Erik Rothenstein: Progresívna škola hry na saxofóne

Erik Rothenstein: Progresívna škola hry na saxofóne
jazz.sk
Progresívna škola hry na saxofóne je prvou svojho druhu na Slovensku. Autor sa v nej snažil využiť svoje praktické skúsenosti interpreta i pedagóga a určil ju začínajúcim študentom ako aj stredne pokročilým hráčom, ktorí sa zaujímajú o populárnu hudbu (jazz, funk a pod.). 
 
Keďže v dnešnej dobe  každý saxofonista potrebuje aspoň zbežne ovládať viaceré hudobné štýly, učebnica sa skladá z dvoch dielov. V úvodnej klasickej časti sa preberajú základné prstoklady, alternatívne hmaty, klasické etudy, prednesy  a stupnice, ktoré majú  za cieľ rozvíjať muzikalitu a upevniť  návyky nevyhnutné pre študentov ďalší rozvoj bez ohľadu na to, akej hudbe by sa chcel ďalej venovať. V druhej časti, swing a groove etudy, sa rozoberá frázovanie a základná problematika tejto oblasti populárnej hudby. Obsahuje aj prednesy s klavírnym sprievodom a vypísanými sólami, ktoré môžu slúžiť ako návody pre vlastnú improvizáciu.
 
Celú učebnicu sprevádzajú rytmické etudy, ktoré autor považuje za kľúčové pri ďalšom rozvoji hudobného remesla. Kniha je písaná hravou formou, preto z nej môžu čerpať deti ale aj ,,dospelejší" žiaci. Ako bonus, pre väčšiu názornosť a lepšie pochopenie problematiky si študent môže stiahnuť z internetovej stránky http://hc.sk/sax audio nahrávky vybraných cvičení a prednesov alebo nahrávky sprievodných hlasov či klavírnych sprievodov, ktoré zefektívnia nácvik a premenia ho na hudobný zážitok.

Publikáciu dostanete vo vybraných kníhkupectvách alebo si ju môžete objednať na dobierku na internetovej stránke Hudobného centra.

40 trackov k publikácii si môžete stiahnuť tu

Hudobná ukážka z publikácie Erik Rothenstein: Progresívna škola hry na saxofóne.
-rob-

 

 

 

Ďalšie články

Staň sa novou tvárou (nielen) slovenského jazzu
Každoročne sa na domácej scéne objavujú nové hudobné zoskupenia, ktoré sa snažia dostať do...
Osobnosti európskeho jazzu – Marcin Wasilewski a jeho trio
Z pohľadu slovenských jazzových hudobníkov (i fanúšikov) sa ako „zasľúbená krajina jazzmanov“ javí...
Zlatá jazzová horúčka už túto sobotu
Už túto sobotu sa Bratislava po deviaty raz pretransfiguruje o sto rokov naspäť. Stoj času...
Aboubakar Traoré & Balima – skvelá afropárty vo Véčku
World Music Festival Bratislava prináša každoročne mimoriadne pestrú nádielku kvalitnej a...