František Báleš ansámbel spolu so svojimi žiakmi predstaví svoje Básne múzické v novej podobe: Nenechajte si ujsť koncert v rámci projektu Students Meet Professionals

František Báleš ansámbel spolu so svojimi žiakmi predstaví svoje Básne múzické v novej podobe: Nenechajte si ujsť koncert v rámci projektu Students Meet Professionals
Dávid Oláh
Jazzový klavirista, skladateľ, aranžér a pedagóg František Báleš už dlhé roky pedagogicky pôsobí na Cirkevnom konzervatóriu v Bratislave. V rámci aktivít Cirkevného konzervatória sa nachádza aj projekt Students Meet Professionals, ktorý sa týka spolupráce žiakov konzervatória s ich lektormi, ale aj s rôznymi hosťami, ktorí sú profesionálnymi umelcami. Báleš v rámci projektu predstaví svoj najnovší hudobný počin Básne Múzické. Nenechajte si ujsť niektorý z koncertov a príďte.
 
 
Charakteristika projektu Students Meet Professionals: 
 
Students Meet Professionals je edukačno-umelecký projekt zameraný na podporu a skvalitnenie vzdelávania v oblasti interpretačného umenia. Hlavným cieľom je aktívna spolupráca študentov hudobného umenia a profesionálnych interpretov na širokej platforme vzdelávacích podujatí – prednášky, semináre, interpretačné kurzy, tvorivé dielne. Neoddeliteľnou súčasťou tohto procesu je príprava umeleckých výkonov a ich prezentácia na koncertoch. Projekt je jedinečným počinom na poli edukačnom a interpretačnom, s intenciou podporiť neformálne vzdelávanie, vytvoriť nové príležitosti pre mladých umelcov a podporiť ich intelektuálny rast.
 
Projekt vznikol v r. 2014 ako iniciatíva mladých pedagógov pôsobiacich na Cirkevnom konzervatóriu, ktorí sa snažia o skvalitňovanie hudobného vzdelávania na Slovensku. Hlavným zámerom bolo podporiť neformálne vzdelávanie, zamerať sa na projektovú formu vyučovania a aplikovať ju do oblasti hudobnej edukácie. Projekt tvorí výrazný doplnok ku štandardnému vyučovaniu, významne akcentuje komplexné znalosti a priamy kontakt s aktuálnym svetom umenia a kultúry.  Snahou projektu je prekročiť priemerný formát vzdelávacej aktivity. Cieľom podujatí je interaktivita, polemika, diskusia a prekonávanie starých paradigiem vzdelávania. Nakoľko sa 1. ročník projektu (v r. 2015) ukázal ako mimoriadne úspešný, rozhodli sme sa projekte pokračovať a každý rok prinášať nové podnety hudobnej edukácie a do života hudobnej obce. Nemenej významná sa ukázala aj spolupráca inštitúcií, ktoré sa podieľajú na hudobnom vzdelávaní. 
 
Na projekte aktívne spolupracujú ZUŠ a VŠ hudobného zamerania. Projekt už v prvom ročníku presiahol hranice Bratislavy, dokonca i SR. Aktívne sa na podujatiach podieľali žiaci a pedagógovia zo ZUŠ z celého Slovenska, Konzervatórium Bratislava, Konzervatórium Žilina, Konzervatoř Brno, JAMU Brno, Rakúske kultúrne fórum, Pedagogická fakulta Nitra, ... Poslucháčsky projekt zasahuje mnoho žiakov a študentov hudby, hudobných pedagógov, odbornú i širšiu verejnosť. Projekt prispieva k obohateniu kultúrneho života  a naplno rozvíja potenciál mladých ľudí. Je zároveň jedinečným počinom a prináša pozitívne podnety do hudobného vzdelávania.  
 
