Jazzman týždňa: Paul Desmond

Jazzman týždňa: Paul Desmond

 

Paul Desmond, jeden z najznámejších predstaviteľov „cool jazzu,“ alt saxofonista a skladateľ sa narodil 25. novembra roku 1924. Je známy hlavne vďaka zoskupeniu Dave Brubeck Quartet, v ktorom pôsobil počas päťdesiatych a šesťdesiatych rokov minulého storočia. Počas tohto obdobia napísal skladbu „Take Five,“ ktorá sa stala známym hitom. Okrem pôsobenia v Dave Brubeck Quartet spolupracoval aj s inými hudobníkmi, akými sú napríklad Gerry Mulligan, Jim Hall, alebo Chet Baker.
 
Vlastným menom Paul Emil Breitenfeld (25.11.1924 - 30.5.1977) sa narodil v San Franciscu v Californii. Jeho otec bol organista a sprevádzal nemé filmy. Pre problémy doma strávil veľkú časť detstva u príbuzných v meste New York. Začal hrať na husle, v dvanástich rokoch sa začal na strednej škole učiť hrať na klarinet. V prvom ročníku vysokej školy San Francisco State College začal hrať na saxofón. Počas toho roku bol na tri roky odvedený do armády, kde sa prvý krát stretol s Dave Brubeckom. 
 
Desmond si, už po vojne, najal Brubecka. No po čase mu znížil plat a nakoniec ho úplne vymenil. V roku 1950 odišiel Desmond do New Yorku, kde hral s Jackom Finom, avšak potom ako začul Brubeckovo trio v rádiu, rozhodol sa vrátiť sa do Californie. Dave Brubeck sa s Desmondom spočiatku nechcel ani len rozprávať, o spolupráci nehovoriac. Paul Desmond nakoniec Brubecka obmäkčil, keď mu sľúbil, že bude strážiť jeho tri deti. Dave Brubeck Quartet tak vznikol v roku 1951 a fungoval do konca roka 1967 (kvartet v rôznych obsadeniach zopár krát hral na tzv. „reunion“ koncertoch aj po tomto roku, s Paulom Desmondom naposledy v roku 1976). Kapela bola populárna medzi vysokoškolskými študentmi, často koncertovali na univerzitách. Na takýchto koncertoch vznikli aj živé nahrávky, akou je album Live at Oberlin College z roku 1953. Snáď najznámejším albumom kvarteta je Time Out z roku 1959. V roku 1967 sa Dave Brubeck rozhodol sústrediť na komponovanie a rozpustil kapelu. Počas sedemdesiatych rokov si Paul Desmond niekoľko krát s Brubeckom zahral, okrem iného aj na turné „Two Generations of Brubeck“ s Brubeckovými synmi Chrisom, Danom a Dariusom. V roku 1976 spoločne absolvovali až 25 koncertov po spojených štátoch. 

Okrem Dave Brubeck Quartetu spolupracoval Paul Desmond aj s inými hudobníkmi. Spolupracoval so saxofonistom a klarinetistom Gerry Mulliganom. Vyšli im spoločné albumy, napríklad Mulligan-Desmond Quartet (1957), Two of a Mind (1962). V roku 1969 odohrali úspešný koncert na New Orleans Jazz Festival, v 1974 sa pre zmenu stretli na turné koncertov Brubeck's Two Generation Tours. S gitaristom Jimom Hallom pravidelne hrával v kluboch a jam sessions. S kapelou Modern Jazz Quartet si zahral na ich vianočnom koncerte v New York Town Hall v roku 1971. Paul Desmond spolupracoval s Chetom Bakerom, ale aj s Edom Bickertom. 
 
Paul Desmond bol veľmi svojský, nikdy nestrácal zmysel pre humor, ale holdoval whisky a cigaretám, ktoré neskôr uškodili jeho zdraviu. Posledný koncert odohral s Brubeckovcami v januári 1977 a v tom istom roku podľahol rakovine pľúc. Vo svojej poslednej vôli venoval zárobky z hitu „Take Five“ Červenému krížu. Saxofón venoval Brubeckovmu synovi Michaelovi. Desmond bol tiež majiteľom klavíru značky Baldwin, ktorý požičal Bradleymu Cunninghamovi. Ten musel požičaný klavír, ktorý stál v jeho Bradley's piano bare, presťahovať naspäť do bytu Paula Desmonda, keďže sa stal predmetom poslednej vôle. Po tomto dlhom, namáhavom a drahom procese, Paul Desmond - s humorom jemu vlastným a ako „záverečný“ žart - venoval klavír v poslednej vôli naspäť Bradleymu Cunninghamovi. 
 
Foto: www.vervemusicgroup.com
-nat-

 

 

Ďalšie články

Varovanie: Nitrou sa preženie letná dixielandová búrka!
Vo štvrtok podvečer 18. júla sa nitrianskym centrom preženie dixielandová hrmavica, pretože tamojší...
Čože je to osemdesiatka, alebo fenomén Ivan Kelly Köhler
Počas víkendu sa v Žiline oslavovalo, pretože mnohí zdvíhali čaše na počesť osemdesiatych narodenín...
Do Trnavy na jazz práve dnes
Už dnes poobede sa trnavské námestia a nádvoria premenia na jazzový Babylon, v ktorom bude radosť...
Dovolenkový tip cestovky Kairos Quintet: More a Les(s)
Slnko hreje, voda láka, takže je najvyšší čas obhliadnuť sa po dovolenkovej destinácii. Niekoho...