Jazzová pocta zosnulej speváckej hviezde: Trubkár Darren Barrett predstavuje "The Music of Amy Winehouse"

Jazzová pocta zosnulej speváckej hviezde: Trubkár Darren Barrett predstavuje "The Music of Amy Winehouse"

Významný americký trubkár pôsobiaci v Bostone, Darren Barrett, vydáva so svojou skupinou "Trumpet Vibes" album, na ktorom si budeme môcť vypočuť deväť jazzových interpretácií skladieb tragicky zosnulej britskej speváčky Amy Winehouse. Rodák z kanadského Ontaria, ktorý má na konte spolupráce s hviezdami amerického jazzu ako Esperanza Spalding, Herbie Hancock, či Wayne Shorter, plánuje vydať nahrávku 26. augusta tohto roku vo vydavateľstve dB Music.

 
Pre Barretta, víťaza prestížnej súťaže Thelonious Monk International Jazz Competition, prišla inšpirácia náhodou. Počas prestávky v jeden nahrávací deň v štúdiu si sadol k televízoru. Po chvíli strávenej prepínaním kanálov narazil na záznam zo speváčkinho živého vystúpenia. Hudbu Amy Winehouse predtým nepoznal, no nekonvenčná jazzová reggae príchuť, ktorá je pre jej skladby a spevácky prejav typická, ho okamžite oslovila. Niet sa čomu čudovať, trubkárovi s jamajskými koreňmi i jeho skupine "Trumpet Vibes" sú oba tieto žánre viac než blízke.
 
Hudobníci strávili vyše roka aranžovaním a nacvičovaním deviatich speváčkinich skladieb predtým, ako sa podujali vkročiť do štúdia. Nástrojové obsadenie je bohaté, okrem trubky a tradičnej jazzovej rytmickej sekcie budeme počuť gitaru, klávesové nástroje, saxofón, perkusie, či vibrafón. Barrett tvrdí, že sa im vďaka početnejšiemu ansámblu podarí lepšie zrekonštruovať Winehousovej nezameniteľný zvuk. Zrejme jednej z najťažších úloh sa ale zhostí slečna Joanna Teters, ktorá obsadí post speváčky. Projekt teda nebude len inštrumentálnou interpretáciou, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Frontman hovorí, že odhodlanie a tvrdá práca vokalistky i celej kapely poslucháčom prinesie nielen radosť, ale aj možnosť zažiť opätovné spojenie s výnimočnou hudobníčkou a jej potešením z tvorenia hudby.
  

 

 

Ďalšie články

VRAVELO SA V COTTON CLUBE - Zažiarila hviezda
"Vravelo sa v Cotton Clube" je séria príbehov z obdobia jazzového veku. Sám F. Scott Fitzgerald by...
Opustil nás ďalší velikán. Trombonista Curtis Fuller sa dožil 86 rokov
Iba včera sme sa dozvedeli smutnú správu o odchode ďalšej legendy. V sobotu 8. mája 2021 vo veku 86...
Projekt We Europe: veľký medzinárodný jazzový koncert online a zadarmo
Koncert We Europe je ambicióznym online projektom spájajúcim rôzne kúty Európy aj zaoceánskej...
K histórii slovenského jazzu - VII. časť
V seriáli  'K histórii slovenského jazzu' sa budeme stretávať s textom obšírnejšie spracovanej...