Výnimočné projekty súčasnej klezmer scény: Na bratislavskom festivale KlezMORE

Výnimočné projekty súčasnej klezmer scény: Na bratislavskom festivale KlezMORE
Patrik Gömöri

Fanúšikovia klezmeru z Bratislavy a širokého okolia majú aj túto jeseň dôvod na radosť. V slovenskej metropole sa 4. a 7. novembra znovu uskutoční festival KlezMORE, ktorý tento rok napíše už svoju 13. kapitolu. Predstaví sa na ňom nielen najznámejšia domáca klezmerová kapela Preßburger Klezmer Band, ale aj dva výnimočné medzinárodné projekty.

 

O úvodný večer slovenskej časti viedensko-bratislavského festivalu sa postará klezmer&ethno formácia Timna Brauer & Elias Meiri Ensemble. Zoskupenie, ktoré tvoria umelci z Rakúska, Izreala a Grécka, sa 4. novembra v Ateliéri Babylon uvedie s programom Songs of Jerusalem. Pozornosť bude priťahovať najmä speváčka Timna Brauer s jemenskými koreňmi, ktorá patrí medzi absolútnu špičku v oblasti world music. Cudzie jej pritom nie sú ani popové vody, čo dokazuje jej reprezentácia Rakúska v súťaži Eurovision Song Contest. Jej partner v hudobnom a súkromnom živote Elias Meiri má povesť jedného z najlepších svetových jazzových klaviristov.

 

 

Okrem tohto zoskupenia na tomto galavečere vystúpi aj spomenutý domáci Preßburger Klezmer Band. Kapela, ktorá za album Tsvantsik Yorn (20 Years) získala Radio_Head Award v kategórii world&folk, vystúpi na KlezMORE spolu s famóznou arménskou speváčkou a skladateľkou Karine Sarkisjan.

 

O očakávaný vrchol festivalu sa 7. novembra v Kostole cirkvi bratskej postará zoskupenie Semer Ensemble. Formácia pozostávajúca z ôsmich najlepších muzikantov žánru klezmer zo štyroch krajín (Spojené štáty americké, Nemecko, Lotyšsko a Rusko) premiérovo predstaví projekt stratených piesní vydavateľstva Semer. To pôsobilo pred druhou svetovou vojnou v Berlíne, paradoxne aj niekoľko rokov počas nastupujúceho nacistického režimu, ktorý jeho činnosť ukončil násilne počas Krištáľovej noci.

 

Najvýraznejšími postavami skupiny sú spevák Lorin Sklamberg, nositeľ prestížnej Grammy Award, ktorý je súčasne lídrom slávnych The Klezmatics. Umelecký vedúci projektu, profesor Alan Bern (Brave Old World), obdržal v tomto roku za päťročnú činnosť na projekte čestné občianstvo mesta Weimar. Projekt tento rok pod názvom Rescued Treasure vychádza aj na CD v renomovanom vydavateľstve Piranha Records.

 

Permanentka aj vstupenky na jednotlivé koncerty sú v predpredaji v sieti Ticketportal. Podujatie  podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia a koná sa aj vďaka finančnej podpore Bratislavského samosprávneho kraja, Hlavného mesta SR Bratislavy, Mestskej časti Bratislava – Staré Mesto, Veľvyslanectva štátu Izrael v Slovenskej republike, Goethe Institut v Bratislave, spoločnosti Hessel a občianskeho združenia ATID. Záštitu nad podujatím prevzal primátor Hlavného mesta SR Bratislavy pán Ivo Nesrovnal.

 

Program bratislavskej časti festivalu KlezMORE:

 

PREßBURGER KLEZMER BAND (SK / SRB) feat. KARINE SARKISJAN (ARM)

TIMNA BRAUER & ELIAS MEIRI ENSEMBLE (A / IL / GR)

4.11. - 19:00, Ateliér Babylon

 

 

SEMER ENSEMBLE (USA / D / LV / RU)

7.11 - 19:00, Kostol cirvi bratskej, Cukrová ulica

 

 

Tlačová správa

 

 

 

 

Galéria

KLEZMORE letak A5.jpg

 

 

Ďalšie články

Skladateľ a gitarista Peci Uher vydáva nový singel. Pozrite si nový videoklip ku skladbe "Mirror Door"
Prešovský gitarista a skladateľ Peci Uher so svojou kapelou vydáva nový singel, ktorý nesie názov...
Ďalšie odchody do jazzového neba. Nezahrajú nám už ani Ellis Marsalis a Bucky Pizzarelli
Zatiaľ čo pandémia zmieta Spojené štáty stále viac a viac, jazzovú scénu zarmútili ďalšie správy o...
Iniciatíva ,,Aby kultúra žila’’ prináša livestream koncerty. Dnes večer sa predstaví Mária Reháková & Sam Knight
Mária Reháková a Sam Knight sú hudobní manželia žijúci v Londýne. Stretli sa na prestížnej...
Jazz v kríze?! Szymon Łukowski quartet - Short Sketches
Názvom recenzie nechcem vstúpiť do diskusie o aktuálnosti jazzu z hľadiska vitality,...