Bobby McFerrin vystúpi na Colours of Ostrava

Bobby McFerrin vystúpi na Colours of Ostrava
admin

Medzi hudobnými hosťami sú indie-rocková experimentálna skupina Animal Collective, formácia Tamikrest z Mali a mnohí ďalší.

 

Na českom letnom festivale Colours of Ostrava, ktorý sa bude konať 12. až 15. júla v severomoravskej metropole, vystúpi fenomenálny spevák Bobby McFerrin a popredná skupina americkej nezávislej scény Animal Collective.

Agentúru SITA o tom v stredu informovala Tereza Mácová zo spoločnosti ArtsMarketing. "V prípade Bobbyho McFerrina, ktorý je v Českej republike častým hosťom, pôjde o vôbec prvé open-air vystúpenie. V rámci nového programu si so sebou prinesie hostí - vokálne trio WeBe3,“ uviedla riaditeľka festivalu Zlata Holušová.

Šesťdesiatjedenročný umelec so štvoroktávovým hlasom sa do dejín hudby zapísal svojráznym vokálnym prejavom, keď ako vôbec prvý spevák odohral sólové vystúpenie - recitál, bez akéhokoľvek hudobného sprievodu.

Svetovú slávu mu priniesol nesmrteľný hit Don´t Worry Be Happy, ktorý vyšiel v roku 1998 a vďaka ktorému získal dve sošky Grammy v najprestížnejších kategóriách Skladba roka a Nahrávka roka. Dovedna má McFerrin na svojom konte 10 ocenení Grammy a na celom svete predal viac ako 20 miliónov albumov.

"Pri jeho nenapodobiteľnosti, nadčasovosti a tom, čo dokáže, je pochopiteľné, že desaťkrát získal Grammy, predal milióny platní a zložil a naspieval nákazlivý hit Don't Worry, Be Happy,“ dodala Holušová.

 

Animal Collective

Indie-rocková experimentálna skupina Animal Collective patrí už roky medzi najoceňovanejšie alternatívne formácie a pravidelne zbiera jedno ocenenie za druhým.

Jej ostatný štúdiový počin Merriweather Post Pavilion (2009) sa stal v roku 2009 víťazom ankety o najlepší album roka najväčšej britskej obchodnej siete HMV, ktorá zozbierala názory hudobných kritikov, svojich zamestnancov a zákazníkov. Veľmi pozitívne ho hodnotil aj magazín NME a boli s ním nominovaní aj na Brit Award a Grammy.

"Spontánne cez seba vrstvia podnety z experimentálneho rocku, psychedélie, tradičného folku, avantgardného popu, minimalizmu alebo spirituálneho afrického tranzu," uviedla Zlata Holušová.

Členovia štvorčlennej skupiny, ktorá má na konte už osem štúdiových albumov, sú skrytí pod prezývkami Avey Tare (Dave Portner), Deakin (Josh Dibb), Panda Bear (Noah Lennox) a Geologist (Brian Weitz).

Na festivale vystúpi množstvo hudobníkov

Okrem Bobbyho McFerrina a Animal Collective organizátori zverejnili aj účasť formácie Tamikrest z Mali, libanonského trubkára Ibrahima Maaloufa a dánskej kapely speváčky Marii Franz Euzen. Už skôr sú potvrdené vystúpenia islandskej hudobníčky Björk, rakúskej elektro-džezovej formácie Parov Stelar Band, britskej post-džezovej skupiny Portico Quartet, alternatívnej skupiny The Flaming Lips a sláčikového kvarteta Kronos Quartet. Multižánrový Colours of Ostrava sa po prvý raz bude konať v novom industriálnom prostredí - v ostravskej Dolnej oblasti Vítkovíc - v areáli, ktorý je od roku 2002 Národnou kultúrnou pamiatkou.

Lístky sú už v predaji

Predpredaj štvordňových vstupeniek na 11. ročník festivalu odštartoval 1. novembra. Lístky sa dajú kúpiť v sieti Ticketpro, v e-shope na stránke www.colours.cz a v kamennej predajni Oriental v Ostrave. Aktuálna cena 1 390 korún (v prepočte približne 53,90 eura) platí do vypredania 5-tisíc kusov, najneskôr však do 31. januára 2012. Colours of Ostrava ponúkne v priebehu štyroch dní na desiatich scénach viac ako 160 koncertov, filmov, diskusií, workshopov, divadiel a vystúpení dídžejov.

 

Zdroj: SITA, pm
Foto: Bobbymcferrin.com

 

 

Ďalšie články

Je jazz historicky predurčený na protest? Klavirista Jon Batiste ho berie do ulíc.
Jon Batiste, jazzový klavirista a kapelník známej "Late Show With Stephen Colbert", strávil...
Nový názov i obsadenie: Pressburg Saxophone Quartet sa predstaví poslucháčom už tento štvrtok v Petržalke
Pressburg Saxophone Quartet je nový názov pre saxofónové kvarteto, ktoré v roku 2014 založil...
Jazzmani Nikitin a Šrámek odohrajú koncerty na východe Slovenska i v Maďarsku
Poslednú štúdiovú novinku Altar Double Quintet predstavia v šiestich mestách Slovenska a Maďarska...
V júli nás čaká špeciálne prekvapenie: Po prvýkrát uzrie svetlo sveta koncert Thelonia Monka
Už 31. júla bude vydaná nahrávka z roku 1968. Pre všetkých fanúšikov jazzu ide o výnimočnú udalosť...