. Na nahrávke nájdete deväť autorských skladieb z pera troch členov orchestra.
Stav hlasovania: 4.3% z celkového počtu hlasov
MattiaBoyzz - MattiaBoyzz
Kapela MattiaBoyzz mladého bubeníka Mattia Müllera vydáva debutový album s eponymným názvom. Hudbu na albume produkoval a zastrešil basgitarista a skladateľ Oskar Rózsa. Nahrávka zložená z moderných prvkov prináša sviežu fúziu funku, jazzu, latina, rocku i hip-hopu.
Stav hlasovania: 0.6% z celkového počtu hlasov
Nina Berglová, Štefan "Pišta" Bartuš - Inou krajinou
Za nahrávkou Inou krajinou stojí kontrabasista, skladateľ a hudobný producent Štefan Bartuš a speváčka Nina Berglová. Dvojica umelcov kreatívne uchopila folklórne melódie, texty a ich fragmenty z rôznych lokalít Slovenska a vdýchla im nový život aj výpovednú hodnotu. 
Stav hlasovania: 21.8% z celkového počtu hlasov
Pavol Bodnár - Džez a hory
Skladateľ, aranžér a klavirista Pavol Bodnár prichádza s novým autorským albumom Jazz a hory. Nahrávka čerpá z ľudovej hudby, piesne však majú originálnu pečať spracovania v kontexte jazzu. Klasické a jazzové kompozičné prostriedky, bohaté harmónie, rytmické úpravy a improvizácie typické pre jazz sa v jeho aranžmánoch stretávajú s pôvodnou melodikou a lyrickými textami a otvárajú nový svet vnímania tradičnej hudby v modernom kontexte.
Stav hlasovania: 4% z celkového počtu hlasov
Peter Zajaček - Nemám sa s kým hrať
Hudobník, gitarista a skladateľ Peter Zajaček vydáva svoj debutový album "Nemám sa s kým hrať". Na nahrávke vás čaká jedenásť originálnych skladieb, v ktorých autor spoločne s hosťami prezentuje rôzne prístupy ku gitarovej hre, kompozícii a samotnej improvizácii. 
Stav hlasovania: 3.7% z celkového počtu hlasov
Samuel Marinčák - Reflection of my Soul
Gitarista a skladateľ Samuel Marinčák prichádza so svojim debutovým inštrumentálnym albumom. Ako sám názov nahrávky napovedá, jeho hudba prináša osobnú výpoveď a pravdivý odraz svojej duše. Hosťom albumu je i svetoznámy saxofonista Eric Marienthal.
Stav hlasovania: 41.2% z celkového počtu hlasov
Szaturma - Phi
Československé trio Szaturma prichádza so svojim debutovým albumom Phi. Nahrávku tvoria originálne kompozície všetkých členov tria, na produkcií sa podieľal aj saxofonista a skladateľ Luboš Soukup.  Hudba tria sa pohybuje na pomedzi súčasného jazzu, minimalizmu, grunge či voľnej improvizácie.
Stav hlasovania: 2.2% z celkového počtu hlasov
Tomáš Lukáč - Heart-shaped
Slovenský jazzový gitarista Tomáš Lukáč vydal svoj debutový album s názvom Heart Shaped. Motívom nahrávky je hudba Kurta Cobaina, legendárneho grungového speváka a frontmana kapely Nirvana, ktorého skladby Tomáš Lukáč prearanžoval do nového šatu. Svetoznáme melódie sa dostali na platformu moderného jazzu, kde sa stretáva rock, hip-hop a jazzová improvizácia.
Stav hlasovania: 7.7% z celkového počtu hlasov
uO uO - In Pluto
Slovenská časť tria Kin, čiže saxofonistka Michaela Turcerová a gitarista Štefan Szabó, prinášajú pod hravým názvom dua uO uO svoju debutovú nahrávku In Pluto.  Dvanásť skladieb prináša nečakaný hudobný zážitok fúzie free jazzu, minimalizmu, filmovej hudby, abstrakcie i príbehovosti.
Stav hlasovania: 0.6% z celkového počtu hlasov
Young Slovak Jazz Generation - Young Slovak Jazz Generation
Podporovať sa navzájom. To bola ústredná myšlienka albumu talentov slovenského jazzu, ktorí sú napriek mladšiemu veku výraznými lídrami svojej generácie.  Nahrávka Young Slovak Jazz Generation prináša hudbu prevažne klaviristov a ich triá - Alan Bartuš, Andrej Farkaš, Ernest Vizváry, Ján Rigó jr. a Zsolt Farkaš. Na kompiláte sa objavila aj basgitaristka Laura Jašková s jej kapelou.
Stav hlasovania: 0.6% z celkového počtu hlasov

 

 

Ďalšie články

Jazzové ceny sú rozdané. Ocenenie Esprit za najlepší slovenský jazzový album získal klavirista Ľuboš Šrámek
Slávnostné odovzdávania cien s trojkoncertom nominovaných prebehlo v stredu 30. septembra v ...
Jazzové ceny sú rozdané. Ocenenie Esprit získal gitarista Dávid Kollár
Slávnostné odovzdávania cien s trojkoncertom nominovaných prebehlo v utorok 14. septembra v ...
Po boku Herbieho Hancocka na veľkolepom koncerte ku Medzinárodnému dňu jazzu v Melbourne: Klavirista Tarek Yamani a jeho album Ashur
Málokto ho na Slovensku pozná, no vo svete je renomovaným jazzovým klaviristom. Už po druhýkrát sa...
Príhovor Obamu na oslave medzinárodného dňa jazzu: Jazz je dobrým barometrom slobody
Na Slovensku sme Medzinárodný deň jazzu oslávili tento víkend udeľovaním ocenení Esprit za najlepší...
Členovia Peter Dobai Quintet môžu mať hlavu v oblakoch
Keď v decembri 2023 predstavil na pódiách svoju novú zostavu slovenský saxofonista Peter Dobai,...
Vynález Adolpha Saxa oslavujú nielen jazzmani
Saxofón skonštruoval začiatkom 40. rokov 19. storočia Belgičan Adolphe Sax a patentovať ho dal v...
Kempujte s Lukášom Oravcom
Jazzový trubkár a skladateľ Lukáš Oravec prednedávnom uviedol aktuálnu, v poradí už tretiu nahrávku...
Alan Bartuš opäť boduje a vyráža na júnové turné
Klaviristovi Alanovi Bartušovi patrí svet: zbiera jednu cenu za druhou, nahráva skvostné albumy o...