Albrightová prevezme cenu za jazzovú diplomaciu, chystá sa znovu zahrať na bicích

Albrightová prevezme cenu za jazzovú diplomaciu, chystá sa znovu zahrať na bicích
jazz.sk

Keby ktokoľvek z prítomných vyzval niekdajšiu americkú ministerku zahraničia Madeleine Albrightovú na septembrovom galakoncerte vo Washingtone, aby si zahrala na bicie, váhať nebude. Nebolo by to totiž po prvýkrát. Stať sa tak môže po tom, čo získa cenu za jazzovú diplomaciu.

Albrightová vlani na slávnostnej večeri v Bielom dome stretla trubkáraChrisa Bottiho, ktorý ju o pár týždňov neskôr pri valentínskom koncerte vo washingtonskom Kennedyho centre pozval na pódium, aby si zahrala na bicie počas árie Nessun dorma.

 Pražskú rodáčku to bavilo tak, že by si všetko pokojne zopakovala 23. septembra, kedy dostane cenu za dlhodobú podporu jazzu od organizácie Thelonious Monk Institute of Jazz. Tá chce ocenením okrem iného "vyzdvihnúť úlohu jazzu ako diplomatického nástroja", ktorý môže zbližovať ľudí z celého sveta.

Počas koncertu Chris Bottiho prepustil bubeník Billy Kilson svoje miesto Madeleine Albrightovej aby 'zahrala' bubenícky part v árii Nessun Dorma

 

Dnes sedemdesiatpäťročná Albrightová povedala, že jazz ju začal zaujímať v 80. rokoch minulého storočia, kedy ako univerzitná profesorka navštívila Československo a tajne sa stretla s členmi Jazzovej sekcie Zväzu hudobníkov ČSR. Vtedy si vraj uvedomila, akú úlohu môže americká hudba a konkrétne jazz zohrať pri odpore proti nedemokratickému režimu.

Sama si potom "jazzovej diplomacie" užila v roku 1994. Vtedy slúžila ako veľvyslankyňa Spojených štátov pri OSN a v Prahe pomohla usporiadať návštevu vtedajšieho amerického prezidenta Billa Clintona v jazzovom klube Reduta, kde mu český prezident Václav Havel odovzdal saxofón.

Clinton na neho zahral džezový evergreen My Funny Valentine, zatiaľ čo Havel hral mimo rytmus na rumbagule, zaspomínala si  Albrightová.

-rob-

 

 

Ďalšie články

Erik Truffaz, Jason Moran, Delvon Lamarr i česká premiéra Nubye Garcie. JazzFestBrno oznámil kompletný program
Nestarnoucí hudební experimentátor Erik Truffaz, přední světový pianista Jason Moran v sólovém...
Predstavujeme očarujúci album zo sveta medzi Aténami a New Yorkom. Kontrabasista Petros Klampanis a jeho novinka ,,Irrationalities’’
Na najnovšom albume výnimočného aténskeho kontrabasistu a skladateľa Petrosa Klampanisa sú autorské...
Navždy odišiel ďalší jazzman starej školy. Vo veku 93 rokov zomrel saxofonista a skladateľ Jimmy Heath
Jimmy Heath, vynikajúci saxofonista starej školy, skladateľ a kapelník, ktorý spolupracoval s...
Recenzia CD: Valér Miko trio a vyznanie „životu“
Sú hudobníci, ktorých vývoj sledujem s napätím, pretože ich kompozičný a technický potenciál...