Galéria jazzových trombónistov: Albert Mangelsdorff

Galéria jazzových trombónistov: Albert Mangelsdorff
Vlado Vizár

Albert Mangelsdorff  (* 5.9.1928 - † 25.07.2005) vo Frankfurte n.M. v Nemecku, bol jedným z najznámejších a najinovatívnejších európskych jazzových trombónistov v žánri moderného a free jazzu, priekopník techniky tzv. multifónie.

Narodil sa vo Frankfurte n.Mohanom. Veľmi rýchlo zistil, že ho láka stať muzikantom, preto sa u svojho strýka začal učiť všeobecnú hudobnú teóriu, harmóniu a hrať na husliach. Ako samouk hral aj na gitare. Aj keď oficiálne musel študovať klasickú hudbu, vášnivo sa zaujímal o džez, najmä zásluhou jeho staršieho brata Emila, ktorý už hral aktívne na saxofóne. Ako sám spomína, po večeroch, keď strýko s tetou boli v divadle, sadol si k rádiu a tajne počúval vtedy  v Nemecku oficiálne zakázané jazzové vysielania z USA. (... aká to analógia s rokmi 1950-60 u nás...!). Tam a vtedy ho očarila hudba Glenna Millera, Duka Ellingtona, Count Basieho a iných.

Po vojne (1946) začal najskôr hrávať na gitare s amatérskou kapelou na tanečných večierkoch a neskôr prešiel do big bandu Otta Laufnera ako gitarista a huslista. Orchester  hrával najmä v kluboch americkej armády. Mangelsdorffa gitara veľmi netešila, zato ho však uchvátil trombón – jeho zvuk a konštrukcia. Keď mu niekedy v roku 1947 jeho kolega basista lacno zohnal trombón, strávil niekoľko týždňov neúspešnými pokusmi o hru. Rýchlo si však našiel učiteľa a začal sa vážne učiť na trombóne, pretože si zobral k srdcu radu: „... ak chceš začať vážne s trombónom, hneď začni s dobrým učiteľom a tvrdým učením! Trombón je krásny, ale veľmi ťažký nástroj a napreduje sa len veľmi pomaly!“

Vo veľkej miere ho ovplyvnila hra klavíristu Lennieho Tristana, u ktorého obdivoval vnútornú logiku vedenia klavírnej hry.

Medzi rokmi 1950-58 hral Albert Mangelsdorff v popredných nemeckých orchestroch Joe Klimm Band, Hans-Koller-Band, Atilla Zoller, a v Tanečnom orchestri Hessenského rozhlasu, v ktorom sa v 1957 stal vedúcim a dirigentom.

Dôležitým životným a muzikantským medzníkom sa stal rok 1958, kedy sa A.M. dostal ako člen orchestra „International Youth Band“ na slávny džezový festival v Newporte v USA. Ako sám spomína, „... tu som si uvedomil, aké je dôležité nájsť si svoju vlastnú cestu a nekopírovať iný vzor.“

Albert Mangelsdorf sa stáva skutočne jednou výnimočnou a jedinečnou jazzovou postavou s vlastným charakteristickým prejavom a muzikantským rukopisom. V roku 1961 zakladá „Albert Mangelsdorf Quintet“ : A.Mangelsdorff (tb), Heinz Sauer (ts), Günter Kronberg (as), Günter Lenz (b), Ralf Huebner (dr). Žánrovo sa orientuje na hard-bop, ale postupne sa kryštalizuje ako free jazzový sólista a často hrá svoje koncerty celkom sám bez spoluhráčov. Takisto v tomto období (1970...) začal uplatňovať techniku „multifonics“, čo je súzvuk hraného tónu a jedného, alebo aj dvoch súčasne hrdlom zaspievaných tónov, ktoré sú v akorde. Je to obtiažna, ale efektná možnosť obohatenia techniky hry na trombón, ktorú Mangelsdorff ovládal brilantne.

Obdobie rokov 1970-2004 je celé v znamení veľmi intenzívnej hudobnej, koncertnej, štúdiovej, publicistickej a pedagogickej činnosti Alberta Mangelsdorffa. Koncertuje a cestuje po celom svete. Hrá aj sám, ale spolupracuje a hrá s mnohými významnými muzikantami. Získava mnohé ocenenia (Down beat – 1.miesto; pomenovanie každoročnej ceny najlepších nemeckých jazzových hudobníkov  na „Cenu Alberta Mangelsdorffa“; post riaditeľa Jazzfestu Berlín, atď...). Napriek podlomenému zdraviu stále koncertuje a hrá aj v roku 2004.

25.júla 2005 Albert Mangelsdorff zomrel vo svojom rodnom meste Frankfurte nad Mohanom.

 

Albert Mangelsdorff patrí u mňa k výnimočným postavám. Poznám jeho hru dlhé roky a uchvátil ma svojím európskym „profesorským“ a brilantným prednesom a technikou. Videl som ho niekoľkokrát naživo – aj na BJD ´1981. Vtedy hral celý koncert sám, resp. s klavíristom Wolfgangom Daunerom a vtedy som celý koncert nedýchal! Ale nedýchala ani celá sála PKO!

 

Vlado Vizár

Galéria

Albert-Mangelsdorff
Albert Mangelsdorff
Albert Mangelsdorff - Wolfgang Dauner
Albert Mangelsdorff - Wolfgang Dauner
Albert Mangelsdorff
Albert_Mangelsdorff und Peter Broetzmann,NDR Jazzworkshop 1972
Albert-Mangelsdorff
Albert-Mangelsdorff

 

 

Ďalšie články

Live From Our Living Rooms: online festival priamo z obývačiek newyorských hudobníkov
Rovnako ako u nás, aj v New Yorku sa práca miestnych hudobníkov prerušila z dôvodov...
Z našej obývačky do vašej obývačky: livestream Ladislava Fančoviča a Jany Dekánkovej už v utorok večer
Súčasná situácia začína pomaly preverovať charaktery ľudí, úroveň komunikácie s najbližším...
Big band v časoch koronavírusu. Cotatcha Orchestra nahral bez spoločného stretnutia novú skladbu
Šestnásťčlenný český big band Cotatcha Orchestra mal minulý týždeň nahrávať dlho plánovaný debutový...
Iniciatíva ,,Aby kultúra žila’’ prináša livestream koncerty. Piatkový večer patrí Sise Fehér feat. Vladko Mikláš
Speváčka a multiinštrumentalistka Sisa Fehér zarezonovala už svojím projektom Fehero...