LUKÁŠ ORAVEC QUARTET (SK/HU) feat. Gábor Bolla (HU)

LUKÁŠ ORAVEC QUARTET (SK/HU) feat. Gábor Bolla (HU)
jazz.sk

Quartet slovenského jazzového trumpetistu Lukáša Oravca je zostavený z mladých talentovaných hudobníkov tvoriacich mladú Slovenskú jazzovú generáciu. Sú  to študenti a bývalí študenti renomovaných zahraničných akadémii.

 

Repertoár LOQ je založený na kompozíciach autorov domácej jazzovej scény a trumpetových velikánov formátu Freddie Hubbard, Tom Harrell, Clifford Brown či Woodie Shaw. V kvartete hosťuje fenomenálny maďarský saxafonista Gábor Bolla.

Lukáš Oravec - Trumpet, Flugelhorn (SK)
Gábor Bolla - Tenor Saxophone (HU)
Jakub Tököly - Piano  (SK)
László Csízi- Drums (HU)
Róbert Ragan Jr. - Doublebass (SK)


7.5. United Europe Jazz Festival - Banská Bystrica
8.5. Café Scherz - Bratislava
9.5. Café Tosca - Žilina
10.5. Kursalón Piešťany
11.5. Incheba - Bratislava

https://www.facebook.com/events/511907555513542/?fref=ts

 

Gabor Bolla
Narodený 15. októbra 1988. Vo veku desiatich rokoch začal hrať klasickú hudbu na klarinet. Mu bolo dvanásť, keď získal prvú cenu v súťaži Národná hudobných škôl. Ku koncu roka 2001 začal prejavovať záujem o jazz, Ovplyvnený predovšetkým jazzovou hudbou, ktorú počúvali jeho rodičia. Začal hrať na soprán saxofón a neskôr tenor saxofón, na ktorých bol samoukom. Získal cenu Hans Kollers ako Talent roka v Rakúsku v roku 2004.  Potom, čo hral na saxofón je len šesť mesiacov, bol angažovaný na festivale Jazz Getxo v Bilbau. Od tej doby hrá Gábor s poprednými jazzovými hráčmi v rodnom Maďarsku. V lete roku 2003 Gábor bol jediný maďarský teenager, ktorý postúpil do semifinále súťaže World Saxophone, ktorá sa konala na festivale Montreux Jazz. Hral na festivale Jazz Yatra v Indii a na Jazz Festivale v Bukurešti v Rumunsku. Gábor spolupracoval s Davidom Murrayom, Guy Barker, Art Themen, John Critchinson, Bryan jar, Benny Golson, Johnny Griffin, Roy Hargrove, a John Engels. Momentálne pôsobí v Mníchove.

 

Lukáš Oravec
Po absolvovaní konzervatória v Žiline bol prijatý na Royal Academy of Music Aarhus (DK) (2008/2009). Študoval odbor klasickej hudby u profesora Christiana Steenstrupa a Martina Schustera. Na jeho žiadosť mu bolo umožnené venovať sa štúdiu jazzovej trúbke pod vedením Jakoba Buchanana. V štúdiu pokračoval na Janáčkovej akademii múzických umění v Brně (CZ) (2009/2010) na katedre vážnej hudby u prof. Jana Brodu a u Jana Přibila na jazzovej interpretácii. Jednou z jeho najväčších skúseností bola stáž na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego Katowice (PL) (2010/2011). Študoval na katedre klasickej hudby u prof. Stanislawa Dziewiora a na katedre jazzu pod vedením Piotra Wojtašíka. Momentálne sa venuje štúdiu jazzovej interpretácie na Janáčkovej akademii múzických umění v Brně u profesora Juraja Bartoša.Spolupracoval v mnohých bigbandoch a projektoch. RAMA Big Band (DK) v medzinárodných obsadeniach  pod vedením Jens Christian Jensena, Geir Lysne, Ian McDougall a mnohými ďalšími. Od roku 2003 bol členom Big Band Žilinského konzervatória. Spolupracuje v Gustav Brom Big Bande. Je členom Žilinskej formácie Balkansambel či Brnenskej kapely Next Phase. Hrá v Boperation Quintete, tématicky zameraného na bebopovú tvorbu. Od začiatku roku 2012 hrá so svojím najnovším projektom Lukáš Oravec Quartet, s ktorým už má za sebou najvyššie ocenenie v súťaží nové tváre slovenského jazzu za "zrelý kolektívny výkon".Ako interpret má za sebou viacero súťaží. "Absolútny víťaz" v hre na trúbke na súťaži konzervatórií (2005). 1. miesto v II. kategórii v hre na trúbke súťaži konzervatórií (2007). 1. miesto medzinárodný festival dychových orchestrov Rybnik , Poľsko (2007). Nové tváre slovenského jazzu cena za "presvedčivý interpretačný výkon" (2012). Hosťuje a spolupracuje s československou jazzovou scénou, napríklad s Radovanom Tariškom, Štefanom ,,Pištom" Bartušom, Milom Suchomelom, Mariánom Ševčíkom, Vinzenzom Kummerom a s mladšou jazzovou generáciou ako Róbert Ragan Jr., Jakub Tököly, Martin Gasser, Norbert Farkas, Martin Uherek či Dávid Hodek.

 

-rob-

 

 

Ďalšie články

Večer najlepšieho slovenského jazzu po prvýkrát v televízií: Esprit 2017 v nedeľu na Dvojke
Tí z vás, ktorí osobne nestihli, alebo by si radi pripomenuli tohtoročný Esprit 2017, slávnostný...
Lukáš Oravec: Morálna stránka hostí, ktorých si muzikanti pozývajú, je lotéria
Porozprával som sa s trubkárom, aranžérom, skladateľom a pedagógom Lukášom Oravcom, ktorý sa už o...
Víťazom ceny Esprit 2013 sa stal album kvarteta Lukáša Oravca
Slovenská anketa „ESPRIT - cena za najlepší slovenský jazzový album roka 2013“ už pozná svojho...
Zomrel český trombónista Svatopluk Košvanec
Svatopluk Košvanec (* 1936) patril od šesťdesiatych rokov minulého storočia k absolútnej špičke...
Jazz START UP vám môže dať krídla
Viaceré okolností naznačujú, že domácim jazzovým umelcom začína „ísť karta“: speváčka Kristína...
Rytmus je náš biznis, presviedčajú členovia FATS JAZZ BANDu
Deväťčlenný swingový orchester Fats Jazz Band nahral počas letných mesiacov v priestoroch košického...
Ak hľadáte niečo inšpiratívne. Tolyqyn: Silver Seed
Som presvedčený o tom, že s odstupom storočí (ak to teda vôbec bude generáciám po nás...
Zahraničné úspechy Manuše Júlie Kozákovej
Speváčka Júlia Kozáková je známa predovšetkým vďaka debutovému albumu „Manuša“ (2022), ktorý získal...