John Scofield zahrá v novembri Slovensku

John Scofield zahrá v novembri Slovensku
jazz.sk

Jazzová legenda John Scofield vystúpi so svojim triom 13. novembra v Ateliéri Babylon na Námestí SNP v Bratislave.

Gitarová hra Johna Scofielda ovplyvňuje jazz už od konca sedemdesiatych rokov a dnes má ešte stále silný vplyv. Scofield sa môže pochváliť osobitným výrazom i štýlovou všestrannosťou, pričom je i skvelý improvizátor, ktorého hudba sa pohybuje medzi post-bopom, funk jazzom a rhytm and blues.

 John Scofield sa narodil v meste Ohio a vyrastal v provinčnom Connecticute, pričom ku gitare sa dostal vo veku 11 rokov: jeho inšpiráciou boli vtedy rockoví a bluesoví hráči. Navštevoval hudobnú školy Berlee College of Music v Bostone. Po prvej nahrávke s Gerrim Mulliganom a Chetom Bakerom sa Scofield stal členom skupiny Billy Cobham – George Duke, v ktorej účinkoval dva roky. V roku 1977 nahrával s Charlesom Mingusom, a pripojil sa ku kvartetu Garyho Burtona. Potom začal svoju medzinárodnú kariéru ako vedúca osobnosť vlastného hudobného telesa a interpret štúdiových nahrávok. V rokov 1982 -1985 sa Scofield sa súčasťou turné i štúdiových nahrávok Milesa Davisa. Vďaka spolupráci s Milesom Davisom sa jeho meno stalo dôležitou súčasťou jazzového sveta.

Odvtedy viedol vlastné jazzové telesá na svetovej jazzovej scéne. Ako vedúca osobnosť kapely nahral vyše 30 albumov, pričom zároveň spolupracoval s takými populárnymi hudobníkmi ako Pat Metheny, Charlie Haden, Eddie Harris, Medeski, Martin & Wood, Bill Frisell, Brad Mehldau, Mavis Staples, Government Mule, Jack DeJohnette, Joe Lovano a Phil Lesh. Koncertoval a nahrával i s Tonym Williamsom, Jimom Hallom, Ronom Carterom, Herbiem Hancockom, Joeom Hendersonom, Davom Hollandom, Terumasom Hinom a mnohými inými legendami jazzu. Počas svojej kariéry narúšal tradičné jazzové stereotypy prvkami funkovo orientovanej elektronickej hudby. A popritom jeho hudobné myslenie zostalo otvorené iným vplyvom.

 

 

 Dávni kamaráti a dlhoroční hudobní partneri, gitarista John Scofield a duo jeho priateľov - basgitarista Steve Swallow a bubeník Bill Stewart – vyžarujú silu priateľstva a spontánnej invencie. Všetci traja majú skutočnú iskru, keď si tak podupkávajú, vlnia sa a ponárajú do hudby pri priliehavo upravených klasických jazzových skladbách či pútavých originálnych kompozíciách. Toto trio Vám zahrá viac, než len obyčajné melódie: prináša hudbu a radosť, ktorá stelesňuje mohutného, energického a drsného ducha jazzu už od dávnych čias jeho zrodu.

www.johnscofield.com

Vstupenky su už v predaji.

 

-rob-

 

 

Ďalšie články

Šampiónom jubilejného Jazz START UP sa stáva...
V nedeľu 18. decembra budú mnohí s napätím sledovať futbalové majstrovstvá a čakať na nového...
A Life Between: saxofonista Chase Baird zhudobnil svoje problémy
David "Chase" Baird je popredný americký saxofonista a skladateľ.  K hudbe ho priviedol jeho...
Počúvať jazz + čítať jazz = porozumieť jazzu
Pokiaľ budete mať v pondelok 6. februára cestu do Žiliny, určite si nájdite chvíľu a zastavte sa v...
Vermillion a iné sumy - Kit Downes trio na ECM
Moje prvé zoznámenie s vydavateľstvom ECM bolo prostredníctvom legendárnej nahrávky Pat...