Galéria jazzových trombónistov: Curtis Fuller

Galéria jazzových trombónistov: Curtis Fuller
jazz.sk

Curtis Fuller Dubois , (narodený 15.12.1934 v Detroite, USA), je skvelý jazzový (dnes 78 ročný !) trombónista, známy nielen ako dlhoročný člen Art Blakeyho Jazz Messengers, ale aj ako vynikajúci sólista a spoluhráč mnohých a mnohých špičkových jazmenov a orchestrov.

Rodičia Curtisa Fullera zomreli, keď bol ešte malý, preto bol vychovaný v sirotinci. V Detroite vychodil základnú školu a študoval na hudobnej škole, kde bol spolužiakom a neskôr aj spoluhráčom s dnes známymi jazzovými hudobníkmi, ako Paul Chambers, Donald Byrd, Tommy Flanagan, Thad Jones a Milt Jackson. Detroit bol v tých rokoch doslova živnou pôdou pre jazz a výborných jazzových muzikantov. Hudobné znalosti rozvíjal aj počas vojenskej služby 1953-55, kde hral s Paulom Chambersom a tiež s bratmi Natom a Cannonballom Adderleym. Po návrate sa pripojil k detroitskému orchestru Yusefa Lateefa, s ktorým sa v roku 1957 presťahoval do NY, kde začal nahrávať pre Presige Records už ako kapelník vlastnej formácie.

Curtis Fuller bol nový objav a jeho talent a spôsob hry sa výrazne potvrdil práve po príchode do NY. Napriek tomu, že sám obdivoval J.J.Johnsona a počúval Jimmyho Clevelanda, Urbieho Greena a Boba Brookmeyera, prišiel s novým a unikátnym štýlom a zvukom. Ako 22 ročný mladý trombónista v krátkom čase nahral 6 vlastných albumov a 15 albumov ako sideman. Pre nahrávaciu spočnosť Blue Note Records nahral veľa nahrávok ako spoluhráč formácií Milesa Davisa, Sonnyho Clarka a Johna Coltrana, Buddyho Powella, Wayna Shortera a Jimmyho Smitha. Neskôr sa stal členom formácie Art Farmer–Benny Golson a už spomínaného orchestra Jazz Messengers (1961-65).

Curtis Fuller je aj po istých zdravotných problémoch stále aktívny a činný jazzmen, je člen Fakulty letnej školy umenia štátu NY. Je známy ako pozitívny a stále optimistický človek, profesionál, ktorý rieši situácie s prehľadom a humorom jemu vlastným.

Pred časom sme mali možnosť vidieť a počuť Curtisa Fullera aj na Jazzových dňoch v Bratislave – a to práve v quintete s Bennym Golsonom. Bol to skvostný koncert klasického hardbopu a mainstreamu s krásnym lyrickým a zamatovým tónom trombónistu Curtisa Fullera.

Jasné, že patrí do galérie mojich favoritov – trombónistov.

 

Vlado Vizár

Galéria

Curtis Fuller
Curtis Fuller
Curtis Fuller

 

 

Ďalšie články

Po Botanickej záhrade pozývajú Lash & Grey do galérie
Slovenskej dvojici Lash & Grey skutočne „ide karta“: po dvoch úspešných albumoch,...
Bratislavským „jazzákom“ budú vládnuť aktuálne trendy
Tradičný jesenný jazzový sviatok ponúka aj tento rok pestrý program. Organizátori Bratislavských...
Malá spomienka na Martina Ďurdinu
Minulý týždeň viacerí domáci hudobníci spomínali na svojho kolegu a kamaráta Martina Ďurdinu (1973...
Staň sa novou tvárou (nielen) slovenského jazzu
Každoročne sa na domácej scéne objavujú nové hudobné zoskupenia, ktoré sa snažia dostať do...