Charlie Haden dostane Grammy za celoživotný úspech

Charlie Haden dostane Grammy za celoživotný úspech

 

The Recording Academy vyhlásila budúcich držiteľov cien „špeciálnych zásluh“ Special Merit Awards. Tieto majú tri kategórie: Cena celoživotného úspechu, Cena správcu a Technická Grammy. Medzi vymenovanými v prvej kategórii je jazzový kontrabasista a skladateľ Charlie Haden.
 
Charlie Haden je v súčasnosti trojnásobným držiteľom ceny Grammy. V oficiálnej správe  je opísaný ako „americký jazzový hudobník najznámejší pre svoje lyrické basové linky a schopnosť oslobodiť kontrabasistu od doprovodnej role. (...) Haden urobil prevrat v harmonickom koncepte hry kontrabasu a hral v žánroch ako free jazz, portugalské fado a vintage country.“ Počas kariéry dlhej viac ako päťdesiat rokov spolupracoval s hudobníkmi ako Chat Baker, John Coltrane, Ed Blackwell, Art Pepper, Dexter Gordon a s mnohými ďalšími. Bol pôvodným členom skupiny Ornette Coleman Quartet. 
 

Okrem Charlie Hadena sa držiteľmi Ceny celoživotného úspechu stanú klavírista Glenn Gould, country/bluesový spevák a pesničkár Lightnin' Hopkins, speváčka, pesničkárka a klavíristka Carole King, speváčka Patti Page, spevácka skupina The Temptations a indický hudobník a skladateľ Ravi Shankar, ktorý zomrel pred dvomi dňami, hral na sitaru a prinášal prvky indickej hudby na Západ.

 
Cenu za spravovanie, Trustees Award dostanú Marilyn & Alan Bergman, Leonard & Phil Chess a Alan Livingston a Technickú Grammy si odnesú Ikutaro Kakehashi & Dave Smith a Royer Labs.
 
Foto: charliehadenmusic.com
-nat-

 

 

 

Ďalšie články

Ako dnes žije Jamey Aebersold?
Sotva by sme našli jazzmana, ktorý neprišiel do kontaktu s kultovými „Play-a-longs“ amerického...
Swingin’ Christmas – atmosféra swingových Vianoc
Špeciálne vianočné turné orchestra FATS JAZZ BAND začína už túto sobotu 26. novembra v legendárnom...
Konečne poznáme víťaza Sarah Vaughan SASSY Awards
Nedeľné finále Sarah Vaughan International Jazz Vocal Competition, známe ako SASSY Awards,...
Slovenská poézia a jazz budú znieť v Novom Sade
František Báleš Ansámbel minulý prekvapili zhudobnením poézie slovenského klasika Pavla Országha-...