Duke Ellington v Bratislave

Duke Ellington v Bratislave
jazz.sk

Duke Ellington Orchestra– umelecké teleso interpretujúce hudbu štýlotvorného jazzového skladateľa a klaviristu Duke Ellingtona sa 27.9.2012 predstaví v Dome odborov Istropolis. Tento orchester za posledné 4 roky precestoval významné jazzové festivaly a kluby po celom svete, na jar 2010 vypredal pražskú Lucernu, s úspechom sa predstavil v Brne a teraz sa vracia po roku opäťna Slovensko.

 

Edward Kennedy "Duke" Ellington (29. apríla 1899, Washington D.C., USA – 24. mája 1974, New York) bol americký jazzový skladateľ a klavirista, jedna z najdôležitejších postáv jazzu 20. storočia.

V jeho orchestroch sa preslávilo mnoho jazzových hudobníkov, mnohí z nich dali tomuto orchestru prednosť pred vlastnou sólovou kariérou. Často išlo o pozoruhodných tvorcov a sólistov, ale bol to práve Ellington, ktorý dal orchestru výsledný tvar a zvuk a vytvoril z neho  jeden z najznámejších jazzových zoskupení vôbec.

V rokoch 1926-27 nahral majstrovsky interpretované skladby Black and Tan Fantasy a Creole Love Call. Od roku 1927 päť rokov pôsobil so svojím orchestrom v harlemskom Cotton Clube. Pre toto obdobie sú typické nahrávky Mood Indigo (1930) alebo Solitude (1934).

Orchester Duka Ellingtona účinkoval v r. 1929 v Gershwinovom muzikáli Show Girl a v tom istom roku  vznikol aj filmový medailón Black and Tan. V r. 1930 hrá orchster v komédii Check and Double Check a v r. 1932 vo filme Dancers In The Dark. Svoje postavenie si orchester upevnil aj v 30. rokoch, kedy vznikli mnohé skladby jazzovej “klasiky”, napr. It Don´t Mean A Thing If It Ain´t Got That Swing (1932), Sophisticated Lady (1933), Caravan (1936), Prelude to a Kiss (1938) atď.

V rokoch 1933 a 1939 podniká orchester prvé dva zájazdy do Európy. V r. 1939 začína Ellingtonova spolupráca s Billym Strayhornom, ktorý v orchestri pôsobil ako Ellingtonov asistent, druhý dirigent, klavirista, aranžér a bol tiež častým spoluautorom skladieb (zomrel v r. 1967).

Ellington bol tiež autorom rozsiahlejších suít (napr. Black, Brown and Beige z r. 1943) a symfonických básní (napr. Harlem z r. 1951 a Night Creature z r. 1955). Mnoho ďalších diel vzniklo predovšetkým v priebehu 50. a 60. rokov. Ellington je autorom asi 2 000 skladieb, včítane niekoľkých muzikálov (napr. Jump for Joy z r. 1941 a Beggar´s Holiday z r. 1946). Písal i scénickú hudbu (napr. k Wellsovej inscenácii Goetheovho Fausta - 1951) a filmovú hudbu (napr. Anatomy of a Murder - 1959, Paris Blues - 1961, Assault On A Queen - 1966).

Ešte pred vypuknutím 2. svetovej vojny stihol so svojím orchestrom precestovať celé Spojené štáty a Európu. Svoj orchester viedol od roku 1923 až do svojej smrti v roku 1974. Po jeho smrti prevzal vedenie jeho syn Mercer Ellington, ktorý zomrel v roku 1996. Od tej doby vedie tento orchester Barry Lee Hall., Jr.

V orchestri Duka Ellingtona sa vystriedali mnohí vynikajúci jazzoví inštrumentalisti, ako  Jabbo Smith, Juan Tizol, Cootie Williams, Johny Hodges, Barney Bigard, Ben Webster, Jimmy Blanton a mnohí ďalší.
 


 

Súčasnosť

V rokoch 2007 - 2009 Duke Ellington Orchestra precestoval celý svet. Vystupovali napr. na prestížnom Tokyo Jazz Festivale a na Cape May Jazz Festivale (jeden z najstarších festivalov v USA), absolvovali turné v Japonsku, v Puerto Rico, šesťtýždňové turné po západnom pobreží USA, predstavili sa tiež v Číne a v Južnej Afrike. Zavítali do popredných jazzových klubov Jazz Alley v Seattle, Blues Alley vo Washington DC, Billboard Clubs v Japonsku, Blue Note v New Yorku a Nagoya. Vrátili sa tiež do Cotton Club Tokyo a zúčastnili sa záveru prestížneho Heineken Jazz Festivalu.

Info o orchestri: http://www.dukeellington.com/orchestra.html

-rob-
 

 

 

Ďalšie články

Súťaž Jazz START UP hľadá nové talenty. Prihlasovanie je otvorené, ceny sú opäť atraktívne
Už po deviatykrát spúšťa portál Jazz.sk v spolupráci s Rádiom Devín súťaž pre mladé jazzové talenty...
Jazzová osobnosť týždňa: Viktor Zappner oslávil 85. narodeniny
Pri špeciálnej príležitosti 85. narodenín venujeme tohtotýždňovú rubriku Jazzman týždňa jazzovej...
Džezáky štartujú už tento piatok. Tešiť sa môžete na svetové hviezdy ako Avishai Cohen, Mike Stern a Nubiyan Twist
Už tento piatok sa začnú Bratislavské jazzové dni s najlepším koncertným programom tejto...
Ranjevš & Óbasz: gitarista Štefan Szabó a bubeník Jakub Švejnar vyrážajú na jesenné turné po krajinách V4
Obrátené priezviská gitaristu Štefana Szabó (el. gitara, preparácie) a Jakuba Švejnara (bicie...