Jazzman týždňa: Antônio Carlos Jobim

Jazzman týždňa: Antônio Carlos Jobim

 

Antônio Carlos Jobim, alebo Tom Jobim, známy ako zakladateľ bossa novy, bol Brazílsky spevák, skladateľ, spevák, hral na klavíri, gitare  a flaute. Jeho skladby hrali a spievali hudobníci nie len v Brazílii, ale aj v iných krajinách. Vo svete je známy ako autor skladby „The Girl from Ipanema,“ ktorá patrí k najhranejším skladbám. Zložil veľké množstvo piesní a skladieb, ktoré dnes patria k obľúbeným skladbám medzi jazzovými štandardami aj populárnymi skladbami.
 
Antônio Carlos Brasileiro de Almeida Jobim sa narodil 25. januára 1927 v Brazílii v meste Rio de Janeiro. Jeho otec bol spisovateľ, profesor, diplomat a novinár z prominentnej rodiny. Keď bol Antônio Carlos Jobim ešte dieťa, jeho rodičia sa rozviedli. S matkou a ostatnými súrodencami sa presťahovali do Ipanemy, mesta, ktoré Jobim vo svojich piesňach neskôr spomínal. Jeho nevlastný otec, druhý manžel jeho matky, mu daroval prvý klavír a podporoval ho v kariére  hudobníka. Skôr, ako sa stal úspešným skladateľom, si Jobim zarábal hraním v rôznych kluboch a baroch a pracoval v nahrávacej spoločnosti.
 
V päťdesiatych rokoch napísal hudbu pre hru Orfeu de Conceição (1956) spoločne s básnikom a diplomatom Vincíusom de Moraes. Vtedy sa Jobim dostal do povedomia verejnosti. Hru neskôr sfilmovali a Jobim s Moraesom boli oslovení, aby napísali do filmu  Black Orpheus (1959) novú hudbu. V tom období bol Moraes v zahraničí a kvôli tomu spoločne napísali iba tri skladby. Ich spolupráca však trvala aj naďalej a Moraes napísal Jobimovi ďalšie texty. V šesťdesiatych rokoch Jobim spolupracoval s Joãom Gilbertom, jeho ženou Astrud a Stanom Getzom na dvoch albumoch Getz/Gilberto (1963) a Getz/Gilberto Vol. 2 (1964). Práve tieto dva albumy Jobima preslávili aj mimo Brazílie, spopularizovali bossa novu a celkovo zožali veľký úspech. Prvý zo spomenutých albumov bol v roku 1965 vyhlásený za album roka a skladba „The Girl from Ipanema“ bola vyhlásená za nahrávku roka. Antônio Carlos Jobim tak odštartoval kariéru  v zahraničí a spolupracoval s najlepšími hudobníkmi z oblasti populárnej hudby a jazzu. V roku 1967 nahral spoločne s Frankom Sinatrom album so skladbami z vlastnej tvorby Francis Albert Sinatra & Antonio Carlos Jobim (1967). S ním neskôr nahral ďalšie tri albumy: Sinatra & Company (1971), Sinatra-Jobim Sessions (1979), Duets II (1994). V spolupráci s Ellou Fitzgerald nahral album Ella Abraça Jobim (1981). Sám nahral viac ako dvadsať sólových albumov, niekoľko soundtrackov a spoločných albumov s ďalšími hudobníkmi.
 
 

Stretnutie dvoch osobností dvoch hudobných svetov. Jobim a Sinatra.

 
V roku 1994, potom ako dokončil album Antonio Brasileiro, začali Jobima trápiť zdravotné problémy. Doktor objavil u Jobima nádor a doporučil okamžitú operáciu. Jobim ju však niekoľko mesiacov odkladal, skúšajúc alternatívne spôsoby liečby. Nakoniec operáciu podstúpil, ale niekoľko dní po operácii sa mu dva krát zastavilo srdce a druhej zástave podľahol. Album Antonio Brasileiro, jeho posledný album, vyšiel len pár dní po jeho smrti. Antônio Carlos Jobim je pochovaný v Brazílii v rodnom meste Rio de Janeiro.
 

Záznam z koncertu A. C. Jobima z roku 1987
 
Antônio Carlos Jobim patrí medzi významných hudobníkov minulého storočia a mnohé jeho piesne sú dnes jazzovými štandardami. V roku 1996 vyšiel album Wave: The Antonio Carlos Jobim Songbook, obsahujúci skladby, ktoré nahrali Oscar Peterson, Herbie Hancock, Chick Corea, Toots Thielemans a ďalší. Jobim bol inovátor v používaní sofistikovaných harmonických štruktúr v populárnych piesňach. Spolupracoval s mnohými hudobníkmi, s Astrud Gilberto, Stanom Getzom, Frankom Sinatrom, Stingom a s João Gilbertom, ktorý je často označovaný ako spolutvorca bossa novy. Jeho albumy vydávali spoločnosti ako Verve, Warher Bros., Elenco, Sony a ďalšie. Po jeho smrti bolo medzinárodné letisko Galeão v Rio de Janeire, ktoré spomína aj v skladbe „Samba do Avião“ premenované na Galeão Antônio Carlos Jobim. 
 
Foto: guywebster.com. Zdroj: last.fm, Wikipedia.
-nat-

 

 

Ďalšie články

V decembri vyjde nové CD Chrisa Pottera. Líder je jeho jediným hráčom
Svetoznámy saxofonista a skladateľ Chris Potter vydáva nový album inšpirovaný aktuálnou situáciou...
Uskutoční sa online koncert: V rámci medzinárodného dňa jazzu zahrá Alan Bartuš Trio
V sobotu 5. decembra sa uskutoční zaujímavý koncert. V rámci medzinárodného dňa jazzu vystúpi v...
Cotatcha Orchestra vydává album Bigbandová elektronika. Dostupný je na viacerých platformách
V týchto dňoch vydáva bigband Cotatcha Orchestra svoj dlhoočakávaný album Bigbandová elektronika,...
Ansambel SO36 pod vedením saxofonistu Erika Rothensteina vydáva svoj debutový album Čierna labuť
Ansambel SO36 pod vedením saxofonistu Erika Rothensteina vydal svoj debutový album Čierna labuť....