Festival perkusií a world music opäť prinesie dynamiku a výbornú hudbu.

Festival perkusií  a world music opäť prinesie dynamiku a výbornú hudbu.
Patrik Gömöri

Ďalší ročník Festivalu perkusií  - World of the Drums ponúkne 9. a 10. októbra rytmickú fiestu pre fanúšikov hudby, tanca a perkusívnych nástrojov. Koncerty, workshopy a tanečné vstupy oživia Dom kultúry Ružinov, ktorý sa už tradične premení na hudobný jarmok plný world music, perkusií a akcií pre celú rodinu.
 

V hlavnom programe v piatok a v sobotu sa predstavia top kapely z Talianska, Maďarska, Poľska a Slovenska. Špičková Officina Zoe z Južného Talianska sa venuje špecifickej ľudovej tradícii pizzica taranta. S touto rytmickou, extatickou hudbou skupina pravidelne vystupuje po celom svete. V roku 2015 vydali svoj aktuálny album Mamma sirena, ktorý sa umiestňuje na najvyšších miestach európskeho world music rebríčka. Ďalšími účinkujúcimi bude speváčka Szilvia Bognár z Maďarska so skupinou etNoé, ktorá sa radí medzi popredné interpretky world music a ľudových piesní v Maďarsku. ultinštrumentalistka a skladateľka  Markéta Mazourová je uznávaná ako „Prvá dáma perkusií V Čechách“. Na festivale sa predstaví ako hráčka na marimbu, log drums, kalimbu, djembe ai.  

 

 

Z Poľska pricestuje ŜANĜO, ktorej hudobníci sa považujú za cestovateľov v hudobnom svete, absorbujúci kultúru viacerých kontinentov. Nástrojové zloženie sa vyznačuje množstvom perkusívnych nástrojov. Zo slovenských skupín si v piatok zahrá momentálne najúspešnejšia slovenská world music skupina BANDA. Ich špeciálnym hosťom bude perkusionista Eddy Portella. Campana Batucada predvedie horúcu bubnovú show a na záver sa predstaví skupina Capre, ktorej poznávacím znakom sú exotické nástroje sitár a saz.

 

 

 

V sobotu vystúpia Acoustic Gangsters gitaristu Petra Luhu a mandolinistu Jozefa Scheinera s basgitaristom Jurajom Griglákom a perkusionistom Dinom Majdákom. Rómsku hudbu budú reprezentovať súrodenci Martina a František Ďuďoví, ktorí sú známi z projektu After Phurikane. V roku 2015 boli senzáciou festivalu Crossroads Krakow.

 

Už tradične nebude počas festivalu chýbať drumcircle, tanečné workshopy a sobotný workshop samba reggae pre bubeníkov pod vedením Igora Holku. Organizátori pripravujú prekvapenia, súťaže a obľúbený workshop bubnovania pre deti zdarma. Festival sa ukončí v sobotu afterpárty v Nu Spirit Clube.

 

 

Zámerom organizátorov je ponúknuť príjemné spojenie s hudbou cez rytmy od detí až po fajnšmekrov a predstaviť špičkové skupiny, aké nie je možné často na Slovensku vidieť. Zároveň dávajú priestor aj zaujímavým slovenským projektom.

 

www.shiraz.sk

Festival perkusií a world music

- World of the Drums-

9. október 2015, 19:00

10. október 2015, 18:00, workshopy 10:00 a 17:00

DK Ružinov, Bratislava

 

Český hudobný kritik Petr Dorůžka o afterPhurikane napísal: „Kým rómska hudba sa často stáva predmetom rutinných, komerčne úspešných fúzií, autori tohto projektu sa vybrali nevychodenou cestou. Niektoré skladby majú charakter intímnej výpovede, iné sú komornými dialógmi medzi hlasmi a nástrojmi, ktoré sa aj v dnešnom veľmi členitom hudobnom svete stretávajú len vzácne.“

 

Tlačová správa

Galéria

WOD_330x230_2015.png

 

 

Ďalšie články

Po Botanickej záhrade pozývajú Lash & Grey do galérie
Slovenskej dvojici Lash & Grey skutočne „ide karta“: po dvoch úspešných albumoch,...
Bratislavským „jazzákom“ budú vládnuť aktuálne trendy
Tradičný jesenný jazzový sviatok ponúka aj tento rok pestrý program. Organizátori Bratislavských...
Malá spomienka na Martina Ďurdinu
Minulý týždeň viacerí domáci hudobníci spomínali na svojho kolegu a kamaráta Martina Ďurdinu (1973...
Staň sa novou tvárou (nielen) slovenského jazzu
Každoročne sa na domácej scéne objavujú nové hudobné zoskupenia, ktoré sa snažia dostať do...