Mikulášsky Jazzový Festival 2012 – druhý večer

Mikulášsky Jazzový Festival 2012 – druhý večer
jazz.sk

Druhý festivalový večer sa rovnako ako ten úvodný bude niesť v znamení prívlastkov „top.“ Pódium bude patriť ďalším trom kapelám pozostávajúcim z hudobníkov zo Slovenska, Poľska, Čiech a Rakúska, a chýbať nebudú ani dve fenomenálne jazzové speváčky.

Erik Rothenstein band (SK, A)

Skupina pod vedením kapelníka Erika Rothensteina sa orientuje na moderný jazz. Jeho štýlotvorné prvky sa spájajú s domácou tradíciou nášho regiónu. Jadro koncertného programu festivalu budú tvoriť Erikove autorské kompozície z albumu Prater Menuet (2005) a jeho nového projektu Blázni z Chelmu (vydanie CD je naplánované na september). Oba albumy obsahujú skladby ovplyvnené folklórnymi vplyvmi strednej Eúrópy a klezmerovej hudby. Okrem pulzujúceho swingového podkladu kapela používa aj rôzne groovové prvky a rytmy korešpondujúce s charakterom kompozícií. Melodicky zaujímavo komponované témy sú obohatené o väčšie, na seba nadväzujúce improvizačné plochy. Repertoár dopĺňajú jazzové štandardy , ktoré sú zaranžované a prispôsobené tejto koncepcii. Vystúpenie kapely obohatí rakúska speváčka Alexandra Schenk, s ktorou už kapelník spolupracoval na spomínaných albumoch. Na klávesoch sa predstaví František Báleš, na kontrabas zahrá Vlado Máčaj a o rytmiku sa postará Milan Ruček.

 

Pawel Kaczmarczyk Audiofeeling Band (PL)

Meno Pawel Kaczmarczyk, jeden najväčších talentov modernej poľskej jazzovej scény, slovenskému publiku netreba predstavovať. Tento mladý 28-ročný klavirista pred dvoma rokmi vystúpil na jazzových festivaloch v Prešove a Banskej Štiavnici a tiež začiatkom tohto roka v Bratislave a Brezne. Toto leto zavíta opäť na Slovensko, aby sa spolu so svojim Audiofeeling Triom (v zložení Maciej Adamczak – kontrabas a Dawid Fortuna – bicie) predstavil jazzovému publiku na Liptove. Kaczmarczyk sa jazzu začal venovať už v detstve, popri štúdiu klasického klavíra a už ako 17-ročný sa stal členom tria KBD, ktorého album Live získal cenu Album roka 2005. Odvtedy zaznamenal mnoho úspechov na medzinárodných jazzových súťažiach a jeho zisk ocenenia Klavirista roka 2009 spôsobil v Poľsku senzáciu. Vtedy 25-ročný Kaczmarczyk zosadil z trónu fenomenálneho Leszka Mozdzera, ktorý v tejto kategórii kraľoval viac ako 10 rokov. V jeho hudbe možno cítiť vyplyvy a odkazy legendárneho Billa Evansa, švéda Esbjörna Svenssona či američana Brada Mehldaua. Na koncerte zaznejú okrem známych skladieb z posledného albumu Complexity in Simplicity exkluzívne aj nové skladby z pripravovaného albumu, ktorý vyjde v prestížnom vydavateľstve ACT Music začiatkom roku 2013.

 

Miriam Bayle band (SK, CZ)

Sobotňajší festivalový večer zavŕši jedna z najlepších jazzových speváčiek pôsobiacich na československej scéne, v Prahe žijúca rodáčka z Liptovského Mikuláša Miriam Bayle. Domácemu publiku sa po troch rokoch opäť predstaví spolu so svojou kapelou Miriam Bayle Band zloženou z popredných hráčov (Matej Benko – klavír, Radek Zapadlo – tenor saxofón, Rastislav Uhrík – kontrabas, Roman Vícha – bicie). Jej repertoár sa skladá z klasických jazzových štandardov - balád, latin jazzu a swingu. Miriam suverénne zvláda ako jemnejší, tak dravejší prejav, i celkom nežné polohy svojho hlasu. Jej doménou je len zriedka slýchaný talent pre scatové improvizácie, ktorými obohacuje väčšinu svojich piesní. Hlas Miriam Bayle je v scatových polohách skutočným fenoménom. Bayle dozrela na interpretku profesionálnej kvality. Má dar drsného, tmavého hlasu a používa ho s maximálnym precítením, nekompromisne swingujúcim štýlom. Vystúpenie tejto liptáčky bude nepochybne predovšetkým pre domáce publikum vyvrcholením druhého festivalového dňa. Absolútnu bodku za sobotou však dá až tradičná jam session, ktorá v tak silnej zostave hudobníkov sľubuje nezabudnuteľný zážitok!

 

Začiatok programu o 18:30. Predpredaj vstupeniek v Dome kultúry Liptovský Mikuláš. Festival je realizovaný s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky. Tento projekt je podporený z rozpočtovej kapitoly Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky.

Viac informácií nájdete na www.mjf.sk alebo www.facebook.com/mikulasjazzfest.

-rob-

 

 

Ďalšie články

Pokračovanie projektu Básne Múzické: František Báleš predstavuje nahrávku zhudobneného Hviezdoslava
Vynikajúci slovenský klavirista, skladateľ, aranžér a pedagóg František Báleš zverejnil nahrávku...
10 najobľúbenejších albumov: akú hudbu najviac obľubujú legendy svetového jazzu? 2/3
Na sociálnych sieťach už dlhšie obdobie prebieha medzi hudobníkmi i laikmi hra, v ktorej jeden...
Rozhovor s Martinom Valihorom: pre Bratislavu je dôležité mať svoje Rádio Jazz
Obnovenie Rádia Jazz nadobúda na mimoriadnej dôležitosti práve v období pandémie COVID-19. V dobe,...
Popredný hráč na Hammond organ Brian Charette čoskoro vydá sólový elektronický album
Americký hammondista a skladateľ Brian Charette sa dlhodobo radí medzi top 10 hráčov na tento...