Galéria jazzových trombónistov: Curtis Fuller

Galéria jazzových trombónistov: Curtis Fuller
jazz.sk

Curtis Fuller Dubois , (narodený 15.12.1934 v Detroite, USA), je skvelý jazzový (dnes 78 ročný !) trombónista, známy nielen ako dlhoročný člen Art Blakeyho Jazz Messengers, ale aj ako vynikajúci sólista a spoluhráč mnohých a mnohých špičkových jazmenov a orchestrov.

Rodičia Curtisa Fullera zomreli, keď bol ešte malý, preto bol vychovaný v sirotinci. V Detroite vychodil základnú školu a študoval na hudobnej škole, kde bol spolužiakom a neskôr aj spoluhráčom s dnes známymi jazzovými hudobníkmi, ako Paul Chambers, Donald Byrd, Tommy Flanagan, Thad Jones a Milt Jackson. Detroit bol v tých rokoch doslova živnou pôdou pre jazz a výborných jazzových muzikantov. Hudobné znalosti rozvíjal aj počas vojenskej služby 1953-55, kde hral s Paulom Chambersom a tiež s bratmi Natom a Cannonballom Adderleym. Po návrate sa pripojil k detroitskému orchestru Yusefa Lateefa, s ktorým sa v roku 1957 presťahoval do NY, kde začal nahrávať pre Presige Records už ako kapelník vlastnej formácie.

Curtis Fuller bol nový objav a jeho talent a spôsob hry sa výrazne potvrdil práve po príchode do NY. Napriek tomu, že sám obdivoval J.J.Johnsona a počúval Jimmyho Clevelanda, Urbieho Greena a Boba Brookmeyera, prišiel s novým a unikátnym štýlom a zvukom. Ako 22 ročný mladý trombónista v krátkom čase nahral 6 vlastných albumov a 15 albumov ako sideman. Pre nahrávaciu spočnosť Blue Note Records nahral veľa nahrávok ako spoluhráč formácií Milesa Davisa, Sonnyho Clarka a Johna Coltrana, Buddyho Powella, Wayna Shortera a Jimmyho Smitha. Neskôr sa stal členom formácie Art Farmer–Benny Golson a už spomínaného orchestra Jazz Messengers (1961-65).

Curtis Fuller je aj po istých zdravotných problémoch stále aktívny a činný jazzmen, je člen Fakulty letnej školy umenia štátu NY. Je známy ako pozitívny a stále optimistický človek, profesionál, ktorý rieši situácie s prehľadom a humorom jemu vlastným.

Pred časom sme mali možnosť vidieť a počuť Curtisa Fullera aj na Jazzových dňoch v Bratislave – a to práve v quintete s Bennym Golsonom. Bol to skvostný koncert klasického hardbopu a mainstreamu s krásnym lyrickým a zamatovým tónom trombónistu Curtisa Fullera.

Jasné, že patrí do galérie mojich favoritov – trombónistov.

 

Vlado Vizár

Galéria

Curtis Fuller
Curtis Fuller
Curtis Fuller

 

 

Ďalšie články

Vychádza CD nového projektu Ľubozvuk. Prináša fúziu slovenského folklóru, jazzu a klasickej hudby s vlastnou tvárou.
Základ projektu Ľubozvuk tvorí formácia Ľubomír Gašpar Cimbal Project, ktorá je na scéne od roku...
Slovenským horám pristane Jazz. Pavol Bodnár a jeho album Džez a hory
Pavla Bodnára si vážim ako eklektického skladateľa, schopného upliesť z karibskej hudby,...
Jesenné džezáky prinesú svetové hviezdy. Mike Stern, Avishai Cohen či Nubiyan Twist zavítajú do bratislavskej Refinery Gallery
Mike Stern s Billom Evansom, Avishai Cohen či Nubiyan Twist – to sú headlineri tohtoročných...
V rámci medzinárodného projektu Polish Jazz vystúpi v Novej Cvernovke hudobné zoskupenie Bɫoto
Posledný septembrový deň bude znieť v priestoroch bratislavskej Novej Cvernovky poľský jazz....