Andrej Šeban nahral nový album. Je pesničkový, provokatívny, prekvapivý

Andrej Šeban nahral nový album. Je pesničkový, provokatívny, prekvapivý
Peter Baláž

Po rozsiahlom a žánrovo nezaraditeľnom hudobnom diele Triplet prichádza uznávaný slovenský hudobník Andrej Šeban s ďalším albumom. A opäť znie inak, novátorsky a zároveň pesničkovo, akoby voľne nadväzoval na svoju dnes už kultovú nahrávku Bezvetrie.

Rock and Roll z Rači je výsledkom kontinuálneho a dlhodobého nahrávania, v ktorom sa rešpektovaný gitarista a skladateľ rozhodol zmeniť zaužívané postupy. 

„Pochopil som, že z hľadiska môjho pocitu je lepšie neustále niečo nahrávať. Tak, ako to v tej chvíli cítim, čo ma v danom momente baví. Ako keď filmár natočí veľa materiálu a potom to začne strihať a selektovať,” hovorí Andrej Šeban, ktorému sa podarilo nazbierať dlhé hodiny nevšedných inštrumentálnych aj spievaných nápadov. Ich prvým zhmotnením je album Rock and Roll z Rači, ktorý symbolicky vychádza 20 rokov po Bezvetrí. 

„Niečo som za tých 20 rokov zažil a snáď je to počuť,” hovorí Andrej Šeban a dodáva, že Bezvetrie bolo preňho zlomové v tom, že si prvýkrát napísal vlastné texty, ktoré si aj sám odspieval. Platí to aj pri aktuálnom albume.

 

Život je krásny 2

 

V textoch vychádza z reality, ktorú žije. V nej sú radosti, trápenia, prítomnosť aj odkazy na minulosť, rodinu či Andrejov pohľad na identitu slovenskej hudobnej tvorby. Zaujíma ho improvizácia a to nielen v inštrumentálnej rovine. Viaceré časti albumu vznikali spontánne priamo v štúdiu, rovnako aj niektoré texty sú improvizované. Dobrým príkladom je skladba Ing. Láska, ktorá vznikla v štúdiu ako performance z nuly až po finálny mix v priebehu troch hodín. 

 

„Pre mňa je pesnička o tom, že si máš sadnúť a dať von to, čo je v tebe. Vtedy cituješ a vychádzaš z toho, čo si zažil. Tak to robili pesničkári odjakživa. Je mi sympatické, keď sa človek prejaví sám za seba a sformuluje, čo v sebe má. U nás to majú dobre zakódované slovenskí rapperi, ale nie vždy a nie všetci,” zamýšľa sa Šeban. 

 

Schopnosť priznať sa ku koreňom a odraziť sa z nich je pre Andreja Šebana dôležitá. V hudbe aj v textoch. Zdrojom inšpirácie sa tak preňho stáva slovenský folklór a európska tradícia pretavená napríklad do amerického jazzu či tvorby obľúbenca Franka Zappu. Pod slovenským folklórom pritom Šeban nemyslí len tóniny, harmónie či frázovanie, ale celkový vplyv prostredia, života a našich lokálnych skúseností, ktoré do hudby prenesieme. 

 

„Keď som v detstve kreslil, moje dve obľúbené postavy boli Jánošík a Mickey Mouse. Na tomto prelínaní vplyvov stojí dodnes aj moja hudba,” komentuje svoju najnovšiu tvorbu Šeban. 

 

Album Rock and Roll z Rači vydáva Slnko Records na platni, CD, streamingoch a premiérovo aj na magnetofónovej kazete. Spolu 11 skladieb vznikalo postupne vo viacerých štúdiách Kamoto, LittleBeat, Ivory a Eisenbahn Records. O mastering sa postaral Miro Kamoto.

 

Andrej Šeban momentálne spolu s režisérom Petrom Važanom a manažérom Tomášom Lukačkom pripravuje video k skladbe Princ a ak to situácia dovolí, na jeseň by mal vydanie nahrávky podporiť aj niekoľkými domácimi koncertmi. 

 

VIAC INFO

Album Rock and Roll z Rači: https://www.slnkorecords.sk/andrej-seban/rock-and-roll-z-raci

Stream albumu: https://slnko.lnk.to/andrejseban

Web Andreja Šebana: https://www.andrejseban.com

 

Tlačová správa 

 

 

 

Ďalšie články

Andrej Šeban: Hudba je útočiskom, domovom aj sebarealizáciou
Andrej Šeban a jeho band (Dano Špiner, Peter Rusňák a Michal Fedor) sa vydali na dlhé turné. Ich...
Radio_Head Awards 2014 v rukách víťazov!
Opäť po roku spojili sily subdivízie Slovenského rozhlasu rádiá FM a Devín, aby ocenili najlepšie...
Vianočný Hevhetia CD box obsahuje aj kvalitné jazzové tituly
Vydavateľstvo Hevhetia pripravilo pre svojich fanúšikov predvianočné prekvapenie – 14CD box v...
One Day Jazz Festival: Veľkolepá oslava jubilea s Lizz Wright, Danom Bártom a Slovenskou filharmóniou
Pred bratislavským NTC sa už podvečer 13. júna  začali zhlukovať skupinky fanúšikov jazzu....
Smutný záver roka 2020. Zomrel kontrabasista a Brubeckov spoluhráč Eugene Wright
Záver roka 2020 priniesol ďalšiu smutnú udalosť vo svete jazzovej hudby. V krásnom veku 97 rokov...
Vznikol soundtrack ku počítačovej adventúre Creaks. Hlavným tvorcom je Joe Acheson a jeho Hidden Orchestra
Pražské štúdio Amanita Design vydalo v lete novú počítačovú hru s názvom Creaks. Na vytvorenie...
Anita Soul and Friends: gospelové Vianoce v Divadle Aréna
V piatok 15. decembra 2020 sa v bratislavskom Divadle Aréna uskutočnil zaujímavý vianočný koncert...
Jan Andra & The Track Inspection: funk-jazzoví inšpektori vyrážajú na turné s debutovým albumom a 360° videom
The Track Inspection je novým projektom českého jazzového hudobníka Jan Andra, ktorý vydal album...