Mikulášsky Jazzový Festival 2012 – prvý večer

Mikulášsky Jazzový Festival 2012 – prvý večer
jazz.sk

Úvodný piatkový večer 20.7.2012 s podtitulom „Euroregióny spoločne 2012“ sa na pódiu predstavia tri kapely so známymi aj menej známymi hudobníkmi zo Slovenska, Čiech, Poľska a USA. Špecialitou je, že si návštevníci budú môcť tento prvý festivalový večer vychutnať úplne zadarmo! Vstupenky na ostatné dva večery si budú môcť zakúpiť priamo na mieste.

Jazz & More (SK)

Ôsmy ročník jediného jazzového festivalu na Liptove sa začne jazz-rockovo – úvodné tóny budú patriť, ako už býva každoročne zvykom, mladej kapele. Prešovská formácia Jazz & More sa predstaví v nasledovnom zložení: Samuel Marinčák - elektrická gitara, Daniel Špiner - el. piano, Pavol Hvišč – basová gitara, Pavol Šarišský - bicie. Ich repertoár tvoria predovšetkým vlastné skladby, ktorých autorom je gitarista Samo, nechýbajú však ani jazzové štandardy či známe rockové skladby v rôznych aranžmánoch. Skupina má za sebou mnoho klubových vystúpení, vidieť ste ich mohli aj na „bratislavských džezákoch“ či festivale Jazz Prešov. V roku 2009 dostali ocenenie za kolektívny výkon v súťaži Nové tváre slovenského jazzu a toto leto sa po prvý krát predstavia jazzovému publiku na Liptove.

Samuel Marinčák s AMC Triom a Ulfom Wakeniusom

http://www.youtube.com/watch?v=MgxafYidYNU

Formace Jazz Q & Marcin Zupanski (CZ, PL)

Určite poznáte českých jazzových klasikov Jazz Q z Českého Těšína, ktorú v šesťdesiatych okoch založil skvelý saxofonista Franz Schulhauser. Kapela Jazz Q zamerala svuju činnosť na moderný jazz a zakrátko sa zaradila k popredným súborom tohoto žánru v Československu. Potvrdzuje to aj účasť na mnohých jazzových festivaloch ako napríklad v španielskom San Sebastiane, vo Wroclawi a Warszawe v Poľsku, alebo na MJF Praha a MJF Přerov, kde kapela obdržala ocenenie "Európska extra trieda". Formace Jazz Q sa predstaví v nasledovnej zostave: Michal Niemirski - alt sax, Jiší Hendrych - el.piano, Štěpán Gazik – gitara, Janusz  Lasota - basová gitara, Petr Litwora – bicie. Špeciálnym hosťom bude víťaz súťaže mladý jazzový talent v Poľsku – tenorsaxofonista Marcin Zupanski. Máme nesmiernu radosť, že si návštevníci festivalu budú môcť užiť koncert týchto rokmi vyzretých těšínskych jazzmanov.

Formace Jazz Q v klube Parník v Ostrave

http://www.youtube.com/watch?v=d1ksw7auy9Y

Borys Janczarski Trio feat. Stephen McCraven (PL, USA)

Posledné vystúpenie úvodného festivalového večera a jeho vyvrcholenie bude patriť triu saxofonistu Borysa Janczarskeho spolu s basgitaristom Michalom Jarosom a fenomenálnym perkusionistom Stephenom McCravenom. Borys, ktorý sa pred štyrmi rokmi predstavil slovenskému publiku spolu s AMC Triom na prvom ročníku Openjazzfestu, patrí k mladšej generácii poľskej jazzovej scény. 6 rokov študoval a pôsobil v Paríži, kde pravidelne koncertoval a hrával v jazzových kluboch. V súčasnosti pôsobí hlavne v Poľsku, kde sa zaradil medzi poľskú jazzovú špičku. Spolupracuje s takými velikánmi ako sú Kazimierz Jonkisz či Piotr Wojtaśik. V jeho hre možno nájsť posolstvo svetových jazzových saxofonistov Johna Coltranea, Waynea Shortera, ktoré sa mieša s odkazom poľskej jazzovej školy. Neopakovateľný zážitok však určite prinesú aj perkusie charizmatického Stephena McCravena, ktorý hrá na bicie už od svojich 8 rokov a v 10 začal študovať hudbu. Od 14 začal hrať jazz a neskôr študoval na Berklee College of Music a University of Massachusetts. V neuveriteľne skorom veku dvadsať rokov sa stal bubeníkom legendárneho saxofonistu Archieho Sheppa. Odvtedy pôsobil v mnohých kapelách a projektoch, od komorného tria až po veľké big bandy a spolupracoval na viac ako 7 albumoch. Nezabudnuteľné sú predovšetkým jeho „body percussion“ sóla, ktorými zaiste obohatí aj jam session, ktorá sa rozpúta po poslednom koncerte!

„Body percussion“ Stephena McCravena

http://www.youtube.com/watch?v=LxUKJKX7FCY

Koncerty sa začínajú vždy o 18:30. Predpredaj vstupeniek v Dome kultúry Liptovský Mikuláš. Festival je realizovaný s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky. Tento projekt je podporený z rozpočtovej kapitoly Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky.

Viac informácií nájdete na www.mjf.sk alebo www.facebook.com/mikulasjazzfest.

 

 

Ďalšie články

Vychádza doteraz nevydaný album Art Blakey Jazz Messengers z roku 1959. "Just Coolin'" dopĺňa obraz legendárnej kapely
Art Blakey & The Jazz Messengers patria medzi kľúčové kapely, ktoré ovplyvnili vývoj Blue Note...
Odovzdávanie cien NEA Jazz Masters 2020 sa odohrá online. Medzi ocenenými je spevák Bobby McFerrin aj Coltranov kontrabasista Reggie Workman
Americká Národná nadácia pre umenie v spolupráci s organizáciou SFJAZZ usporiada tento rok...
„Women in jazz“ predstavuje: klaviristka Marilyn Crispell
V hre a tvorbe americkej klaviristky a skladateľky Marilyn Crispell sa snúbia prvky ...
Legendárny newyorský Blue Note jazz club spúšťa vlastný livestream. Virtuálna séria začala koncertom trubkára Maurice "Mobetta" Browna
Spojené štáty sa stále zmietajú v pandémii a hoci v New York City počet nakazených oproti...