Do Kursalonu zavíta jazz z Ameriky aj Afriky

Do Kursalonu zavíta jazz z Ameriky aj Afriky
admin

Trochu netradične - aj v nedeľu Vás pozývame na výnimočný koncert americkej jazzovej formácie Chris Byars Quartet, ktorá sa v piešťanskom Kursalone predstaví v rámci miniturné po Slovensku túto nedeľu 15.12. o 19,00 h.

 

Koncert prináša Veľvyslanectvo USA a vstup je zdarma. Chris Byars Quartet tvoria renomovaní hudobníci, ktorí sa aktívne venujú propagácii jazzovej hudby po celom svete. Pridá sa k nim aj známa slovenská jazzová speváčka Hanka Gregušová.

Chris Byars, tenor saxofón - rodák z New Yorku, začal svoju kariéru ako šesťročný, keď spieval s Metropolitan Opera Company. Hre na saxofón sa začal venovať v štrnástich rokoch. Je rovnako uznávaný ako vynikajúci skladateľ a aranžér, o čom svedčí viacero prestížnych cien, grantov a odmien, ktoré dostal od mnohých organizácií vrátane The Tanne Foundation and Chamber Music America. Chris pôsobil na fakulte jazzu v Lincoln Center a v roku 2009 bol ocenený hlavným grantom za 18 dielnu sériu, ktorá priviedla jazz a hudbu Bashira Quasima do verejného školského systému v New York City. Spolu s Ari Rolandom vedie pokračujúci program "Bi-Communal Jazz Futures" na Cypre, sponzorovaný Velvyslanectvom USA v Nikozii.

Ari Roland, kontrabas - už v šestnástich rokoch profesionálne hral na basu v New Yorku, takisto absolvoval 5-ročné štandardné vzdelanie v The Juilliard School. Pracoval s množstvom najvýznamnejších postáv jazzu, vrátane Barry Harris, Betty Carter, Lou Donaldson, Wynton Marsalis, Marcus Roberts and Harry Connick Jr. Jeho dve CD, ako vedúceho kapely od Small Records, si vyslúžili obrovské nadšenie kritiky v medzinárodnej jazzovej tlači a jeho tretie CD "New Music" bolo predstavené v septembri 2009. V posledných rokoch cestoval ako "veľvyslanec Jazzu" pre Ministerstvo zahraničných vecí USA do 26 rôznych krajín v rámci 41 programov.

Zaid Nasser, alto saxofón - narodil sa a vyrástol v New Yorku, je synom majstra jazzu a blues Jamila Nassera, učil sa priamo od legiend jazzu. V 19 rokoch sa vrátil do Memphisu, rodného mesta blues, dva roky hral s Calvinom Newbornom. Keď sa vrátil do New Yorku, bol hlavným sólistom Panama Frances "Savoy Sultans" s priekopníckym jazzovým organistom Billom Doggettom. Jeho CD bolo mnohými kritikmi zahrnuté do ročného "Top Ten" listu. Zaid zostal pôsobiť v New York City. Takisto koncertoval v Európe, na strednom východe a celej Ázii ako vedúci kapely a pre Ministerstvo zahraničných vecí USA.

Keith Balla, bicie - narodený v Austine, Texas, v roku 2004 sa presťahoval do New Yorku, kde začal v 17-tich rokoch profesionálne pracovať. Študoval pod vedením majstra a učiteľa v bubnovaní Kennyho Washingtona. Koncertoval v USA, Európe a Ázii, pôsobí v New Yorku kde spolupracuje s množstvom tamojších mladých, dynamických a vplyvných jazzových umelcov. Založil spolok jazzových bubeníkov všetkých úrovní v Amerike aj mimo nej.

 

Rozlúčka s jazzovým rokom 2013 bude v piatok 20.12. o 20,00 h - posledný jazzový koncert tohto roku!

Melanie Scholtz z Afriky zaspieva aj vianočné melódie

Netradičné spojenie Afriky a Vianoc prinesie do piešťanského  Kursalonu v piatok 20. decembra o 20,00 h koncert jazzovej formácie Melanie Scholtz Quartet (JAR/CZ). V playliste bude mať aj melódie ako Jingl Bell rock, Let it snow či White Christmas...

Speváčka Melanie Scholtz pochádza z Kapského Mesta (JAR),  od piatich rokov sa učila hrať na piano, vyštudovala operný a jazzový spev. Disponuje nádherným černošským hlasom,  v roku 2002 získala prestížny titul „Best jazz Vocalist“ a zbierala ceny i v ďalších nielen juhoafrických súťažiach.  Pôsobila ako lektorka jazzu na University of Cape Town, v roku 2006 nahrala svoje debutové album Zillion Miles, počas svojej kariéry spievala napríklad v Španielsku, Portugalsku, Holandsku, Maroku, Nórsku, Švédsku...Spolupracovala s juhoafrickými jazzovými esami, ale aj s hudobníkmi medzinárodného významu, ako napríklad Al Jarreau a Joe McBride. (www.melaniescholtz.com)

Speváčku budú na piešťanskom koncerte sprevádzať namiesto Bokaniho Dyera z Botswany pianista Andrew Lilley (JAR), Lukáš Kytnar (CZ) – bass, Roman Vícha (CZ) – bicie. Vstupné: 6 €.

http://www.melaniescholtz.com/index.php/video

 

 

Ďalšie články

Očarenie francúzskou trúbkou - daoud: Good Boy
Keď sa spomenie Francúzsko, jazz a trúbka v jednej vete, asociujem automaticky dve mená...
Jarný swing roztancuje Bratislavu
SPRING SWING / JARNÝ SWING prebudí hlavné mesto do sviežej jarnej nálady pozitivizmom nákazlivou...
Brno ako krajina vychádzajúceho slnka
Japonsko sice označujeme za pravlasť vychádzajúceho slnka, no brniansky projekt SAKOBI sa v mnohom...
Nový ESPRIT slovenského jazzu
Aktuálny pohľad na domácu jazzovú scénu nás môže napĺňať optimizmom, keďže uplynulý rok patril v...