Jazzman týždňa: Jean Toots Thielemans

Jazzman týždňa: Jean Toots Thielemans
Patrik Gömöri

 

Ako jeden z prvých hudobníkov predstavil v jazzovej hudbe ústnu harmoniku. Od polovice 50. rokov v podstate nemal žiadnu konkurenciu a svojou hrou a šikovnosťou sa dostal na výslnie. Hráč na ústnu harmoniku Jean Toots Thielemans.

 

Narodil sa 29. apríla 1922 v Bruseli v Belgicku. Vo veľmi mladom veku, už ako trojročný začal hrať na akordeóne, potom ho zaujal gypsy jazz Django Reinhardta a presedlal na gitaru. Nástroj, ktorý sa pre neho stal významným však bol až ústna harmonika. Prvý krát sa k nej dostal až ako sedemnásťročný. Koncom 40-ty rokov sa začal objavovať na jam session v rôznych podnikoch. Objavoval krásy nových štýlov, najviac mu učaroval be-bop, ktorý poctivo študoval a už v roku 1949 sa objavil na parížskom jazzovom festivale. Mal tú možnosť si zahrať s Charlie Parkerom, Sidney Bechetom a dokonca aj s Miles Davisom. Prvý krát sa v štúdiu ocitol so saxofonistom Zoot Simsom a v roku 1951 sa stal členom kapely Bobbejaan Schoepna. Nasledujúci rok sa rozhodol presťahovať do Ameriky, bol členom kapely Charlie Parkera, spolupracoval s Miles DavisomDinah Washington. Krátko po príchode do Ameriky sa stal členom kvinteta George Shearinga, po boku ktorého bol skoro sedem rokov. Svoj prvý sólový album s názvom Sound vydal v roku 1955, naplno sa prejavil ako skvelý hráč na ústnu harmoniku a aj ako skladateľ. Vydal niekoľko ďalších albumov, Time Out For Tools (1958), Man Bites Harmonica! (1958). V roku 1962 nahral celosvetovo známy jazzový štandard Blusette.


 

Začiatkom 80-tych rokov začal spolupracovať s basgitaristom Jaco Pastoriom a jeho kapelou World of Mouth Big Band. Na Slovensku sa predstavil v roku 1982 predstavil so svojím kvartetom na festivale Bratislavské jazzové dni ako vôbec prvý hudobník medzinárodného formátu. V roku 1983 sa objavil na albume Billy Joe - An Innocent Man. Začiatkom 90-tych rokov sa v jeho hudbe objavili prvky world music. Vydal album ochutený francúzskou hudbou s názvom Chez Toots (1998). Objavila sa na ňom skladba Les moulins de mon coeur , ktorú naspieval Johnny Mathis.

 

V roku 2001 ho Kráľ Albert II. Pasoval do šľachtického rodu, v Belgicku sa stal hudobnou ikonou. V roku 2005 získal titul Najlepší Belgičan a v roku 2013 získal cenu Echo za celoživotné dielo v nemeckom Hamburgu. Jedným z posledných albumov, ktoré vydal boli Toots Thielemans & Kenny Werner (2001), One More for the Road (2006) a v roku 2012 vyšiel dvoj-album Yesterday and Today. Ten mapuje jeho hudobnú dráhu v rozmedzí rokov 1946 až 2001. 12. marca 2014 sa rozhodol zrušil svoje koncertné turné a ohlásil koniec svojej hudobnej kariéry. 22. Augusta 2016 vo veku 94 rokov Jean Toots Thielemans zomrel v Braine-I’Alleud v Belgicku.

Autor: Patrik Gömöri
Zdroj: www.allmusic.com
Foto: www.pinterest.com

 

 

Ďalšie články

Medzikultúrne stretnutie hudby, kreativity a expresie: Voicingers on tour Slovakia prichádza do Banskej Štiavnice
Festival Voicingers on Tour Slovakia sa tento rok uskutoční od 21.-24. júla opäť v priestoroch...
JazzFestBrno pridáva dalšie koncerty: Marcus Miller, Dave Weckl a špeciálny festival vo festivale k oslave svojich 20 rokov
JazzFestBrno přidává do svého programu další čtyři akce. Do Brna na podzim zavítá baskytarový...
Aj tento rok môžete zájsť Za hranice s hudbou: prihlasovanie na Letný workshop 2021 je stále otvorené
Sú mladí, motivovaní a svoje skúsenosti zo štúdia a učenia na prestížnych zahraničných...
Jazz na Bratislavskom organovom festivale: František Báleš v projekte Blue Toccata spojí jeho Básne Múzické s píšťalovým organom
V rámci Bratislavského organového festivalu sa už tento piatok 18.6. 2021 o 19.00 hod....