Galéria jazzových trombónistov: Tommy Dorsey

Galéria jazzových trombónistov: Tommy Dorsey
jazz.sk

Thomas Francis "Tommy" Dorsey, Jr , (19.11.1905 – 26.11.1956 ),

bol americký swingový a jazzový trombónista, skladateľ a kapelník, výrazná postava swingovej big bandovej éry rokov 1930-1950. Vynikal lahodným mäkkým tónom, vďaka ktorého ho prezývali aj “Sentimentálny gentleman swingu”. Narodil sa v Shenandoah, v štáte Pensylvánia, ako druhý zo štyroch detí. Jeho starší brat Jimmy bol výborný klarinetista a saxofonista a Tommy už ako 15 ročný začal hrať s bratom Jimmym vo viacerých orchestroch, najmä v big bande Paula Whitemana. V roku 1929 vznikol orchester “The Dorsey Brothers Orchestra”, s ktorým nahrali viacej známych swingových hitov. V roku 1934,35 bol členom tohto orchestra aj neskôr slávny trombónista a kapelník Glenn Miller.

Bratia Dorseyovci mali veľmi rozdielne povahy, čo prehlbovalo už aj tak časté rozpory medzi nimi. Napokon v roku 1935 sa bratia rozišli a Tommy založil vlastný big band. Tommy Dorsey bol známy ako perfekcionalista, ale zároveň ako človek s nestálou a komplikovanou povahou. Prijímanie a vyhadzovanie svojich členov veľakrát záviselo na jeho momentálnej nálade. Talentovaných spevákov a hudobníkov z iných kapiel “lanáril” neobvykle tvrdo a aj bezohľadne. Orchester bol ale veľmi úspešný a obľúbený. V roku 1939 pripustil kritiku, že orchestru chýba jazzový výraz a najal aranžéra Sy Olivera. Ten upravil a aj skomponoval viacero jazzových skladieb.

V roku 1940 nastúpil do orchestra spevák Frank Sinatra, ktorý práve tu, v big bande Tommyho Dorseyho, začal svoju závratnú spevácku kariéru. Frank viackrát spomínal, že veľký a pozitívny vplyv na neho mala technika dýchania a hry na trombóne Tommyho Dorseyho. Orchester hral, nahrával, cestoval, natáčal filmy. V big bande sa vystriedali mnohí a skutočne výborní hudobníci a speváci.

Tommy Dorsey sa takisto venoval podnikaniu a biznisu – čo bolo inak vlastné jeho tvrdej a  nekompromisnej povahe. Mal obchodný spor aj s Glennom Millerom, ktorému požičal peniaze na založenie jeho vlastného orchestra, ale neskôr, keď sa Glenn Miller úspešne presadil, Tommy Dorsey požadoval odvádzanie percentuálnej čiastky z Glenn Millerových ziskov.

V roku 1946 Tommy Dorsey svoj orchester rozpustil, ale len nakrátko, lebo jeho nahrávky zaznamenali veľký úspech a v roku 1947 sa stali hitom v rebríčkoch USA. To mu umožnilo znova postaviť nový orchester a pustil sa do ďalšej práce a ďalších úspechov. Približne v rokoch 1953 sa zmieril s bratom Jimmym, pozval ho do svojich pravidelných TV show a koncertov. V jednom programe pozval aj budúcu rockovú hviezdu Elvisa Presleyho.

26. novembra 1956 Tommy Dorsey náhle v spánku sa začal po ťažkom jedle dusiť a zomrel (ako 51 ročný). Vedenie orchestra prebral jeho brat Jimmy Dorsey, ale žiaľ len nakrátko, pretože aj Jimmy zomrel ani nie rok po Tommym – na rakovinu pľúc.

Orchester “The Tommy Dorsey Orchestra” viedol ďalej (s povolením manželky Jane Dorsey) Waren Covington, potom Sam Donahue a napokon Buddy Morrow – až do svojej smrti v roku 2010.

           

            Áno, súhlasím s názorom, že Tommy Dorsey nie je práve tou “veľkou jazzovou” postavou jazzového trombónistu v dnešnom ponímaní a podľa dnešných kritérií – jeho hudba bola na rozhraní populárnej a tanečnej hudby. Rozhodol som sa ale ho predstaviť v Galérii jazzových trombónistov pre jeho nesporne jedinečný, až kultový prejav technicky a prednesovo skvelých trombónových sól. Tommy Dorsey bol a je významným pojmom a ikonou bigbandového swingu – jazzového štýlu rokov 1930 – 1950. Jeho sóla v skladbách “I´m Getting Sentimental Over You”, alebo “Indická Pieseň Sadka” od Rimskeho Korzakova, a.i.  – sa navždy preslávili a zaradili do hudobnej, swingovej a jazzovej klenotnice.

 

Vlado Vizár

Galéria

Tommy a Jimmy Dorsey.jpg
Tommy Dorsey 1.jpg
Tommy Dorsey 2.jpg
Tommy Dorsey a Frank Sinatra.jpg
Tommy Dorsey, Gene Krupa.jpg
Tommy Dorsey, Charlie Barnet, Lionek Hampton, Louis Armstrong.jpg

 

 

Ďalšie články

K histórii slovenského jazzu - V. časť
V seriáli  'K histórii slovenského jazzu' sa budeme stretávať s textom obšírnejšie spracovanej...
Slovenský jazz do celej Európy: Altar Quintet odohrá špeciálny online koncert
Zoskupenie špičkových hudobníkov združených okolo saxofonistu Nikolaja Nikitina a klaviristu...
Hudobný všeumelec a fenomén sociálnych sietí. Jacob Collier príde na JazzFestBrno
JazzFestBrno ohlásil prvního hvězdného umělce ročníku 2022. Bude jím ještě nedávno zázračný...
"Koncert je společenská událost. O to více si to uvědomuju po tak dlouhé přestávce." Rozhovor s členmi Cotatcha Orchestra, tvorcami albumu Bigbandová elektronika (2/2)
Pred týždňom sme zverejnili prvú časť rozhovoru s členmi bigbandu Cotatcha Orchestra, ktorý v...