       
Básne múzické - Students Meet Profesionals 2019 – Re Cykly: 
 
Autorský projekt Františka Báleša - skladby na texty básní významných slovenských a českých básnikov (Smrek, Rúfus, Seifert, Kostra, Hrubín, Skácel a ďalší) v podobe súčastného jazzu. 
Skladby vznikli v roku 2018 ako piesňový cyklus na počesť 100. výročia vzniku Československej republiky. V roku 2019 budú uvedené v podobe, ktorá prináša poslucháčovi krásu poézie v spojení, bohatou jazzovou harmóniou, rytmom, výraznými melodickými líniami s presahom do klasickej hudby 1. polovice 20.storočia a moderným tancom s baletnými prvkami. 
Hudobno - tanečnej interpretácii predchádza recitácia jednotlivých básní recitátormi.
 
 
Koncerty: 
 
Zložky: jazzový ansámbel (klavír, gitara, kontrabas, bicie, saxofón,), Sólové spevy (jednohlas a dvojhlas), Zbor
 
Študenti Konzervatória sa spoluprácou s profesionálnymi hudobníkmi najlepšie zoznámia s prácou, ktorá ich čaká v budúcnosti. Vzájomnou spoluprácou s tanečnou zložkou sa zároveň buduje skúsenosť, ktorá je nepostrádateľná  v projektoch tohto rozsahu. 
 
Pred každým koncertom bude realizovaná krátka prednáška autora o spôsobe práce s literárnym dielom smerom k hudbe. Prednáška sa opiera o možnosti, ktoré prináša súčastná jazzová hudba v harmonickom, rytmickom a melodickom rozsahu v súvislosti s textovou predlohou. Poslucháči tak majú možnosť sa bližšie zoznámiť s procesom práce na tomto projekte a vzápätí si ho vypočuť v jeho znejúcej koncertnej podobe.
 
 
Miesto a termíny koncertov:
 
25. 11. 2019 Divadlo Nová Scéna Bratislava
 
26. 11. 2019 Staré Divadlo Karola Spišáka v Nitre 
 
27. 11. 2019 Dom Kultúry Lúky v Bratislave
 
 
 
Tlačová správa

 

Galéria

smp_29_11_19_uprava.jpg
smp_29_11_19_uprava.jpg

 

 

Ďalšie články

Lukáš Oravec: Morálna stránka hostí, ktorých si muzikanti pozývajú, je lotéria
Porozprával som sa s trubkárom, aranžérom, skladateľom a pedagógom Lukášom Oravcom, ktorý sa už o...
Jana Kozáková vydáva album Vlčie maky: Hudba z podpoľania v jazzovej úprave zaznie na novembrovom turné
Na slovenský trh sa prednedávnom dostal nový štúdiový album hudobného zoskupenia Vlčie maky. Jedná...
Jazz nás spája: Hanka Gregušová mieri na turné s Ericom Wyattom i česko-slovenskou muzikantskou špičkou
Slovenský jazz sa môže tešiť na ďalšiu spoluprácu hviezdneho amerického jazzmana s domácimi...
Marek Dorčík pripravuje šnúru v Anglicku, hosťom bude Lukáš Oravec
Slovenskí jazzmani hrávajú často aj v zahraničí, najmä v rámci Európy, no obvykle sa po šnúre...
Novú Synagógu v Žiline rozohrá v auguste projekt New Generation. Ponúkne workshopy, koncerty a jam sessions
Do žilinskej Novej Synagógy mieri projekt New Generation, ktorý má za cieľ prepájať mladých...
Altar Quartet odohrá slovenské turné so vzácnymi hosťami
Altar Quartet predstaví na koncertoch okrem starších kompozícii aj materiál z najnovšieho...
City Sounds uvádza: talianska jazzová superstar Stefano Bollani sa vracia na Slovensko
Geniálny hudobník, klavirista a skladateľ Stefano Bollani sa venuje najmä jazzu, v jeho...
Kvarteto Alfa Carlssona a Jiřího Kotaču vyráža na letné turné po Česku a Slovensku
Medzinárodné jazzové kvarteto nesúce mená švédskeho gitaristu Alfa Carlssona a českého trubkára...